שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דרישה לעזרה מהממשלה בגלל העכברת: "מפסיקים להגיע לגליל"
  הצניחה במספר המטיילים, שנגרמה בעקבות איתור מחלת העכברת בנחלים בצפון, הובילה ראשי רשויות בגליל לבקש סיוע ממשלתי: "חייבים עזרה כדי לעבור את המשבר", אמר ראש מועצת מבואות חרמון לשר האוצר כחלון

   

   

  ראשי רשויות מהגליל קראו לממשלה לסייע לצפון בעקבות משבר התיירות שנגרם לאחר הפרסום על אודות איתור מחלת העכברת בכמה נחלים ומקווי מים בגולן ובצפון הכינרת. לפי חלק מההערכות, מספר המטיילים באזור צנח באופן משמעותי, ומקומות אירוח רבים עומדים ריקים כמו גם אתרי מים שכלל אינם קשורים להתפרצות המחלה.

   

  במהלך כנס שערכה היום (ב') הקרן הקימת לישראל, עלה לבמה ראש מועצת מבואות חרמון בני בן מובחר, ודרש התערבות ממשלתית במשבר. הוא פנה לשר האוצר משה כחלון שהשתתף באירוע ואמר: "כן עכברת, לא עכברת, התיירים והמטיילים הפסיקו להגיע לגליל, ואנחנו חייבים עזרה ממשלתית כדי לעבור את המשבר הזה. אני מבקש ממך, שר האוצר, להתערב ולסייע לנו".

   

  בן מובחר אמר לאחר מכן ל-ynet כי הבקשה היא לסייע בקמפיין לעידוד המטיילים לחזור לגולן, והבהרה בנוגע למקומות שבהם ניתן לרחוץ בבטחה. "במקום היו גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יואב הורוביץ, שביקש מכתב עם בקשותינו, בנוכחות מנכ"ל משרד האוצר. יו"ר קק"ל, דני עטר, הבטיח באותו מעמד שהקק"ל תממן גדרות למנוע מהבקר להגיע לנחלים", אמר בן מובחר.

   

  מטיילים בנחל יהודיה (צילום: אביהו שפירא)
  (צילום: אביהו שפירא)

  הזרמת מים נקיים 

  בתוך כך, רשות הטבע והגנים, רשות המים ומקורות החלו בהזרמת מים נקיים לתוואי הנחלים משושים וזויתן, במטרה להפחית את ריכוז המזהמים. ההזרמה, בשיעור של כ-70 מ"ק לשעה, על להגביר את הספיקות והזרימה ולנסות להפחית את ריכוז המזהמים בנחל, זאת למרות מצבם הקשה של מקורות המים הטבעיים בשל רצף השנים השחונות. במקביל ייבדקו ההשפעות הסביבתיות וההשפעה של ההזרמה על איכות המים.

   

  שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים הלאומיים, אמר: "הזרמת המים הנוספת היא בעצם החזרת מה שמגיע לנחל ולטבע. אנחנו מודים לרשות המים, למקורות ולאגודת מי גולן על הסיוע ומבקשים בשם הטבע, שיחד נמשיך להעלות את כמות הזרימה בנחלים הטבעיים. לגבי הזיהום שהיה בנחלים - זהו ניסיון בכיוון נכון ונקווה שהתוצאות יאפשרו פתיחתו מחדש של נחל הזוויתן המצוקי והמדהים ואת בריכת המשושים היפהפייה".

   

  ביום חמישי החלו הזרמות דומות בשפך נחל דליות - המג'רסה, לשם הוזרמו מים מהכינרת עצמה.

   

  נכון להיום הנחלים והמעיינות שנאסרו לרחצה באופן זמני על ידי משרד הבריאות בעקבות זיהום הם: זויתן, משושים, זאכי, יהודיה, ג'ילבון, מג'רסה ופארק הירדן. כל שאר נחלי הצפון והגולן מותרים לרחצה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים