שתף קטע נבחר

379 אלף שקל לבדואי שנפצע מנפל בשטח אש

שלושה צעירים פלשו לשטח אסור ליד היישוב חורה, ובפיצוץ נפל של פגז נהרגו שניים מהם. השלישי שנפצע תבע את משרד הביטחון ויקבל פיצוי

בית משפט השלום בבאר שבע קיבל לאחרונה תביעת פיצויים שהגיש קטין מהפזורה הבדואית, שנפגע מנפל שהתפוצץ בשטח אש צה"לי שאליו פלש, באירוע שבו נהרגו שניים מבני דודיו. השופטת רחלי טיקטין עדולם קבעה כי משרד הביטחון התרשל בכך שלא סרק את השטח בתדירות הנדרשת ולא הזהיר מפני נפלי פגזים במקום.

 

האירוע התרחש על רקע פלישה של תושבי הפזורה לשטח אש בשליטת צה"ל במרץ 2006. כעבור ארבעה ימים צעד התובע (אז בן 16.5) בשטח, הממוקם סמוך ליישוב חורה, בלוויית שני בני דודיו. אחד מהם הפיל מידו חפץ וגרם לפיצוץ שהביא שגרם לפציעת התובע ולמותם של שני בני דודיו.

 

בתביעה שהגיש נגד משרד הביטחון כעבור שבע שנים הוא טען שנפגע מנפל של תחמושת שהושאר בשטח. לדבריו, אף שבמשרד הביטחון ידעו על הימצאות אנשים בשטח האש, לא עשו דבר על מנת לפנות אותם. לנוכח אימוני הירי הרבים בשטח, ציין, המשרד כשל בכך שלא שילט את השטח כראוי ולא סרק אותו באופן מספק לאיתור נפלים.

 

מנגד טען משרד הביטחון שהתובע כלל לא הוכיח שהחפץ היה פריט תחמושת צה"לי, מה גם שהשטח שולט במקומות בולטים ובשלוש שפות, כולל בערבית. עוד נטען כי יש להטיל את האחריות על בן הדוד שגרם לפיצוץ ולקבוע רשלנות תורמת על התובע, שידע שמדובר במקום שמצריך אישור על מנת להיכנס אליו.

 

אלא שהשופטת רחלי טיקטין עדולם פסקה שהתובע הוכיח שנפגע מנפל שהיה מונח בשטח. אחרי שבחנה את הראיות והעדויות בתיק היא קבעה כי: "טרם מועד האירוע בעצם לא נעשה דבר על מנת לפנות את הבדואים מהשטח וגם לא נעשה דבר על מנת להזהיר אותם מקיומם של נפלים בשטח".

 

נקבע כי לנוכח שליטת משרד הביטחון בשטח האש ובתזמון הסריקות בו, הנטל להוכיח שלא התרשל עובר אליו. היא מתחה ביקורת על צה"ל, המשטרה ו"הסיירת הירוקה" וציינה כי "כאשר מדובר באירוע מורכב ניתן היה להבין אם הנתבעת הייתה נוהגת בדרך פעולה כזו ולא אחרת, אולם לא ניתן להבין ולקבל מצב בו הנתבעת יושבת בעצם בחוסר מעש מוחלט".

 

השופטת עדולם טיקטין הבהירה שהגורמים האמונים על ביטחונם של בני הפזורה שהיו בשטח בזמן האירוע יידעו האחד את השני על נוכחותם בו, אך מעבר לכך לא נקטו פעולות אופרטיביות לאזהרת ההמון ופינויו.

 

בסוגיית הנזק הוסכם בין הצדדים כי נכותו הרפואית המשוקללת של התובע עומדת על 17% עקב פגיעה במרפק וצלקות, ונותרה לו נכות תפקודית בשיעור של 10%.

 

משכך נקבע שמשרד הביטחון יפצה את הצעיר ב-379 אלף שקל עבור כאב וסבל, אובדן כושר השתכרות, הוצאות רפואיות ועזרת צד שלישי, בתוספת שכר טרחת עו"ד והוצאות בסך 64,354 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד אלטרמן, עו"ד שלי גילקי
  • ב"כ הנתבע: עו"ד יעקב חמו
  • עו"ד ערן אבנון עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
אורלי אייל
עו"ד ערן אבנון
אורלי אייל
מומלצים