שתף קטע נבחר

טורקים מרסקים אייפונים ושופכים קולה לאסלה

מחאה נגד טראמפ: אחרי שארדואן קרא להטיל חרם על מוצרי אלקטרוניקה מארה"ב, טורקים מעלים סרטונים שבהם הם משמידים סמרטפונים בפטישים. "טראמפ, מי אתה חושב שאתה? עכשיו תראה מה יקרה לאייפונים שלך. למען המולדת!". בסרטון אחר, ילד שופך קוקה קולה לשירותים

בטורקיה יש מי שאינם מוכנים להשאיר את העימות עם ארצות הברית לדרג המדיני בלבד – ונרתמים למה שהם תופשים כמאמץ הלאומי: ברשתות החברתיות נפוצו בימים האחרונים כמה סרטונים שבהם נראים אזרחים טורקים משמידים סחורות אמריקניות, ובראשן אייפונים.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

טורקיה מחאה נגד ארה
שופכים לאסלה, מרסקים על הרצפה. מחאת הטורקים

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן קרא רק שלשום להטיל חרם טורקי על מוצרי אלקטרוניקה אמריקניים על רקע המשבר המדיני החריף בין אנקרה לוושינגטון ומה שממשלתו תופשת כמלחמה כלכלית של ארה"ב נגד טורקיה. בין השאר קרא ארדואן לטורקים להפסיק לקנות אייפונים, ובמקום זאת לקנות סמרטפונים מתוצרת סמסונג הדרום קוריאנית או וסטל הטורקית.

 

בשעות שאחרי קריאתו של ארדואן צצו ברשת כמה וכמה סרטונים שבהם נראים טורקים משמידים אייפונים באמצעות פטישים, אלות, אקדחים וחפצים חדים. היו גם מי ששרפו את הטלפונים או רמסו אותם ברגליהם.

רג'יפ טאיפ ארדואן דונלד טראמפ  (צילום: AP, AFP)
ארדואן וטראמפ. "נצא מזה חזקים יותר"(צילום: AP, AFP)

באחד הסרטונים נראה גבר טורקי כשמאחוריו כורעים ארבעה נערים וברקע דגל טורקיה. "מר טראמפ, מי אתה חושב שאתה?", פונה הגבר לנשיא ארה"ב. "אם אתה מאיים להרעיב אותנו רק תגרום לנו לצחוק". אחר כך הוא נוטל פטיש ומנפץ את האייפונים: "עכשיו תראה מה יקרה לאייפונים שלך". עוד הוא צועק: "למען המולדת!".

 

בסרטון אחר המבקש לקרוא תיגר על סחורות מארה"ב נראה ילד טורקי שופך בקבוק של קוקה קולה היישר לשירותים.

 

טורקיה ארה

טורקיה מתמודדת עם שחיקה גדולה בערכה של הלירה הטורקית, והשחיקה הזו נמשכת כבר חודשים ארוכים, אבל הסנקציות שהטילה עליה החודש ארה"ב הרעו את מצבה עוד יותר, ובתחילת השבוע צנחה הלירה לשפל חדש – 7.23 לירות לדולר. בין טורקיה לארה"ב יש מחלוקות עמוקות בכמה נושאים, אבל הזרז להטלת הסנקציות היה פרשת מעצרו של הכומר האמריקני אנדרו ברנסון המוחזק בכלא בטורקיה.

 

ברנסון נעצר בטורקיה באוקטובר 2016 בגין סיוע לכאורה לניסיון ההפיכה נגד ארדואן, ניסיון הפיכה שטורקיה מאשימה באחריות לו את איש הדת פתהוללה גולן, החי בארה"ב. אם יורשע בעבירות שמייחסת לו טורקיה עלול הכומר ברנסון להישלח ל-35 שנות מאסר. טורקיה דחתה שוב ושוב את דרישת ארה"ב שתשחרר אותו, וטענה כי החוקה אוסרת על הנשיא ועל הממשלה להתערב בהחלטות מערכת המשפט.

ביראט אלבייראק שר האוצר טורקיה טורקי חתנו של נשיא טורקיה (צילום: MCT)
השר אלבייראק, חתנו של ארדואן. "גרמניה ורוסיה יעזרו"(צילום: MCT)

אחרי שמאמציה של ארה"ב לשכנע את אנקרה לשחרר את ברנסון עלו בתוהו הטיל הנשיא האמריקני דונלד טרמאפ סנקציות על שני בכירים טורקים והטיל מכסים חדשים על סחורות מטורקיה. בתגובה האשים ארדואן את ארה"ב כי היא תוקעת סכין בגבה של טורקיה – ואיים שאנקרה תפנה את גבה לארה"ב ותמצא לעצמה בעלות ברית חדשות.

 

היום ניסה שר הכלכלה הטורקי בראט אלבייראק לשכנע את המשקיעים הבינלאומיים להאמין בכלכלה הטורקית, ואמר כי טורקיה תצא חזקה יותר ממשבר הלירה הנוכחי. בשיחת וידאו עם אלפי משקיעים וכלכלנים אמר אלבייראק בן ה-40, חתנו של הנשיא ארדואן, כי טורקיה מבינה את האתגרים הפנימיים הניצבים מולה ומכירה בהם.

 

בדבריו ניסה אלבייראק להמעיט בחשיבות המכסים החדשים שהטיל טראמפ על מתכות המיובאות מטורקיה, ואמר כי מדינות רבות אחרות התמודדו עם צעדים אמריקניים מסוג זה. הוא טען כי טורקיה תצליח לפלס את דרכה החוצה מהמשבר בעזרת גורמים כמו גרמניה, רוסיה וסין. אלבייראק הבהיר כי אנקרה אינה מתכוונת לבקש סיוע מקרן המטבע הבינלאומית.

 

בימים האחרונים חל שיפור קל במצבה של הלירה, אולם ערכה היום עדיין נמוך ב-34% מערכה בתחילת השנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"רק תגרום לנו לצחוק". מחאת הטורקים
מומלצים