שתף קטע נבחר

חיפה: משאיות זבל מונעות בגז החלו לפעול בעיר

חמש המשאיות החדשות יחליפו בהדרגה משאיות ישנות ומזהמות, שיועברו לגריטה. בעתיד יצטרפו עוד 20 משאיות המונעות בגז למערך פינוי הזבל בחיפה

בחיפה החלו לפעול חמש משאיות זבל מונעות בגז, ובעתיד הקרוב ייצטרפו לצי פינוי האשפה בעיר עוד 20 משאיות מונעות בגז. מדובר ביותר מ-40 אחוז מכלל צי משאיות האשפה, הכולל כ-60 משאיות דחיסה ומנופים. במקביל, יוחלפו גם המשאיות האחרות בכלי רכב מזהמים פחות.

 

משאית זבל מונעת בגז בחיפה (צילום: ראובן כהן)
(צילום: ראובן כהן)

 

בעירייה אמרו כי חיפה היא העיר הראשונה בארץ המפעילה איסוף אשפה המונעות בגז טבעי. כנגד כל משאית המונעת בגז, מוצאת מהשירות משאית ישנה ומזהמת, המועברת לגריטה. בהמשך הצי החדש יחליף את המשאיות העירוניות שיורדו מהכביש ויועברו גם הן לגריטה. עלות המשאיות החדשות היא כ–22 מיליון שקלים והן נרכשו על ידי העירייה, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, במסגרת התוכנית הלאומית לשיפור האוויר במפרץ חיפה.

 

בשלב הראשון המשאיות יתודלקו באמצעות עמדת תדלוק גז ניידת, שתשרת את צי המשאיות העירוניות עד להקמת תחנת תדלוק גז קבועה, בסמוך למוסך העירוני בחוף שמן שבו מטופל צי הרכב של העירייה. במקביל יוחלפו במהלך החודשים הקרובים כל יתר המשאיות העירוניות הקיימות במשאיות חדשות, העומדות בתקן יורו 6 למניעת זיהום אוויר, התקן המחמיר בעולם בנושא זיהום אוויר מתחבורה.

משאית זבל מונעת בגז בחיפה (צילום: ראובן כהן)
(צילום: ראובן כהן)

 

ראש העיר, יונה יהב, אמר: "הדברת זיהום האוויר זו המשימה, ורכישת המשאיות המונעות בגז היא חלק מהמלחמה הבלתי מתפשרת שלנו. בהחלפת צי המשאיות אנו לא רק מיישמים את הוראות החוק, אלא גם נותנים דוגמה אישית".

 

בחיפה הוכרז "אזור אוויר נקי" ובין היתר נאסרה כניסת רכבי דיזל המוגדרים כמזהמים לעיר. כמו כן, הוקם בעיר מערך כלי רכב חשמליים אשר עומד להשכרה על-פי תעריף שעתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן כהן
אחת המשאיות המונעות בגז
צילום: ראובן כהן
מומלצים