שתף קטע נבחר

קצין ניצח את המדינה: השירות גרם לבעיות גב

לוחם מג"ב נפצע בגבו שלוש פעמים במהלך שירותו, אבל משרד הביטחון התעקש שלא הן אלה שגרמו לבעיות הגב. הקצין ערער - וניצח

ועדת הערר לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) שבבית משפט השלום בחיפה קיבלה לאחרונה ערעור של קצין מג"ב בן 44 שנפצע שלוש פעמים בגב התחתון במהלך שירותו, והורתה להגדיל משמעותית את אחוזי הנכות שלו ואת הזכויות שיקבל ממשרד הביטחון. חברי הוועדה דחו את טענת משרד הביטחון, שלפיה התאונות לא גרמו למצבו אלא "רק" החמירו אותו.

 

התאונה הראשונה של הקצין אירעה ב-2006 כאשר נפל תוך כדי מרדף אחרי משליכי אבנים. חמש שנים לאחר מכן הוא נפצע בשנית בפעילות מבצעית באזור רמאללה. התאונה השלישית התרחשה כעבור שנה כשמשקולת נפלה על גבו במהלך אימון כושר. כשנתיים לאחר מכן הכריע קצין התגמולים במשרד הביטחון בבקשת הלוחם להכיר בו כנכה צה"ל עקב בלטי דיסק בגב התחתון ולחץ עצבי: נקבע כי מאחר שהלוחם כבר סבל משינויים ניווניים עוד לפני התאונות, הרי שהן לא גרמו להם אלא רק החמירו את מצבו. לפיכך נקבעה לו נכות נמוכה בשיעור של חצי מדרגת הנכות הכוללת שלו.

 

בערעור שהגיש הלוחם על ההחלטה באמצעות עו"ד יפתח קיפרמן נטען שהתאונות גרמו לפגיעה בעמוד השדרה ולא רק החמירו אותה. לערעור צורפה חוות דעת שאישרה את הדברים והבהירה כי המערער – שהתגייס עם פרופיל 97 – לא סבל מכאבי גב משמעותיים לפני התאונה הראשונה.

 

הקצין הכחיש שסבל משינויים ניווניים וטען שאין שום תיעוד רפואי שמצביע על כך. מכל מקום, הדגיש, שינויים ניווניים כשלעצמם לא גורמים למגבלות ולכן אין להם שום משמעות.

 

מנגד עמד קצין התגמולים על קביעתו וצירף חוות דעת רפואית – שונה מזו שעליה התבססה קביעתו הראשונית – ששללה קשר סיבתי בין כאבי הגב של המערער לבין שלוש התאונות. הוא טען שהמערער סבל מכאבים עוד לפני התאונה הראשונה, ומטבע הדברים התבגרות עשויה לגרום לבעיות כאלה ואחרות.

 

ההחלטה בוטלה

אבל יו"ר ועדת הערר, השופט אורי גולדקורן, וחבריה ד"ר נעמי אפטר וד"ר מיכאל דויטש, הכריעו לטובת הקצין לאחר שהתרשמו כי הוכח שהתאונות גרמו למצבו ולא "סתם" החמירו אותו. בפסק הדין הודגש ההבדל בין קשר של "גרימה" שמצריך הוכחה כי השירות היה אחד הגורמים לחבלה, לעומת קשר של "החמרה" שמוכח כשיש ראיות לכך שפגיעה קיימת הפכה לקשה יותר.

 

לטעמה של הוועדה, קצין התגמולים כשל בכך. בפסק הדין הובהר כי "הנפת דגל" השינויים הניווניים לא מספיקה לביסוס המסקנה כי הם אלה ש"הולידו" את בעיות הגב.

 

על קצין התגמולים היה להוכיח שאותם שינויים התרחשו עוד לפני התאונה הראשונה של המערער, והם-הם שגרמו למצבו הנוכחי. אלא שהוא לא צלח בכך, וזאת מלבד העובדה שלא הוכח כי באופן כללי המערער אכן סובל משינויים כאלה.

 

בהתאם לאמור, הוועדה ביטלה את החלטת קצין התגמולים וקבעה כי בעיות הגב של המערער נגרמו בעקבות התאונות שעבר במהלך השירות במג"ב. המשמעות היא כי אחוזי הנכות שלו יוגדלו, וכך גם הזכויות המגיעות לו ממשרד הביטחון. קצין התגמולים חויב בשכר טרחת עו"ד של 7,000 שקל ובהוצאות המומחה מטעם המערער.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ארכיון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים