שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  למרגלות פסל ישו: המוזיאון הגאה של ברזיל
  בשנה שעברה אולצו מנהלי תערוכה להט"בית בפורטו אלגרה לסגור אותה במה שהם כינו "הצנזורה החמורה ביותר מאז ימי הדיקטטורה". התשובה שלהם: מעבר לריו דה ז'ניירו, ממש מתחת לפסלו המפורסם של הצלוב

  מנהלי "המוזיאון הגאה" של ברזיל נאלצו בשנה שעברה לסגור אותו אחרי ששמרנים תקפו אותו בטענה שהוא מקדם פדופיליה, חילול הקודש ובהמיות. אבל כעת הוא נפתח מחדש, ממש למרגלות פסל ישו המפורסם של ריו דה ז'ניירו.

   

  עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  ברזיל מוזיאון גאה למרגלות פסל ישו (צילום: AFP)
  מתוך המיצג השנוי במחלוקת. "לא נפגין, למי היה אכפת מהם אם לא היינו מוחים"(צילום: AFP)

  ברזיל ריו דה ז'ניירו פסל ישו (צילום: shutteratock)
  פסל ישו משקיף על ריו דה ז'ניירו(צילום: shutteratock)

  ב-Queermuseu מוצגות כ-200 יצירות של 82 אומנים ברזילאים. כשהוא נפתח בשנה שעברה הוא שכן בעיר פורטו אלגרה שבדרום ברזיל, אבל הביקורות עליו בטענה שהוא פוגע בנצרות הביאו לסגירתו. הסגירה עוררה סערה בקהילת האומנים הברזילאית והולידה דיון ציבורי בנוגע לחופש הביטוי ולחזרתה של הצנזורה, שלושה עשורים אחרי תום הדיקטטורה הצבאית שהנהיגה את ברזיל, המדינה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית, בשנים 1985-1964.

   

  פתיחתו המחודשת של המוזיאון התאפשרה בזכות קמפיין מימון המונים שבו גויסו 275 אלף דולר עבור הפרויקט. משכנו החדש של המוזיאון הוא בית הספר לאומנות חזותית בפאר לאגה בריו דה ז'ניירו, למרגלות ההר שעליו ניצב פסל ישו. האוצרים בחרו את האתר הזה אחרי שראש העיר האוונגליסטי של ריו דה ז'ניירו, מרסלו קריבלה, אסר לארח אותו במוזיאון לאומנות של ריו.

  ברזיל מוזיאון גאה למרגלות פסל ישו (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  "זהו רגע חשוב לדמוקרטיה הברזילאית, הוכחה משכנעת שהמגזרים המתקדמים ביותר בחברה לא יסכימו לצנזורה", אמר האוצר גאודנסיו פידליס. "לא ראינו צנזורה בממדים כאלה ובחומרה כזו מאז ימי הדיקטטורה". המוזיאון הוא לא רק בית ליצירות אומנות, אלא נערכים בו גם דיונים על שונות מינית ומגדרית ועל זכויות להט"ב ומופעי מוזיקה של אומנים גאים.

   

  התערוכה זהה כמעט לגמרי לזו שנסגרה בפורטו אלגרה, והיא כוללת את אותן יצירות פרובוקטיביות שהכעיסו את השמרנים הברזילאים. בין השאר אפשר למצוא בה תמונה של ישו בתור קוף בזרועות הבתולה מריה. הכניסה מותרת לבני 14 ומעלה בלבד, וכל האורחים מקבלים אזהרה שהמיצג כולל תמונות עירום.

  ברזיל מוזיאון גאה למרגלות פסל ישו (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  המארגנים אומרים כי הם אינם חוששים מהפגנות נוספות של ארגוני ימין, אבל ליתר ביטחון הם שכרו 20 מאבטחים והתקינו מצלמות אבטחה. מנהל בית הספר לאומנות חזותית פביו שוורצוולד אמר כי עד כה קיבל רק כמה עשרות מכתבים בדואר האלקטרוני ממתנגדי המיצג. עמיתיו במוזיאון לאומנות, לעומת זאת, קיבלו מאות הודעות מחאה, בהן גם איומים ברצח.

   

  "התנועה לברזיל חופשית", שהובילה את יוזמת החרם בפורטו אלגרה, הודיעה כי אין בכוונתה לנקוט מעשה משום שהפעם מדובר בתערוכה במימון פרטי ולא בשימוש בכספי ציבור לצורך "ייחוס אופי מיני לילדים". "הם יתפללו שנעשה משהו, כי אלמלא תשומת הלב שהם קיבלו בגללנו אף אחד לא היה הולך לראות את הזבל הזה", אמר רנאן סנטוס, אחד ממייסדי התנועה. "כל העולם יכול ללכת לראות את זה עירום אם הם רוצים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutteratock
  פסל ישו המשקיף על ריו דה ז'ניירו
  צילום: shutteratock
  מומלצים