שתף קטע נבחר

המשטרה חוקרת: פי 10 משתתפים מכפי שאושר בהלוויית המחבל מאום אל פחם

המחבל הישראלי אחמד מחאמיד נקבר הלילה לקריאות "נקריב את חיינו למען השהיד הגיבור". זיקוקים נורו בשמי העיר. המשטרה הודיעה כי תפתח בחקירה בחשד להפרת צו ותחלט ערבות בסך 50 אלף שקלים. מספר המשתתפים הוגבל ל-150 איש, אך בפועל היו כ-1,500

 

 

המשטרה הודיעה הבוקר (יום ג') כי תפתח בחקירה בחשד להפרת התנאים שנקבעו להלווייתו של המחבל אחמד מחאמיד מאום אל פחם, שניסה לבצע פיגוע דקירה נגד שוטרי מג"ב ביום שישי האחרון ברחוב הגיא בעיר העתיקה בירושלים. כוחות הביטחון ירו בו למוות. המשטרה הגבילה את מספר המשתתפים בהלוויה ל-150 איש, אך בפועל הגיעו כ-1,500 לאירוע ההמוני שבמהלכו נורו זיקוקים בשמי העיר. בעקבות זאת הודיעה המשטרה כי תחלט ערבות של 50 אלף שקלים מבני משפחת המחבל.  

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()
הלוויה באום אל פחם, הלילה

המחבל מניסיון הפיגוע בעיר העתיקה בירושלים ()
אחמד מחאמיד, המחבל מאום אל פחם

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()

מהמשטרה נמסר כי "במסגרת השמירה על שלום הציבור וביטחונו ועל מנת להבטיח את הסדר הציבורי, קבעה משטרת ישראל על פי סמכותה בחוק (סעיף 70 לחוק המאבק בטרור), תנאים המאפשרים את מסירת גופת המחבל אחמד מחאמיד לבני משפחתו לקיום הלוויה באום אל פחם. כאמור, תנאי הצו שקבעה המשטרה על פי החשד הופרו אמש בניגוד לחוק, לאחר שנצפו מאות רבות של משתתפים בניגוד לצו אשר הגדיר ותחם את זמני ההלוויה, ציר התנועה, כמות המשתתפים (עד 150 בני משפחה) וכיו"ב".

 

עוד אמרו במשטרה כי "התנאים לקיום ההלוויה נקבעו על ידי המשטרה מול המשפחה ולא בהליך משפטי בבג"ץ, ובטח שלא במשא ומתן מול ארגון זה או אחר. כאמור, בשל אי עמידה בתנאים, המשטרה תפתח בחקירה בחשד לאי קיום הוראה והפרת צו ותפעל לחילוט ההפקדה הכספית, בהתאם להוראות החוק".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר להלוויה: "אתם שואלים את עצמכם למה אום אל פחם צריכה להיות חלק מפלסטין ולא מישראל? המראות של מאות אנשים המשתתפים בלוויית המחבל מעירם עם דגלי פלסטין, וקריאות 'ברוח ובדם נפדה את השהיד', יענו לכם סופית על השאלה. התוכנית שפרסמתי לפני הרבה שנים לחילופי שטחים ואוכלוסיות רלוונטית יותר מתמיד".

 

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()

ישראל העבירה את גופתו של מחאמיד למשפחתו סביב השעה 1:30 בלילה, וזיקוקים נורו בשמי העיר לכבוד המאורע. במהלך הלוויה קראו משתתפים: "נקריב את חיינו למען השהיד והגיבור". למחבל מחאמיד, בן 30, אין רקע ביטחוני קודם.

עלי מחאמיד, קרוב משפחתו של מחאמיד ותושב העיר, אמר הלילה: "היינו צריכים לקבל את גופת השהיד כבר כשנורה, המשטרה עיכבה את המסירה כדי להתעלל במשפחה. מבחינתנו אחמד הוא גיבור ושהיד. היום יש לנו חג הקורבן. עכשיו אנחנו יותר שמחים לאחר שהפכנו את הלוויית השהיד לתהלוכה מכובדת והיסטורית".

 

מקורב למשפחת מחאמיד חזר הערב על הטענה כי אחמד סבל ממחלה נפשית וניסה להתאבד מספר פעמים - כפי שסיפרו בני משפחתו לאחר ניסיון הפיגוע. "נכון שהוא מת שהיד", אמר הלילה המקורב, "אבל השוטרים רצחו אותו בדם קר במקום. במקום לירות בו ברגל, הם עשו לו משפט שדה עד המוות. לדעתי צריך להקים ועדה מיוחדת שתבדוק את התנהלות השוטרים בשטח. אתמול רצחו את אחמד, מחר ירצחו עוד אנשים".

 

  

 

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()
זיקוקים באום אל פחם

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()

יום לאחר ניסיון הדקירה אמר אחיו של המחבל, נסים מחאמיד, כי משפחתו הופתעה לשמוע על מה שאירע: "לא ידענו שהוא במסגד אל-אקצה, בדרך כלל הוא לא הולך לשם". הוא הוסיף: "אח שלי אדם חולה וסובל נפשית. הוא בחיים לא חשב לפגוע באנשים, אלא ניסה להתאבד מספר פעמים". הוא הוסיף כי כשהם קיבלו את הבשורה על האירוע, "חשבנו בהתחלה שהם טעו בזיהוי. אח שלי לא מחבל. כולם צריכים להבין את מצבו הנפשי ולא להוציא דברים שהם רחוקים מהאמת".

 

חבר הנהלת עיריית אום אל פחם לשעבר, מוסטפא מחאמיד, אמר כי הדוקר "לא דתי לגמרי, הוא לא רגיל לנסוע למסגד אל-אקצה. זאת הייתה הפתעה לשמוע

על האירוע. גם לפי הסרטון שראינו יכלו למנוע כל תרחיש ולגמור את האירוע בלי ירי. אין דבר כזה שעשרות שוטרים לא יכלו לתפוס אותו או לפגוע בו קל במקום להרוג אותו. היום הכי קל ללחוץ על ההדק".

 

המשטרה פרסמה תיעוד של האירוע ברחוב הגיא. בסרטון נראה השוטר מביט בסלולרי ומסמס, בזמן שמחאמיד מתקרב לעברו. הוא צעד באיטיות, ובעת שזיהה את השוטר הוציא את הסכין מכיסו וניסה לדקור אותו. הוא לא הצליח, והכוח ירה בו והרג אותו. איש מקרב כוחות הביטחון לא נפגע, מלבד שוטרת שלקתה בחרדה.

 

לפי המשטרה, מחאמיד יצא בסביבות השעה 17:30 משטח הר הבית בשער המג'לס ולאחר מטרים ספורים פגש בצוות שוטרים המוצבים במקום, וניסה לדקור אחד מהם באמצעות סכין שאחז בידו. לאחר מאבק בין השוטרים לחשוד, הוא נורה על ידיהם. שוטרים נוספים בעיר העתיקה חסמו את הסמטאות באזור ופתחו בחקירה, שבמהלכה התבררה זהותו של המחבל. בהנחיית מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, נפתחה סריקה בכלל שטח הר הבית תוך הוצאת כלל האנשים משטח ההר.

  

רחוב הגיא בעיר העתיקה בירושלים ידע לא מעט פיגועים בעבר: באוקטובר 2015, בתחילתו של גל הטרור, נרצחו במקום הרב נחמיה לביא ואהרן בנט (בניטה). שבוע לאחר מכן נפצע באותו רחוב ישראלי בן 36 לאחר שפלסטינית בת 18 תקפה אותו בסכין. חודש לאחר מכן נפצע שוטר מג"ב בפיגוע דקירה, המחבל נורה ונהרג. במרץ השנה נרצח עדיאל קולמן, תושב כוכב השחר שבבנימין, בפיגוע באותו המקום. שוטר שהיה באזור ירה במחבל, בן 28 מכפר ליד שכם, והרג אותו.


פורסם לראשונה 21/08/2018 02:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים