שתף קטע נבחר

מבט לתהום: משפחות הרוגי הגשר בחרם על ההלוויה הממלכתית

תיעוד חדש מראה את התהום שבמקום שבו קרס הגשר בגנואה, המשאית שהפכה לסמל הוזזה. ההערכה היא שבין 10 ל-20 עדיין נעדרים, באיטליה מקווים שהחלקים העצומים שקרסו יצרו "משולש הישרדות" - אך הסיכוי אפסי. קרובי ההרוגים זועמים והודיעו על החרמת הטקס הרשמי

 

 

נאחזים בשביב של תקווה: הלוויות 38 הרוגי אסון הגשר באיטליה החלו אתמול (יום ו'), ובינתיים כוחות החילוץ ממשיכים בפינוי החלקים העצומים שנפלו מגשר מוראנדי בגנואה. הסיכויים אמנם אפסיים, אבל באיטליה מקווים כי אותן חתיכות גדולות שקרסו יצרו "משולש הישרדות" שבו מישהו היה יכול להישאר בחיים. תיעוד חדש מראה את התהום במקום שבו קרס הגשר.

 

המשאית הירוקה שהפכה לסמל האסון הוזזה אתמול על ידי כוחות הכיבוי וההצלה באיטליה. נהג המשאית דוידה קאפלו שחזר בשיחה עם סוכנות הידיעות AP את אותו הרגע, שבו "הכול, כל העולם, קרס". לדבריו, "שמעתי רעש, רעש עמום. ראיתי את קורות הגשר שמלפניי נופלים. מכונית שהייתה לפניי נעלמה לתוך האפלה". מסביבו הוא ראה רק אפור. "היה שקט לא מציאותי", אמר. קאפלו שוחרר מבית החולים ביום חמישי, יומיים אחרי האסון. הוא לא סובל מפגיעות גופניות משמעותיות.

הגשר שקרס בגנואה באיטליה (צילום: AFP)
המשאית הוזזה(צילום: AFP)

הגשר שקרס בגנואה באיטליה (צילום: AFP)
ממשיכים לחפש ניצולים, אך הסיכוי קטן מאוד(צילום: AFP)

אסון הגשר בגנואה (צילום: AP)
(צילום: AP)

אסון הגשר בגנואה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

החופרים החלו לפנות חלקים גדולים מהגשר במטרה לנסות ולאתר את הנעדרים. החיפושים נכנסו אתמול לשלב חדש, כשכלים כבדים הזיזו חלק עצום ואפשרו לחפש באזור נוסף. המחלצים פועלים בין טונות של בטון ומתכת ומכוניות שקרסו מגובה של 45 מטרים. ההערכה היא שבין 10 ל-20 איש עדיין נעדרים, ולצד 300 הפועלים נמצאים גם כלבי גישוש.

 

אתמול גם התקיימו ההלוויות הראשונות של הרוגי האסון, ובתמונות נראים בני המשפחות מחבקים זה את זה בעירייה ומתפללים לצד שורת ארונות קבורה. היום תיערך הלוויה ממשלתית בגנואה, אך העיתון "לה סטמפה" דיווח כי רבים מקרובי ההרוגים מסרבים להגיע אליה ולמיסה שתתקיים אף היא בשבת, שהוכרזה כיום אבל לאומי - עקב מה שנראה כשורת מחדלים. בגנואה ממקדים את החקירה באפשרות שכשל תכנוני או תחזוקה לקויה הובילו לקריסה.

 

לפי העיתון, משפחות 17 מהקורבנות מסרבות להשתתף בהלוויה, ושבע משפחות נוספות עדיין לא החליטו. כמה מהמשפחות מתכוונות לקיים טקסים מקבילים פרטיים, במקום הטקס הרשמי שאותו יוביל הארכיבישופ של העיר, קרדינל אנג'לו בגנסקו, ובו ישתתפו נשיא איטליה סרג'יו מטרלה וראש הממשלה, ג'וזפה קונטה.

הלוויות אסון הגשר בגנואה (צילום: AP)
הלוויות אסון הגשר בגנואה(צילום: AP)

הלוויות אסון הגשר בגנואה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הלוויות אסון הגשר בגנואה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הלוויות אסון הגשר בגנואה (צילום: AP)
(צילום: AP)

"זו המדינה שגרמה לכך, בכך שהיא לא מראה את פניה - מצעד הפוליטיקאים היה מביש", אמרה נונזיה, אמו של אחד מארבעה איטלקים צעירים מנאפולי שמתו בדרכם לחופשה בצפון איטליה. אביו של קורבן אחר אמר שבנו "לא יהפוך למספר בקטלוג המתים שנגרמו על ידי כישלונות איטלקיים. אנחנו לא רוצים פארסה בהלוויה, אלא טקס בבית".

 

בינתיים, ראש עיר בדרום איטליה הורה על סגירת גשר שתוכנן על ידי אותו ארכיטקט שתכנן את הגשר שקרס בגנואה. לדברי ראש העיר בנבנטו, אמצעי הזהירות ננקט כי "עדיפה אי נוחות על בעיה". ביום רביעי, יממה לאחר קריסת הגשר בגנואה, ראש העיר קלמנטה מסטלה ביקש ממומחים לבחון את גשר סאן ניקולה, שתוכנן אף הוא על ידי הארכיטקט ריקרדו מורנדי. אותו גשר נבנה ב-1955 ושופץ לפני שנתיים.


פורסם לראשונה 17/08/2018 22:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים