שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מנהלת איימה על תלמידה - המדינה תפצה
  בעימות מילולי שמקורו בסכסוך משפחות בצפון כינתה תלמידה את המנהלת "בהמה". בתגובה הוזמנה משטרה למקום ולצעירה נגרם נזק נפשי
  בית משפט השלום בטבריה קיבל לאחרונה תביעה שהגישה תלמידה מצפון הארץ נגד משרד החינוך, וקבע שהיא תפוצה בכ-60 אלף שקל אחרי שעימות מילולי זניח בינה לבין מנהלת בית הספר שלה גרר הזמנת משטרה ואיום במעצר. השופטת אפרת הלר קבעה שהמנהלת חרגה מסטנדרט ההתנהגות המצופה ממנה וגרמה לתלמידה נזק נפשי.

   

  האירוע התרחש לפני כשש שנים וחצי על רקע סכסוך קרקעות בין משפחת התלמידה למשפחת המנהלת. התלמידה סיפרה שהמנהלת נהגה לעמוד בשער בית הספר ולקבל את פני הילדים בברכת בוקר טוב. אלא יום אחד כשהגיעה לבית הספר המנהלת לא בירכה אותה, ואף הסבירה לנוכחים במקום שהתלמידה לא ראויה ל"בוקר טוב". התלמידה השיבה שאינה זקוקה לברכה ממנה וכינתה אותה "בהמה".

   

  בעקבות דברי התלמידה המנהלת הזמינה לבית הספר משטרה. כשזו הגיעה, התלמידה התבקשה לצאת מהכיתה ולגשת למשרד היועצת ולהתנצל. משסירבה, נאמר לה שאם תמשיך להתעקש השוטרים ייקחו אותה. כמה שעות לאחר מכן הגיע המורה המחנך של התלמידה לביתה ומסר להוריה שהיא מורחקת מבית הספר למשך שלושה ימים. מיד לאחר מכן התמוטטה התלמידה ופונתה לבית החולים, שם אושפזה למשך יומיים בשל לחץ נפשי חריג.

   

  בתביעה שהגישה בפברואר 2012 באמצעות עו"ד שושנה אטד טענה התלמידה שהמנהלת התנהגה כלפיה בחוסר מקצועיות וגרמה לה נזקים נפשיים. לדבריה, גם משרד החינוך התרשל כלפיה כשלא פיקח כראוי על המנהלת שתפקדה כזרועו הארוכה.

   

  מנגד, המנהלת ומשרד החינוך – שיוצגו על ידי עו"ד אודליה כוחן – הכחישו מעורבות של המנהלת בסכסוך קרקעות עם משפחת התלמידה, וטענו שלא אירעה שום פגיעה בילדה. הם אישרו שביום האירוע הוזמנה לבית הספר משטרה, אך טענו שהדבר אירע לנוכח התנהגות תוקפנית של הורי התלמידה כלפי המנהלת, שכללה יריקות וקללות.

   

  אירוע מטלטל

  השופטת אפרת הלר החליטה לקבל את התביעה, אף שקבעה כי התלמידה לא הוכיחה שהמנהלת נהגה להתנכל לה. היא אימצה את גרסת המנהלת – שנתמכה בעדויות של חברי סגל בית הספר – שלפיה התלמידה כינתה אותה בהמה, אבל ציינה שהזמנת המשטרה היא בבחינת אירוע מטלטל שהיה בכוחו לגרום לתלמידה לחוש פחד וחרדה.

   

  בנסיבות העניין היה על המנהלת לצפות שהגשת התלונה והזמנת המשטרה לשטח בית הספר יכולים לגרום לתובעת לנזק - שבסופו של דבר התממש. השופטת הדגישה שהיה מצופה מהמנהלת ומהצוות החינוכי שיתמודדו עם בעיות התנהגות בדרך פדגוגית ראויה ונכונה, ולא באמצעות הזמנת משטרה.

   

  הצדדים הגישו חוות דעת של מומחים רפואיים בעניין הנזק אך לנוכח פערים מהותיים ביניהן מינה בית המשפט מומחה רפואי מטעמו. הוא קבע שהאירוע גרם לתובעת נכויות נפשיות זמניות לתקופה של שלוש שנים – אך לא נותרה לה נכות קבועה.

   

  לבסוף נפסק כי משרד החינוך נושא באחריות על מעשי המנהלת מכוח יחסי השליחות ביניהם, והוא חויב לשלם לתובעת 60 אלף שקל עבור "כאב וסבל" בתוספת הוצאות משפט בסך 10,000 שקל ושכר טרחת עו"ד בסך 11,700 שקל.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים