שתף קטע נבחר

מיקרוסופט ומשרדי הממשלה: ההתקשרות בסכנת ביטול

בעקבות מחלוקת עם חברת מיקרוסופט החליט מינהל הרכש הממשלתי להפסיק את המשא ומתן לחידוש ההתקשרות עם החברה החל משנת 2019 בכל הנוגע לאספקת מוצריה למשרדי הממשלה. מדובר בין היתר במערכת ההפעלה Windows, תוכנות אופיס ותוכנות לשרתים - בהיקף של 100 מיליון שקל בשנה

מחלוקת עם חברת מיקרוסופט עשויה להביא להפסקת ההתקשרות בין משרדי הממשלה לבין החברה בכל הנוגע לקבלת שירותי שולחן עבודה, תוכנות ושרתים החל מ-2019 – שירות שהיקפו עמד עד כה על 100 מיליון שקל בשנה. כך עולה מהודעה שפרסם הבוקר (ג') משרד האוצר. 

 

מינהל הרכש הממשלתי באגף החשב הכללי באוצר הודיע לענקית ההייטק מיקרוסופט על הפסקת המשא ומתן לחידוש ההסכם המרכזי של משרדי הממשלה להתקשרות מולה. ההסכם המרכזי הנוכחי מול מיקרוסופט הסדיר את רכישת תוכנות שולחן העבודה מסוג Office, Windows וכן תוכנות לשרתים שנמכרות על ידי מיקרוסופט בהיקף של למעלה מ-100 מיליון שקל בשנה.

 

ההסכם הנוכחי עם מיקרוסופט נחתם לפני שש שנים לשלוש שנים פלוס אופציה לשלוש שנים נוספות. לפני שלוש שנים מומשה אופציית ההארכה.

מיקרוסופט אופיס (צילום: מיקרוסופט)
מיקרוסופט אופיס(צילום: מיקרוסופט)
 

 

בשלב זה הופסק המשא ומתן מול מיקרוסופט לאור הכיוונים אליהם הולכת מיקרוסופט, שאינם תואמים את צרכי הממשלה. הכיוונים החדשים משנים את שיטת הרישוי והתכולה ומחיריהם יעלו כסף רב לממשלה נוסף לתשלומים שהיא משלמת היום.

 

מדובר בתוספת של עשרות מיליוני שקלים בשנה שתכביד על הממשלה. אולם אם עד סוף 2018 תשנה מיקרוסופט את עמדתה ותאפשר שירותים שיתאימו לצורכי הממשלה, ניתן יהיה לחתום איתה מחדש.

 

כיום מודל הרישוי של תכולת השירותים של מיקרוסופט הוא בצורת בעלות, אולם החברה מעוניינת לשנות את מודל הרישוי לשכירות. בצורת שכירות יתבטלו הזכויות של משרדי הממשלה ברישיונות לשימוש בשירותי מיקרוסופט, שעליהן שילמה הממשלה כבר מאות מיליוני שקלים, ויגדלו ההוצאות לשימוש בהם.

 

החשש: חשיפת מידע מסווג

בנוסף, מבקשת מיקרוסופט לעבור למתן השירות בענן, בניגוד למתן השירות הנהוג כיום בשיטת On Premise, שהיא התקנה מקומית ובה השרתים הם בידי הממשלה. החשש הוא שהמעבר למתן שירותים בענן יביא לחשיפת המידע של הממשלה בענן.  כלומר, שמידע של משרדי ממשלה וזרועות ממשלתיות מסווגים, כמו המשטרה, משרד הביטחון ומשרד החוץ, יהיה חשוף לכל בענן. בנוסף חוששים, כי גם מידע של משרדי ממשלה שאינם מסווגים, כולל נתונים על אזרחים ומסמכים רגישים, יהיה חשוף לכל בענן. לכך לא מסכימים בשלב זה בממשלה מתוקף הצורך בשמירה על סודיות ופרטיות של המידע.

 

האם תימצא ספקית שירות אחרת שתוכל להיכנס לנעליה של מיקרוסופט במידה שעד ה-1 בינואר 2019 לא ייחתם מולה הסכם חדש? הצפי לא מתייחס לתרחיש שבו משרדי הממשלה יפסיקו להשתמש ב-Windows משום שלממשלה יש בעלות על הרישיונות שלא תיפגע אם לא ייחתם הסכם מחודש מול מיקרוסופט.

 

כמו כן, לא תימצא הממשלה בהפרת הסכם מולה, וכל עוד הרישונות בידי הממשלה, תהיה מיקרוסופט מחוייבת לספק לממשלה שירותי אבטחת מידע. עם זאת, שירותי תחזוקה, כמו למשל עדכוני גרסה, יוכלו משרדי הממשלה לקבל בשוק הפרטי ובצורה סלקטיבית במחירים נמוכים הרבה יותר ממה שמציעה מיקרוסופט בהסכם המחודש שהיא מציעה.

 

על כן, מלווה כעת מינהל הרכש את משרדי הממשלה במיפוי הצרכים והשירותים שניתן יהיה למצוא מחוץ למיקרוסופט בהיבט התחזוקתי של השירותים.

 

מנהל מינהל הרכש הממשלתי, גל אמיר, קיים בשנה האחרונה מגעים לחידוש ההסכם עם חברת מיקרוסופט, המגדיר את תכולת המוצרים הנרכשים על ידי הממשלה ומחיריהם. במינהל מסבירים, כי מיקרוסופט מבקשת לשנות את תצורת העבודה ולעבור למודלי רישוי שאינם עונים לצורכי הממשלה ויביאו בהכרח לגידול של עשרות מיליוני שקלים בשנה בהוצאה ממשלתית. בעקבות זאת החליט אמיר שלא לחדש את ההסכם עם מיקרוסופט החל משנת 2019.

 

בשלב זה, כך נמסר, פועל מינהל הרכש יחד עם רשות התקשוב הממשלתית לאיתור וקידום טכנולוגיות חלופיות.

 

לדברי אמיר, "אי חידושו של ההסכם יביא להקפאת תצורת הרישוי הקיימת שבבעלות משרדי הממשלה, שניתן להמשיך ולהשתמש בה ללא צורך בתשלום נוסף. כמו כן, אי חידוש ההסכם יעודד את משרדי הממשלה לבחון את הצורך בשימוש בטכנולוגיית מיקרוסופט או לעבור לחלופות טכנולוגיות אחרות".

 

תגובת מיקרוסופט טרם התקבלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים