שתף קטע נבחר

הפסקת אש עם חמאס - לא בשבוע הקרוב

סגן מנהיג חמאס אמר אמנם כי השיחות "בישורת האחרונה", אבל הדיונים בקהיר הסתיימו והכרזה לא תתרחש לפני סיום חג הקורבן. שני פלסטינים נהרגו בהפגנות בגבול עזה, אש בעוטף מבלוני תבערה. שמחה גולדין: "נתניהו - צ'מברליין"

 

 

עימותים בגבול הרצועה, ביום שנחשב למכריע בנוגע לאפשרות של הפסקת אש ממושכת בדרום: אלפי פלסטינים הפגינו אתמול (יום ו') משעות אחר הצהריים בכמה מוקדים. הם השליכו בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים לעבר גדר הגדר, מבלי שגרמו לנפגעים ולנזק. כמה חשודים זוהו חוצים לשטח ישראל ושבים על עקבותיהם באופן מיידי. לוחמי צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. שני צעירים פלסטינים נהרגו בעימותים. מנהיג חמאס איסמעיל הנייה הגיע לאחד ממוקדי ההפגנות. אחרי כמה ימים של שקט יחסי, בעוטף עזה פרצו שתי שריפות מהפרחת בלוני תבערה, אחת מהן ביער בארי.

 

סגן מנהיג חמאס חליל אל-חיה, הנמצא בשיחות בקהיר, אמר כי הדיונים על הרגיעה מול ישראל נמצאים בישורת האחרונה. לדבריו, מדובר על רגיעה בתנאי הבנות סוף מבצע צוק איתן. "אנחנו בעד רגיעה בעזה כדי שעמנו יחיה בכבוד וכדי שנמשיך את המאבק", אמר. שלשום משלחת בראשותו יצאה מהרצועה לקהיר, שם כבר נמצאת משלחת של חמאס בחו"ל. כמעט כל הפלגים הפלסטינים שלחו נציגים גם הם, למעט פתח - שאנשיו עדיין מחרימים את הדיונים.

 

אותו סבב דיונים של חמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בנוגע לרגיעה מול ישראל ולחידוש הפיוס עם פת"ח הסתיים אמש. בניגוד להערכות, ההבנות על הרגיעה לא יסוכמו בסוף השבוע הנוכחי וגם לא בשבוע הבא בשל חג הקורבן שיחל ביום שלישי ויימשך לאורך כל השבוע הבא. לפיכך המשא ומתן יתחדש רק בשבוע שאחריו.

 

בכיר חמאס בחו"ל עיזת א-רישק שהיה ממובילי השיחות בקהיר מטעם ארגונו, הודיע אמש: "היום חתמנו בקהיר את סבב התייעצויות עם הפלגים הפלסטיניים לגבי הרגיעה והפיוס, והבהרנו כי אנו דבקים בכך שכל הצעדים יהיה במסגרת הלאומית. הצגנו את עמדתנו לגבי הרגיעה והאזנו לרעיונות ולהערות חשובות מצד נציגי הפלגים. המאמצים יחודשו לאחר החג".

 

מוקדם יותר הגיעו כ-200 איש לתמוך בהוריו ובאחיו של סגן הדר גולדין ז"ל, שגופתו מוחזקת ברצועה כבר ארבע שנים. ההורים והאח הגיעו בפעם ה-16 לאנדרטת "חץ שחור" בגבול עזה, והאב - פרופ' שמחה גולדין - תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אחרי שהספינולוגים נבהלו מהמונח הפסקת אש, כי הדר נהרג ונחטף במהלך הפסקת אש הומניטרית, המציאו מונח חדש - הסדרה. אז מפה אני רוצה לומר לנתניהו - זו לא הפסקת אש ולא הסדרה - קוראים לזה אפיזמנט. נתניהו יודע בדיוק מזה, אבא שלו כתב על זה רבות".

הפגנה בגבול עזה (צילום: AFP)
הפגנות בגבול עזה(צילום: AFP)

הנייה באחד מהמוקדים ליד הגדר ()
הנייה באחד ממוקדי ההפגנות ליד הגדר

הפגנה בגבול עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפגנה בגבול עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

לדברי שמחה גולדין, "אפיזמנט זה מה שצ'מברליין עשה כשהוא חש פיק ברכיים מול רודן וצורר. ביבי הוא לא צ'רצ'יל - ביבי הוא צ'מברליין. כדי להיות צ'רצ'יל הוא צריך להכריח את האויב להבין מה המחיר שהוא ישלם על התנהגותו ואנו לא עושים זאת - כל מה שנכנס עכשיו לעזה נכנס כדי לרצות את חמאס ואת יחיא סנוואר שהולך לחגוג בשבוע הבא את הפראייריזם של ראש ממשלת ישראל".

 

"נתניהו הפך את כל הישראלים לפרייארים של המזרח התיכון ואנחנו נשלם על זה בדם", אמר שמחה גולדין. "תושבי עוטף ישראל ישלמו על זה אחרי שיגמר החג המוסלמי. יחיא סנוואר צריך להתייצב כאן ולהחזיר את הדר ואורן ותפני זה לא יקבל שום דבר. אם זה לא יקרה, ממשלת ישראל שמאכילה את המפלצת כבר ארבע שנים - תביא את המלחמה הבאה בדיוק כמו שצ'מברליין הביא על אנגליה את המלחמה".

 

שלשום אישר גורם ישראלי כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, ביקר בישראל כאורחו של ראש המל"ל מאיר בן שבת. הוא אף נפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועם ראש השב"כ נדב ארגמן. גורמים פלסטינים מסרו לעיתון "אל-חיאת" כי כאמל דן עם הצד הישראלי על הפרטים הסופיים בהסדר - בהם השלמת פרויקטים הומניטריים ברצועת עזה ומשא ומתן עתידי עם חמאס בנוגע לחילופי שבויים ואסירים.

  

רשת "אל-מיאדין" הלבנונית המזוהה עם חיזבאללה דיווחה כי הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס יכלול הפסקת אש למשך שנה והקמת נתיב ימי בין עזה לקפריסין בפיקוח ביטחוני ישראלי. בנוסף תשלם קטאר את משכורות הפקידים בעזה בסיועה של מצרים והיא גם תשלם את חשבונות החשמל ברצועה בשיתוף פעולה עם ישראל.


פורסם לראשונה 17/08/2018 17:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים