שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן הלך לעולמו בגיל 80

  זוכה פרס נובל לשלום והמזכיר הכללי של האו"ם בשנים 1997 עד 2006 הלך לעולמו והוא בן 80. אנאן היה מעורב רבות במו"מ בין ישראל לפלסטינים וגם ביקר בארץ. המזכ"ל הנוכחי גוטרש ספד: "דמותו הייתה השראה לעשיית טוב"

  קופי אנאן (צילום: רויטרס)
  הלך לעולמו בגיל 80. קופי אנאן (צילום: רויטרס)

  מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן, הלך היום (שבת) לעולמו והוא בן 80. אנאן כיהן בתפקיד מ-1 בינואר 1997 ועד ל-31 בדצמבר 2006. מותו נקבע בבית חולים בעיר ברן שבשוויץ.

   

  המזכ"ל הנוכחי, אנטוניו גוטרש, ספד לאנאן: "דמותו הייתה השראה לעשיית טוב. זה היה עצב גדול לשמוע על מותו. במובנים רבים, קופי אנאן היה בעצמו האו"ם. הוא צמח בארגון מלמטה כדי להוביל אותו אל המילניום החדש בהגינות ובנחישות". גם נשיא צרפת עמנואל מקרון ספד לאנאן: "לעולם לא נשכח את המראה השלו והרגוע שלו אל מול העוצמתיות של מאבקיו".

  קופי אנאן (צילום: AFP)
  "דמותו הייתה השראה לעשיית טוב". קופי אנאן(צילום: AFP)

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער על מותו: "נזכור אותו כאיש רב פעלים בשדה הבינלאומי, וכמי שנלחם באנטישמיות ובהכחשת השואה. אנחנו שולחים תנחומים לרעייתו ולמשפחתו".

   

  ממשרד החוץ בירושלים נמסר בצאת השבת: "ישראל מביעה צער על מותו של מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן, מעמודי התווך של הדיפלומטיה המולטילטרלית, זוכה פרס נובל ומדינאי אשר הקדיש את חייו להשגת שלום עולמי, צמצום העוני ומאבק בתמותת ילדים. במהלך כהונתו הוא התנגד לניסיונות של דה-לגיטימציה של ישראל, נאבק בנחישות בהכחשת השואה, ותמך בשנת 2006 ביוזמת האו"ם לכינון יום בינלאומי לזכרון השואה. מדינת ישראל משתתפת בצערה של משפחתו של המזכ"ל קופי אנאן".

   

  אנאן נולד ב-1938 למשפחה פרוטסטנטית מיוחסת בעיר קומסי שבגאנה. הוא למד כלכלה ומינהל באוניברסיטת קומסי בארצו, וכן בארצות הברית ובשוויץ. לאחר היוודע מותו, ספד לו גם נשיא גאנה ננה אקופו-אדו וכינה אותו "אחד האנשים הכי גדולים שיצאו מארצנו".

   

  ב-1962 הצטרף אנאן למנגנון האו"ם, תחילה בכמה סוכנויות מיוחדות והחל מ-1987 בסגל המזכירות הכללית בניו יורק. הגם שרוב תפקידיו בסגל האו"ם נגעו לתחומי הכלכלה והכספים, התבקש ב-1990 על ידי המזכ"ל דאז, פרס דה קוויאר, לתווך בנושאים הומניטאריים הנוגעים למלחמת המפרץ, והצליח בשליחויותיו אלה. בעקבות זאת נעשה סגן המזכ"ל לענייני שמירת השלום, ובתפקידו זה היה אחראי על כוחות האו"ם ששוגרו לאזורים שונים בעולם, בהם יוגוסלביה לשעבר, ופיקח על ביסוסו של הסכם השלום שהושג בבוסניה-הרצגובינה.

   

  ב-1996 מונה למשנה למזכ"ל האו"ם, ובסוף אותה שנה נבחר למזכ"ל. אנאן הוא הראשון שהגיע לתפקיד מתוך מנגנון הקבע של האו"ם. יש שרואים בבחירתו סימן לחיזוקו של הארגון ולעצמאותו הגוברת אחרי תום המלחמה הקרה. ב-2001 קיבל את פרס נובל לשלום, שהוענק הן לארגון האו"ם הן למזכירו הכללי, על תרומה לשמירת השלום בעולם. הוועדה ציינה בנימוקי ההחלטה כי ארגון האו"ם ניצב בחזית המאבק להשגת שלום וביטחון ברחבי העולם, ואילו אנאן "הקדיש כמעט את כל חייו למען הארגון והצליח להפיח בו חיים חדשים". בשנה זו גם נבחר אנאן לכהונה שנייה בתפקיד.

  קופי אנאן עם הילרי קלינטון ב 2012 (צילום: רויטרס)
  קופי אנאן עם הילרי קלינטון ב-2012(צילום: רויטרס)

  אנאן היה מעורב רבות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים והוא גם ביקר בישראל. בדצמבר 2006, לקראת סיום תפקידו כמזכ"ל האו"ם, דיבר אנאן על המצב במזרח התיכון, וניסה לתת חוות דעת מאוזנת על העימות בין ישראל לערבים: "אחד ההיבטים המתסכלים של העימות הישראלי-פלסטיני הוא חוסר היכולת של רבים בשני הצדדים להבין את העמדה של הצד השני, ויותר מכך אי הרצון של כמה מהם אפילו לנסות. זהו אינו עוד עימות מני רבים. בשום עימות אחר אין כזה סבל טעון רגשית גם לאנשים מרוחקים. אני עוזב את התפקיד בלי סוף לצער המתמשך. האזור נמצא במשבר חמור, והמצב שם מורכב, רגיש ומסוכן".

   

  ב-2004, לאחר מותו של יו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר יאסר ערפאת, קיים אנאן ישיבה מיוחדת באו"ם שכללה גם דקת דומייה. אנאן הזכיר אז את ההיסטוריה שחולל ערפאת כאשר הפך למנהיג הלא-מדינתי הראשון שנשא דברים בעצרת. הוא שיגר תנחומים לעם הפלסטיני והביע תקווה ש"החזון שאותו ערפאת לא זכה לראות" יישא בקרוב פרי, ושתי מדינות יחיו זו לצד זו בשלום - "תוך מימוש זכות ההגדרה העצמית של הפלסטינים".

   

  הוא המשיך בפעילותו הדיפלומטית גם לאחר סיום תפקידו באו"ם. ב-2012 מונה לתפקיד השליח המיוחד של האו"ם לסוריה. במסגרת תפקידו כשליח האו"ם והליגה הערבית, נסע אנאן כמה פעמים לדמשק ונפגש עם נשיא סוריה בשאר אסד. אך למרות האופטימיות הרבה ששידר, הוא לא הצליח לספק את הסחורה ולכן הודיע באוגוסט אותה שנה על סיום תפקידו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים