שתף קטע נבחר

עורך הדין של טראמפ מגיב על "האמת אינה אמת"

רודי ג'וליאני עורר גיחוך כשאמר שהוא אינו ממהר לשלוח את טראמפ לתשאול בפרשת "רוסיה-גייט" כי "האמת אינה אמת". דבריו הושוו להצהרה על "עובדות אלטרנטיביות", ואמש הסביר: "התכוונתי למצב שבו יש עדויות סותרות והנשיא עלול להיות מואשם בעדות שקר אף שהוא דובר אמת"

רודי ג'וליאני, עורך דינו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נאלץ אמש (יום ב') להסביר את ההצהרה המוזרה שהשמיע בריאיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" ברשת NBC שלפיה "האמת אינה אמת". ג'וליאני – שדבריו הושמו ללעג והושוו להצהרה מהשנה שעברה של יועצת בכירה של טראמפ, שלפיהם הבית הלבן אינו משקר אלא מוסר "עובדות אלטרנטיביות" – אמר כי בדבריו לא ניסה להעביר מסר קיומי על משמעותה של האמת.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

רודי ג'וליאני האמת אינה אמת ()
רודי ג'וליאני וצ'אק טוד הצוחק בפניו

ההצהרה "אמת אינה אמת" של ג'וליאני ב"פגוש את העיתונות" שלשום הוצגה על-ידי מתנגדי הנשיא כראיה לכך שאנשים במעגל הקרוב של טראמפ מתכחשים למציאות. אבל בציוץ שפרסם אתמול ג'וליאני בטוויטר הוא טען כי המטרה שלו הייתה פשוטה בהרבה: להבהיר שהבאת טראמפ לתשאול אצל התובע המיוחד בפרשת "רוסיה-גייט" רוברט מולר לא תוליד הישגים משמעותיים – בשל עדויותיהם הסותרות של העדים בפרשה.

 

"ההצהרה שלי לא נועדה להטיף על תיאולוגיה מוסרית אלא להתייחס למצב שבו שני אנשים נותנים שתי הצהרות סותרות לגמרי, המצב הקלאסי של 'הוא אמר, היא אמרה'", כתב ג'וליאני, ראש העיר ניו יורק לשעבר. "לפעמים חקירה נוספת יכולה לחשוף את האמת ולעתים לא".

נשיא ארה
טראמפ והתובע המיוחד מולר. הפחד של ג'וליאני: האשמה בעדות שקר(צילום: AFP)

בריאיון ל"פגוש את העיתונות" ביום א' שוחח ג'וליאני עם המגיש צ'אק טוד על האפשרות שהנשיא טראמפ יעבור תשאול אצל התובע המיוחד מולר. בין עורכי דינו של טראמפ לצוות של התובע מולר מתנהל זה זמן רב משא ומתן על התנאים שבהם יסכים טראמפ לעבור תשאול שכזה. במהלך הריאיון אמר ג'וליאני לטוד: "אתה אומר לי שהוא (טראמפ) צריך להעיד כי הוא הולך לספר את האמת ושהוא לא צריך לדאוג. ובכן, זה כל כך מטופש כי זו רק גרסה אחת של האמת, של אדם מסוים. לא האמת". כשטוד השיב "האמת היא אמת" ענה לו ג'וליאני: "לא, האמת אינה אמת. האמת אינה אמת". בעקבות זאת פרץ טוד בצחוק מזלזל והשעין את ראשו על ידיו. "האמת אינה אמת? אדוני ראש העיר, אתה מבין שזה הולך להפוך למם גרוע?", אמר טוד. "לא, אל תעשה לי ככה", אמר ג'וליאני למגיש וחיקה את תנועתו.

 

בניסיון להבהיר את דבריו הוסיף ג'וליאני עוד במהלך הריאיון: "דונלד טראמפ אומר שהוא לא דיבר על מייקל פלין עם ג'יימס קומי. קומי אומר 'כן דיברת על זה'. אז תגיד לי מהי האמת אם אתה כזה גאון".

ראש ה-FBI המודח ג'יימס קומי. אז מי דובר אמת? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש ה-FBI המודח ג'יימס קומי. אז מי דובר אמת?(צילום: AFP)

בדברי ההבהרה שלו אמש הסביר ג'וליאני כי דבריו הוצאו מהקשרם ופורשו באופן שגוי. הוא הדגיש כי התכוון למצב שבו טראמפ עלול להיות מואשם בעדות שקר בפני התובע המיוחד רק משום שגרסתו אינה תואמת את הגרסאות של עדים אחרים, אף שגרסתו היא הנכונה.

 

בשנה שעברה עוררה קליאן קונוויי, יועצת בכירה של טראמפ, סערה כשבריאיון ל-NBC אמרה כי דבריו של דובר הבית הלבן אינם שקר אלא "עובדות אלטרנטיביות". המראיין נותר המום, הסרטון הפך ויראלי, ודבריה של קונוויי הפכו לכותרת המוטו ששימש מאז את הבית הלבן בהזדמנויות שונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רודי ג'וליאני בריאיון שעורר גיחוך
מומלצים