שתף קטע נבחר

מחאת תושבי עוטף עזה בתל אביב: אזעקות ובלוני דמה

מאות מפגינים מחו על כך ש"ב-17 השנים האחרונות אנו חיים מסבב לסבב", כפי שהסבירה תושבת כפר עזה. "אם לא נמחה על האין מדיניות הביטחונית, הממשלה תשאיר אותנו כך". הם השמיעו אזעקה ונשכבו על הארץ

 

 

 

תושבי עוטף עזה ותומכיהם הפגינו הערב (שבת) בכיכר רבין בתל אביב ויצאו לצעדה, בדרישה "להשיב את תחושת הביטחון". מאות מפגינים שמוחים על מצב הביטחון בעוטף עזה צועדים מהכיכר דרך אבן גבירול לכיוון שדרות רוקח בתל אביב. הם אף השמיעו אזעקה במהלך ההפגנה ונשכבו על הארץ. קודם לצעדה קראו המפגינים: "ביבי ביבי תתעורר הדרום כולו בוער", ו"אנחנו לא בשר תותחים". הם נשאו שלטים "הדרום בוער" ו"נמאס משדות שרופים נמאס שהילדים בוכים". המפגינים הפריחו בלונים כאות מחאה על המציאות שנכפתה עליהם - כשבלוני התבערה מופרחים לעברם מדי יום. 

 

צעדת המחאה: תושבי עוטף עזה והדרום מפסיקים לשתוק (צילום: מוטי קמחי)
השמיעו אזעקה במהלך ההפגנה(צילום: מוטי קמחי)

 צעדת המחאה: תושבי עוטף עזה והדרום מפסיקים לשתוק (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 צעדת המחאה: תושבי עוטף עזה והדרום מפסיקים לשתוק (צילום: מוטי קמחי)
בלונים בשמי תל אביב(צילום: מוטי קמחי)

אילן גילאון בהפגנה של תושבי עוטף עזה בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ אילן גילאון הגיע להזדהות עם תושבי עוטף עזה(צילום: מוטי קמחי)

  

אחת ממארגנות המחאה, אלונה בראון מקיבוץ כפר עזה, אמרה ל-ynet: "אנחנו מפגינים בעקבות האין ביטחון. אנו דורשים להשיב לנו את תחושת הביטחון, וזו דרישה בסיסית לחיים בכל מדינה, ובישראל בפרט". לדבריה, "ב-17 השנים האחרונות אנו חיים מסבב לסבב. ילדינו גדלים בחרדות קיומיות. הבנו שאם לא נמחה על האין מדיניות הביטחונית, הממשלה מתכוונת להשאיר אותנו כך, ממבצע למבצע. בכל פעם חמאס או תושבי רצועת עזה מוצאים דרך אחרת לפגוע בשגרת חיינו".

 צעדת המחאה: תושבי עוטף עזה והדרום מפסיקים לשתוק (צילום: קובי ריכטר/TPS)
(צילום: קובי ריכטר/TPS)

 צעדת המחאה: תושבי עוטף עזה והדרום מפסיקים לשתוק (צילום: קובי ריכטר/TPS)
צעדת המחאה בתל אביב(צילום: קובי ריכטר/TPS)

צעדת המחאה: תושבי עוטף עזה והדרום מפסיקים לשתוק (צילום: מוטי קמחי)
תושבי עוטף עזה הגיעו לכיכר רבין(צילום: מוטי קמחי)

צעדת המחאה: תושבי עוטף עזה והדרום מפסיקים לשתוק (צילום: מוטי קמחי)
צעדת המחאה: תושבי עוטף עזה והדרום מפסיקים לשתוק(צילום: מוטי קמחי)
 

יונתן שמריז (28), אף הוא מכפר עזה, ביקש להבהיר ש"הבעיה היא לא של העוטף, זו ממשלה שמזניחה את האזרחים באזור כבר 17 שנה. כל פלח אוכלוסייה יכול להיפגע. זו מחאה של כל תושבי המדינה". הוא ציין עוד: "אני מגיע להפגנה לנסות ולאחד את כל תושבי האזור, גם ימנים, גם שמאלנים, גם דתיים וגם חילוניים, תחת מסר ברור - אנו רוצים שקט וביטחון באזור שלנו".

 

אוהד מדמוני (28) משדרות, אמר כי אחת הסיבות להפגנה היא הניסיון "לומר לפוליטיקאים, שיתחילו לשבת ולחשוב על פתרונות לבעיה הביטחונית פה, היא נמשכת שנים רבות". מדמוני התייחס לדיווחים על הסדרה אפשרית עם חמאס: "אני לא לוקח את הדיבורים על ההסכמים כל כך ברצינות, יש לי זיכרון לגבי מה שקרה בצוק איתן כשאמרו שיש הפסקת אש. ההסכם כרגע לא קשור. המצב עם עזה צריך להיפתר לא רק עכשיו. אנו לא צריכים להיות שק חבטות כמו ב-14 החודשים האחרונים - כל יום אנו חווים המצאה אחרת, עפיפוני תבערה ובלונים. זה לא מגיע לנו".

 

בדף הפייסבוק של מארגני המחאה נכתב: "תושבי הדרום ממשיכים לא לשתוק ומזמינים את אזרחי כלל המדינה להביע הזדהות עם המצב הבלתי נסבל בדרום ולהצטרף למחאה! ממשלת ישראל לאורך השנים סיממה את תושבי הדרום בסמים מרדימים. הטבות כלכליות, הנחות במס, אזור עדיפות לאומית... הם רק חלק ממה שהזריקו כדי להרדים את המצב ואת התושבים. ואם נתעורר לרגע מהטשטוש הכלכלי נבין מהר מאוד שאנחנו מכורים. נסתכל בעיניים נדהמות - איך ישבנו כל הזמן הזה ונתנו להם לעשות בנו כרצונם. איך לא קמנו כולם ואמרנו שאנחנו לוקחים אחריות על חיינו ועל האזור שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מחאה של תושבי העוטף
צילום: מוטי קמחי
מומלצים