שתף קטע נבחר

בית המשפט השאיר את הקלון לסגן ראש העיר שתקף נשים

סגן ראש העיר באר שבע לשעבר, יגאל אובשייביץ, הורשע בתקיפת שתי נשים והושעה מתפקידו: "בית המשפט חייב להוקיע התנהגות אלימה וחייב לכך שבעתיים כשמדובר באיש ציבור"

 

 

עו
אובשייביץ. יצטרך להישאר עם הקלון(צילום: הרצל יוסף)

בית המשפט העליון הותיר על כנו את עונש הקלון (שבע שנים) שנגזר על סגן ראש העיר באר שבע לשעבר, עו"ד יגאל אובשייביץ, שהורשע בתקיפת שתי נשים, לפני כארבע שנים. הוא גם התיר לפרסם את פסק הדין של בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שדחה את ערעורו של סגן ראש העיר לשעבר. אובשייביץ הוביל בעבר את פרויקט "עיר ללא אלימות" בבאר שבע. בעקבות כתב האישום נגדו, ראש העיר רוביק דנילוביץ' השעה אותו מתפקידו ונטל ממנו את כל סמכויותיו.

 

נגד אובשייביץ הוגש בשנת 2014 כתב אישום המייחס לו ביצוע עבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות ועבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש כלפי שתי נשים. בית משפט השלום בבאר שבע החליט שלא להרשיעו, והפרקליטות הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי.

 

במסגרת פסק הדין בערעור, הורשע אובשייביץ בביצוע העבירות המיוחסות לו בכתב האישום, והתיק הוחזר לבית המשפט השלום למתן גזר הדין ולדיון בשאלת הקלון. סניגורו, עו"ד נועם בונדר, ביקש שלא להרשיעו ובתסקיר שירות המבחן נכתב כי הרשעתו של אובשייביץ תפגע במקום עבודתו כעורך דין ובשאיפותיו לחזור לחיים הפוליטיים. בית משפט השלום גזר עליו עונש של מאסר מותנה, פיצוי בסך של 45 אלף שקלים, והטיל עליו קלון.

 

אובשייביץ ערער לעניין הקלון לבית המשפט המחוזי, שקיבל, כאמור, את עמדת הפרקליטות ודחה את ערעורו. בית המשפט ציין בפסק דינו כי "אלימות, ובמיוחד אלימות כמתואר בכתב האישום המתוקן, יש עמה קלון. איש ציבור הנוהג כך, לא יכול ולא רשאי לצפות לכך שבית המשפט יקבע אחרת. הקלון הוא קביעה שבהתנהגות של המערער נפל פגם מוסרי חמור, ובמקרה זה לא ניתן לקבוע אחרת. מכל אדם מצופה שלא ינהג באלימות ומאיש ציבור, בנוסף לאמור, מצופה שישמש דוגמה לציבור, ממנו יראו וכך יעשו. בית המשפט חייב להוקיע התנהגות אלימה וחייב לכך שבעתיים כשמדובר באיש ציבור".

 

בית המשפט המחוזי אף התיר לפרסם את גזר הדין באומרו: "מה הטעם בקביעה שיש קלון אם הדבר לא מפורסם?". אובשייביץ ביקש לאסור את הפרסום, אבל כאמור בית המשפט העליון החליט לפרסם את ההחלטה. את המדינה ייצגה בהליך בבית המשפט המחוזי עו"ד תהילה גלנטה מפרקליטות מחוז דרום, שאמרה כי "נדמה שאין מובהק מתיק זה לסוגיית הקלון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
יגאל אובשייביץ
צילום: הרצל יוסף
מומלצים