שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הסדרע עם חמאס: מות האידיאולוגיה של ביבי
  ממשלת נתניהו נראית כמו שמאל, הולכת כמו שמאל ונשמעת כמו שמאל. האיש שכתב ספרים ונאם נאומים הוכיח לעזה שהטרור השתלם

   

  ישיבת ממשלה שבועית (צילום: אלכס קולומויסקי)
  בנימין נתניהו, תשע שנים אחרי הסרטון בפאתי אשקלון(צילום: אלכס קולומויסקי)

  בימים אלה, תחילה בסתר ועכשיו באופן גלוי לכל, מנסה ממשלת ישראל להגיע להסכם עם חמאס לגבי אופן ההתנהלות מול עזה. היינו אמורים לעשות פרצוף מופתע, אבל נדמה שכבר לא משנה מה יקרה, הגבות שלנו לא יתרוממו.

   

   

  ניכר שישנה מבוכה מסוימת בקרב מצביעי ימין לנוכח עמדות של ראש הממשלה בנימין נתניהו לגבי פתרון הסבב הנוכחי, בעיקר לאור הצהרות שניתנו על ידו בעבר, למשל בסרטון שצולם בכניסה לאשקלון ב-2009 שבו הבטיח למוטט את שלטון חמאס, כשבפועל הוא פועל לשימור שלטון החמאס.

   

  העובדה הזאת, בין היתר, מסמלת את מותה של האידיאולוגיה והמחויבות אליה. ממשלת החלומות של הימין נראית כמו שמאל, הולכת כמו שמאל ונשמעת כמו שמאל. אבל זה כבר לא חשוב בעיני מצביעיה. מה שחשוב זה שהיא עדיין מונעת ממי שנתפס כשמאל מלשלוט. מבולבלים? גם אנחנו.

   

  הרי אם כל המאבק היה אמור להיות עבור אג'נדה ימנית, איך קורה שאותה ממשלת ימין לכאורה מיישמת את מדיניות השמאל וזה יורד לבייס בגרון בלי בעיה? התשובה - בנוסף למות האידיאולוגיה - היא תחיית הפרסונליזציה. האיש שעומד בראש הוא החשוב. אתה לא מצביע לליכוד, אתה מצביע לנתניהו. לא הצבעת למחנה הציוני, הצבעת לבוז'י.

   

  הליכוד לא טרח לפרסם מצע בבחירות האחרונות. אולי בכוונה ואולי לא. מה שבטוח הוא שזה כבר לא רלוונטי ונתניהו מוכיח את זה בימים אלה. האיש שכתב ספרים, נאם נאומים ואפילו טבע כמה ביטויים בדוקטרינת המלחמה בטרור, ביצע פנייה חדה שמאלה והיום הוא מוכן להידבר עם ארגוני טרור ואף עם הרצחני ביותר.

   

  אני נוהג לשוחח הרבה עם אנשי שמאל וחשוב לי כל הזמן לחוש את המציאות כפי שהיא נתפסת בעיניהם. כשעשיתי זאת השבוע עם עיתונאית בכירה היא אמרה לי: "נתניהו עקף משמאל. אפילו אנחנו לא בעד משא ומתן עם חמאס".

   

  בתוך תוכו נתניהו יודע שלא תהיה הסדרה עם חמאס. זה ארגון ברברי ואנטישמי שחרט על דגלו להשמיד את מדינת ישראל. אז נשאלת השאלה למה הוא עושה את זה? התשובה מתחלקת לכמה חלקים. ראשית, כי הוא יכול. אין הרי מצע או מסמך אידיאולוגי מחייב לליכוד, ואין בסיס תמיכה שיתבע אותו על ההפרה הזו, כך שזו לא בעיה.

   

  מעבר לכך, נתניהו מנסה להרוויח זמן. בעיניו ההתרחשויות בצפון הן חזות הכול. חמאס הוא סתם זבוב טורדני ולכן כרגע עדיף להתמקד בצפון, וכשיהיה זמן, ורק אם יתפתח על כך דיון ציבורי שיערער את מעמדו, אולי יטפל גם בו.

   

  אבל ארגון נכלולי ומתועב כמו חמאס לא עובד אצל נתניהו ובטח לא בא לשרת את האינטרסים שלו. כרגע הוא מוכן לקבל את כל מה שיתנו לו - לשקם את עצמו ואת הרצועה – כי הוא יודע שמלחמה עם ישראל תמיד אפשר ליזום.

   

  חמאס עכשיו עורך קניות, ממקסם את ההישג הצבאי, דואג למתקני התפלה, מערכת ביוב, תחנות כוח ועוד. את כל זה, חובה לזכור, הוא השיג בעיקר על ידי עפיפוני תבערה. כשיחליט, הוא יחזור שוב לסורו: במקרה הטוב ישרוף שדות ובמקרה הרע ישוב להקיז את דמם של הישראלים. ישראל תאלץ לתקוף אותו, א-מ-מה? עכשיו היא תיתפס בעיני העולם ככזו שמחזירה את עזה לעבר האסון ההומניטרי, ואם יש משהו שמרתיע את נתניהו זה מה יגידו הגויים.

   

  כך יוצא שישראל צועדת אל תוך ההסדרה מכל הסיבות הלא נכונות. הטרור יוכח כמשתלם, ההסכם יטיב עם חמאס וישמר אותו, ובעיקר - תמורת שקט מדומה וזמני הוא יעצים את כוחו ובפעם הבאה שנדרש לסוגיה המחיר יהיה גבוה וכואב יותר.

   

  • שי כהן (המצליף ) הוא תושב קיבוץ זיקים שבעוטף עזה

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים