שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תיעוד החייל שרותק לרצפה: "הוא לא עבריין, למג"ד אין זכות להרים עליו יד"
  לאחר פרסום הסרטון ב-ynet, שבו מתועד מג"ד בגבעתי בולם בכוח חייל ששירת תחתיו, תקפו את התנהלותו קרובי משפחתו של החייל. קצין אחר הביע תמיכה במג"ד: "בזכותו החיילים לא בכלא עכשיו וללוחמים יהיה אוכל חם"

   

   

  שעות לאחר שפורסם לראשונה ב-ynet הסרטון שבו תועד סגן אלוף, מג"ד בחטיבת גבעתי, בולם בכוח פיזי חייל ששירת תחתיו ומרתק את פניו לרצפה, אומרים קרובי משפחתו של החייל כי "הוא לא עבריין ולמג"ד לא הייתה זכות להרים עליו יד".

   

  עם זאת, קצין אחר בחטיבת גבעתי דווקא תומך בהתנהגותו של הקצין: "בזכותו שני החיילים לא בכלא עכשיו וללוחמים יהיה אוכל חם ונורמלי בסוף השבוע". בתום תחקיר שנערך בצה"ל ננזף המג"ד על התנהגותו, ובמשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) הוחלט שלא לפתוח בחקירה פלילית.

   

  התקרית התרחשה לפני כשבוע ביישוב בשומרון שצמוד לו נמצא מוצב של הגדוד. מפרטים שעולים מהאירוע ולטענת קרוביהם של שלושה חיילים מהגדוד, הם ניסו לצאת הביתה באותו יום על אף שנאסר עליהם לעשות זאת.

   

  מפקד גדוד בגבעתי תוקף חייל ()
  "לא הייתה למג"ד זכות להרים עליו יד". מתוך התיעוד

  המג"ד התנגד ליציאתם ותפס אותם ביציאה מהמוצב. כשלא נענו לדרישתו לעצור, בסרטון ניתן לראות כי הוא ריתק את אחד החיילים לרצפה ודרש ממנו לעלות לרכב. באותו זמן החייל הפציר במג"ד לשחרר אותו מאחיזתו.

   

  מדובר בחיילי מפקדה ולא בלוחמים. האירוע התרחש לנגד עיניהם של חיילים נוספים ושל גורם ביטחוני אזרחי מהגזרה. לאחר תחקיר שבוצע על ידי מח"ט גבעתי, אל"מ דדו בר-כליפא, ומפקד אוגדה 162, תא"ל עודד בסיוק, המג"ד ננזף על התנהגותו.

   

  הסרטון הועבר על ידי החיילים המעורבים למצ"ח, שם הוחלט שלא לפתוח בחקירה פלילית. מתחקיר שנערך בחטיבה עולה כי הגדוד סגר שבת בסוף השבוע שעבר, ואחד הטבחים, שנמצא בהליכי יציאה מהגדוד, סירב להישאר וביקש לצאת הביתה. החייל יצא עם שני טבחים אחרים מהמוצב לתחנת אוטובוס ביישוב הצמוד, במטרה לצאת הביתה כנפקדים.

  מג
   

  מג

  אחד המפקדים הבחין בכך והקפיץ למקום את המג"ד, שהגיע תוך דקות. לפי תחקיר האירוע, המג"ד ניסה לשכנע את השלושה לחזור למוצב, הבטיח לשוחח עימם לאלתר במשרדו כדי לפתור את בעיותיהם, והפציר בהם כי יש להם אחריות על לוחמי הגדוד.

   

  כשאלה סירבו, וכאשר המג"ד הבחין כי אוטובוס ההסעה מתקרב לאסוף אותם, הוא התקשר לרס"ר היחידה וביקש להקפיץ למקום ניידת של משטרה צבאית. הניידת בוששה לבוא, והמג"ד התייעץ טלפונית עם קצין מהמשטרה הצבאית הרלוונטי לגזרה, אם הוא יכול להפעיל כוח פיזי מתון כדי למנוע את בריחת החיילים מהמוצב שנמצא בין שכם לקלקיליה.

   

  כשהאוטובוס התקרב, לפי התחקיר, מנע הקצין באופן פיזי את עליית אחד החיילים עליו. החייל השתולל והמג"ד נמנע מלהכות אותו או לבעוט בו. הטבח שעמד במרכז האירוע ברח בסופו של דבר הביתה וטרם חזר. שני חבריו חזרו בחלוף דקות למוצב לשיחה אישית עם המג"ד.

   

  המג"ד הסביר בתחקיר כי פעל למען רווחת לוחמי הגדוד, כדי שלא יישארו ללא טבחים ואוכל חם בסוף השבוע, וכן כדי למנוע ענישה חמורה כלפי הטבחים. מדובר צה"ל נמסר: "האירוע מוכר ודווח על ידי מפקד הגדוד מיד לאחר התרחשותו. מפקד האוגדה תחקר את האירוע והקצין ננזף".

   


  פורסם לראשונה 16/08/2018 22:23

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים