שתף קטע נבחר

יו"ר הפד: "העלאות הריבית האיטיות אך הקבועות ימשיכו"

לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי הוא "אינו נלהב" מהחלטת הבנק המרכזי להעלות את שיעור הריבית, אמר היום ג'רום פאוול בכינוס הנגידים השנתי בג'קסון הול כי "אם הצמיחה החזקה בהכנסות וביצירת מקומות עבודה תמשיך, יש מקום להוסיף העלאות הדרגתיות נוספות". פאוול הביע אופטימיות לגבי העתיד, ועם זאת ציין שהפד "יעשה ככל הדרוש" כדי להימנע ממשבר פיננסי נוסף

יו"ר הפדרל ריזרב האמריקאי, ג'רום פאוול, אמר היום (ו') בנאומו בוועידת ג'קסון הול, כי הוא מצפה שהעלאות הריבית האיטיות אך הקבועות ימשיכו, זאת מכיוון שהבנק המרכזי מחפש את האיזון הנכון בין קידום צמיחה והגבלת התרחבות מוגזמת.

 

לדברי פאוול בכינוס הנגידים השנתי בעיירה שבמדינת ויומינג בארה"ב, המדיניות של הפד נועדה להבטיח כי אינו פוגע במומנטום הכלכלי מחד אך מוודא שהצמיחה תחת שליטה מנגד. "המדיניות הנוכחית של העלאות ריבית הדרגתיות לוקחת בעיני ברצינות את שני הסיכונים הללו", אמר. "אם הצמיחה החזקה בהכנסות וביצירת מקומות עבודה תמשיך, יהיה מקום להוסיף העלאות הדרגתיות נוספות".

 

בנאום הזוכה להתעניינות מרובה, הביע פאוול אמון בכלכלה ואמר כי אינו מאמין שהאינפלציה תצא מכלל שליטה.

ג'רום פאוול (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ג'רום פאוול(צילום: MCT)

מאז דצמבר 2015 - אז הוחלט על העלאת הריבית הראשונה שבע שנים לאחר שהפד הוריד אותה לרמה אפסית בעקבות המשבר הפיננסי - קובעי המדיניות בבנק אישרו עוד 6 העלאות ריבית של 0.25% כל אחת. לדבריו של פאול, התנאים הנוכחיים בשוק מצדיקים גישה הדרגתית שכזו. "הכלכלה חזקה, האינפלציה קרובה ליעד של 2%, ומרבית האנשים שמחפשים עבודה, מוצאים אחת", הדגיש. "עמיתיי בבנק ואנוכי עוקבים מקרוב אחר הנתונים, ואנחנו קובעים את המדיניות המוניטארית כך שתתמוך בצמיחה מתמשכת, בשוק עבודה חזק ובאינפלציה הקרובה ל-2%".

 

פאוול המשיך והביע גם אופטימיות לגבי העתיד. "אמון משקי הבית והעסקים יציב, יש שיעורים בריאים של יצירת מקומות עבודה חדשים, הכנסות בעלייה ותמריצים פיסקאליים בדרך, לכן יש סיבה טובה לצפות שהביצועים החזקים האלה ימשיכו", הסביר. עם זאת, ציין כי יש סיכונים בארה"ב ומחוצה לה שעלולים בהמשך לחייב שינוי במדיניות.

 

פאוול אף התחייב כי הפד "יעשה כל הדרוש" כדי להימנע ממשבר פיננסי נוסף או מתקופה נוספת שבה שיעורי הריבית נותרים קרוב לאפס למשך זמן רב.

 

נאומו של פאוול מגיע לאחר שבתחילת השבוע העביר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ העביר ביקורת על התנהלותו. הנשיא טען כי "אינו נלהב" מהחלטת הבנק המרכזי להעלות את שיעור הריבית. עוד הוסיף כי הוא "צריך לקבל הרבה יותר עזרה מהבנק הפדראלי".

 

לפי מרבית ההערכות, הפד צפוי להעלות את הריבית בישיבתו הקרובה בספטמבר.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים