שתף קטע נבחר

תשובה יידרש למכור החזקות במתקן התפלה - כדי לקנות מתקן אחר

הממונה על ההגבלים העסקיים הגיעה להסכמות עם חברת IDE, בה מחזיק יצחק תשובה 50%, לפיהן תמכור את החזקותיה במתקן התפלה קיים כתנאי להשתתפותה במכרז להקמת מתקן התפלה חדש. "דלק מהווה גורם ריכוזי בהתאם לחוק הריכוזיות, ומחזיקה בנכסי הגז תמר ולוייתן, במתקני התפלה, בפעילות בתחום תחנות התדלוק, ובחברת הפניקס"

חברת IDE, בה מחזיק יצחק תשובה 50%, תמכור את החזקותיה במתקן התפלה קיים כתנאי להשתתפותה במכרז להקמת מתקן התפלה חדש. מכירת ההחזקות תתבצע בכל מקרה, גם אם IDE לא תזכה במכרז שורק ב'.

 

הממונה על הגבלים עסקיים מיכל הלפרין, ועדת הריכוזיות, וועדת המכרזים הבין-משרדית להתפלת מי-ים וחברת IDE הגיעו להסכמות לפיהן IDE תוכל להשתתף במכרז להקמת והפעלת מתקן התפלה חדש בשורק, בכפוף למכירת החזקותיה במתקן התפלה קיים. IDE נשלטת על ידי קבוצת דלק ועל ידי אלפא מים פרטנרס (50% כל אחת).

 

IDE מתחייבת למכור את החזקותיה במתקן גם אם תזכה במכרז וגם אם לא, כך שבכל מקרה IDE לא תחזיק אחרי המכרז ביותר משלושה מתקני התפלה מתוך שישה. במקרה ש-IDE לא תזכה במכרז לשורק ב', היא תוכל להשתתף במכרז עתידי נוסף. גם במצב כזה, ש-IDE תשתתף ותזכה במתקן אחר, יהיו בידיה לא יותר משלושה מתקני התפלה - מתוך שבעה.

יצחק תשובה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יצחק תשובה(צילום: גיל יוחנן)
 

ברשות ההגבלים טוענים כי בשונה משווקים אחרים, בתחום ההתפלה התנאים המסחריים (כמויות ומחירי המים) נקבעים מראש בהליכי המכרז להקמת מתקני ההתפלה, וכל כמות המים המבוקשת על ידי המדינה נמכרת לה בהתאם לתנאים שנקבעו במכרז. בשל כך יש חשיבות למספר המתחרים במכרז להקמה ותפעול של מתקן התפלה - שם נקבע המחיר אותו תשלם המדינה על רכישת מים מהמתקן לשנים רבות.

 

חשיבות נוספת למספר גדול של מתחרים בענף נובעת מכך שלעיתים המדינה מבקשת מהמתקנים הקיימים להגדיל את כמויות המים שהם מייצרים (באופן זמני או במסגרת הרחבה קבועה). במקרים אלו ישנה חשיבות למספר המתחרים שיכולים להרחיב את כמויות המים המותפלות.

 

ברשות ההגבלים מציינים כי "דלק מהווה גורם ריכוזי בהתאם לחוק הריכוזיות. נוכח זאת, התבקשה גם התייחסותה של ועדת הריכוזיות על רקע מעמדה של קבוצת דלק שמחזיקה בנכסי הגז תמר ולוייתן, במתקני התפלה, בפעילות משמעותית בתחום תחנות התדלוק, ובחברת הביטוח הפניקס".

 

לפי הרשות, IDE תהיה כפופה לסנקציות כספיות כדי להבטיח כי מכירת המתקן תתבצע. במידה והמכירה לא תתבצע בזמן שנקבע, תוכל מנהלת ההתפלה להעביר את המכירה לידי נאמן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יצחק תשובה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים