שתף קטע נבחר

למרות המשמורת: בן 13 עזב את אמו ועבר לאביו

הבן עזב את בית אמו שלטענתו השפילה אותו ועבר לבית האב, שגר בעיר אחרת. כשביקש גם להירשם לבית ספר חדש, הגיעה המחלוקת לביהמ"ש

בית המשפט המחוזי בחיפה ביטל לאחרונה החלטה של בית המשפט למשפחה בקריות לאפשר לילד כבן 13 להירשם לבית ספר בקרבת בית אביו, שאליו עבר על דעת עצמו, וזאת חרף קביעה שהמשמורת המלאה עליו תהיה של האם המתגוררת בעיר אחרת. השופט חננאל שרעבי קבע שאי אפשר לקבל החלטה מסוג זה - שמשמעותה הוצאת הילד ממשמורת אמו והפרדתו מאחותו הקטנה - מבלי לקיים דיון מעמיק ולהתייעץ עם גורמי מקצוע.

 

אחרי פרידת ההורים הם עברו להתגורר בערים נפרדות. ב-2012 פסק בית המשפט למשפחה בקריות שהמשמורת על הבן והבת תהיה אצל האם. ב-2016 נדחתה תביעה שהגיש האב לשינוי המשמורת, אך למרות זאת עבר בן ה-13 להתגורר איתו.

 

בחודש שעבר נענה בית המשפט למשפחה לבקשת האב לרשום את הילד ללימודים בשנת הלימודים הקרובה בעירו, מבלי לקיים על כך דיון. בתגובה ערערה האם למחוזי בטענה שלא ייתכן שעניין כה גורלי יוכרע ללא דיון וללא חוות דעת מקצועיות לגבי טובת הילד ואחותו, תוך הפרת פסק הדין שקבע כי המשמורת תהיה אצלה.

 

בבית המשפט טען האב שההחלטה ניתנה לטובת הילד, שלא מוכן לחיות בבית אמו שלדבריו משפילה אותו ומטילה עליו עונשים. לדבריו, הסיבה היחידה שהאם מתעקשת על המשמורת היא כדי לקבל את המזונות, שהוא משלם לה גם כך אף שהילד אצלו. האב הוסיף שהוא מתכוון להגיש תביעת משמורת נוספת וביקש לאפשר לילד להחליט מה טוב עבורו.

 

אולם השופט חננאל שרעבי קיבל את הערעור של האם והבהיר שהוא לא מסכים עם עמדת בית המשפט למשפחה, שהוציא החלטה לא מנומקת בנושא כל כך רגיש. לדבריו, בית המשפט למשפחה "הכשיר" את העברת המשמורת על הילד לידי האב בניגוד מוחלט לפסק הדין מ-2012, וזאת ללא דיון מעמיק וללא קבלת עמדה של גורמי מקצוע לגבי טובתו.

 

"ידוע כי על בית המשפט לענייני משפחה לפסוק בענייני משמורת וזמני שהות בהתאם לחוות דעת המקצועיות שהונחו בפניו", הזכיר השופט הלכה ידועה בנושא.

 

על כן הוא קבע כי האם צודקת בטענתה שמדובר במחטף שנעשה מבלי לבדוק לעומק את טובת הקטינים ואת השלכות שתגרור היפרדות של הילד מאחותו הקטנה.

 

"מבלי להטיל ספק בנטען בתגובתו של המשיב, כי הקטין הוא נער נבון ורגיש אשר הביע את דעתו בנושא ויודע מה טוב לו, הרי שלא ניתן להסתפק בלעדית בהצהרות כגון אלו ואף לא ברצונו של הקטין בלבד (אם כי לרצונו יש משקל)", נכתב בפסק הדין.

 

לפיכך ביטל השופט שרעבי את החלטת בית המשפט למשפחה והורה לו לדון מחדש ובהקדם בבקשת האב, גם בתקופת הפגרה, לנוכח העובדה ששנת הלימודים קרבה והולכת. במסגרת זו ייעזר בית המשפט בגורמי מקצוע ויזמין תסקירים עדכניים שיחוו את דעתם על המעבר לבית האב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אלינור ליבוביץ'
מומלצים