שתף קטע נבחר

"ניצלה מדובים": נערה שרדה שבועיים לבד באזור הארקטי

בת 15, ממשפחת נוודים שרועים איילי צפון, איבדה את דרכה באזור הנידח בצפון רוסיה שבו מסתובבים דובים חומים והטמפרטורות בלילה צונחות מתחת לאפס. לאחר 15 ימים של חיפושים איתר אותה דודה. "היא פשוט הלכה לקראתו"

סבטלנה אייוואן, בת ה-15 שהלכה לאיבוד, בצילום זמן קצר לאחר שאותרה בחצי האי גידאן שבאזור הארקטי של רוסיה (מטוויטר)
סבטלנה, זמן קצר לאחר שאותרה בידי בני משפחתה(מטוויטר)

נערה בת 15, שאיבדה את דרכה באזור הארקטי הנידח של רוסיה, שרדה במשך שבועיים תוך שהיא מצליחה להימנע מתקיפות של דובים חומים שמסתובבים באזור ושורדת קור מקפיא. היא אכלה פירות יער כדי לשרוד.

 

העיתון The Siberian Times דיווח בסוף השבוע כי סבטלנה אוואי, בת למשפחת נוודים שעוסקים ברעיית איילי צפון, איבדה את דרכה בזמן שהלכה לבקר את אחיה, במחנה הנמצא כשבעה קילומטרים מהמחנה שבו שוהה משפחתה.

 

לפי העיתון, "האנשים דאגו מאוד מכיוון שדובים מסתובבים סמוך לאזור". בנוסף לחשש מטורפים, הטמפרטורות באזור, גם בקיץ, מגיעות לכמעט אפס מעלות צלזיוס.

סבטלנה אייוואן, בת ה-15 שהלכה לאיבוד, בצילום זמן קצר לאחר שאותרה בחצי האי גידאן שבאזור הארקטי של רוסיה (מטוויטר)
(מטוויטר)

תחילה, ניסתה משפחתה לאתרה באופן עצמאי, אולם לאחר שלושה ימי חיפושים כושלים, הם הזעיקו עזרה. צוותי חילוץ הגיעו לחצי האי גידאן, אחד המקומות המבודדים ביותר בעולם. המחלצים איתרו את סבטלנה בסופו של דבר לאחר 12 ימים נוספים - ובמרחק של קילומטרים ספורים מהמקום שבו נמצאים בני משפחתה.

 

"אביה והאחים שלה חיפשו אחריה בעזרת אייל ושלוש מזחלות", אמרה דודתה, אירנה יאר. "חיפשנו סמוך למחנה שלנו, אבל לא מצאנו שום עקבות". בסופו של דבר איתר אותה דודה, איוואן. "היא פשוט הלכה לקראתו", אמרה דודתה. 

חצי האי גידאן באזור הארקטי של רוסיה (מטוויטר)
"אכלה פירות יער בוסריים". האזור הארקטי של רוסיה(מטוויטר)
 

סבטלנה אייוואן, בת ה-15 שהלכה לאיבוד, בצילום זמן קצר לאחר שאותרה בחצי האי גידאן שבאזור הארקטי של רוסיה (מטוויטר)
(מטוויטר)

"הילדה אותרה בחיים, אבל נזקקה לטיפול רפואי", מסרו הרשויות במחוז ימלו-ננץ. לאחר שאותרה, היא פונתה במסוק לבית חולים מקומי. "לחץ הדם שלה והדופק היו יציבים", אמר אחד הרופאים בבית החולים. עוד נמסר כי סבטלנה נמצאה במצב "חמור", אך לאחר הטיפול הרפואי שקיבלה "אין סכנה לחייה".

  

 

הרופאים אמרו כי איתורה בחיים, אחרי זמן רב ובתנאים קשים כל כך, היה "נס". לפי הדיווח, היא סבלה מחבלות בברכיים וברגליים, שמעידים כי ברגעים מסוימים היא נאלצה לזחול.

 

ראש משלחת החיפוש, ויטאלי פאבליאוצ'בקוב, אמר כי אחד הגורמים שסייעו לסבטלנה לשרוד היה שפע המים באזור. "מישור הגידאן ספוג במים. כשאתה הולך בו בקיץ המים מגיעים כמעט עד הברכיים", אמר.

 

הוא הוסיף כי המים באזור הנידח נקיים מאוד, "הרבה יותר ממים שעוברים בצינורות". עוד אמר כי סבטלנה אכלה פירות יער, "אך הם לא ממש בשלים בעונה הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוויטר
הנערה לאחר שאותרה
מטוויטר
מומלצים