שתף קטע נבחר

השווקים יתמוטטו אם טראמפ יודח? "הוא לא באמת שינה את הבסיס הכלכלי של ארה"ב"

נשיא ארה"ב אמר בהתייחס לפרשיות האחרונות כי אם יודח "השווקים יתמוטטו וכולם יהיו עניים". אך האם טראמפ השפיע בכלל על הכלכלה האמריקאית או שבעיקר נהנה מפירות אובמה? ד"ר יעקב שיינין באולפן ynet: "כלכלת ארה"ב חזקה מאוד. טראמפ בעיקר אומר דברים אבל לא ממש עושה"

  

 

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ הזהיר בראיון לרשת "פוקס ניוז" כי אם הוא יודח מתפקידו בשל הפרשיות האחרונות, לדבר תהיה השפעה משמעותית על השווקים, ש"יתמוטטו, וכולם יהיו עניים" אך האם מדובר בסכנה ממשית או בעוד איום סרק של הנשיא המסובך?

 

העו"ד, המו"ל ומנהל הכספים. בעלי הברית שיעידו נגד טראמפ

טראמפ במתקפת ציוצים: "אני אהיה חייב להתערב!"

 

ד"ר יעקב שיינין, מומחה לכלכלת ארה"ב, התארח באולפן ynet ואמר כי כלכלת ארה"ב שוקמה בכלל בתקופתו של אובמה, והשפעתו של טראמפ על הכלכלה האמריקאית הייתה זניחה עד כה. הוא מסביר את אמירתו של טראמפ בכך ש:"טראמפ הוא חושב שנהיינו עשירים בגללו אז עכשיו נהיה עניים בגללו".   

 

טראמפ בעצרת בווירג'יניה המערבית (צילום: רויטרס)
טראמפ בעצרת בווירג'יניה המערבית(צילום: רויטרס)

אלו אמירות שיש להן איזשהו בסיס? מנהיג יכול להפיל בורסות?

 

"בוודאי שלא. הוא יכול להפיל בורסות אם יצא למלחמה, אבל לא באמצעות ציוצים בטוויטר. כלכלת ארה"ב היא כלכלה מאד חזקה וטראמפ בעיקר אומר דברים אבל לא ממש עשה ולא שינה את הבסיס הכלכלי. הבורסה עלתה בלמעלה מחצי אחוז ביום שישי כשהוא אמר את זה".

 

טראמפ נהנה כרגע מפירות אובמה?

 

"בשמונה שנות נשיאותו של אובמה, הוא והצוות שלו שיקמו את הכלכלה. הוא קיבל את הנשיאות כשהנתונים הצביעו על 10% אבטלה, 10% גירעון, ו-4% צמיחה שלילית, והם הביאו אותה למצב טוב בהרבה".

 

אין לנשיא הנוכחי כל השפעה על הכלכלה?

 

"טראמפ עשה דבר אחד, הוריד את המיסים. להורדת המיסים יש השפעות לטווח ארוך שיכולות להיות שליליות אבל לטווח הקצר ברור שהן חיוביות -  רווחי החברות גדלים. רווחי האנשים העשירים גדלים. זה עושה טוב לכלכלה. זה אמנם פוגע במרקם החברתי ועושה עוד הרבה מאד דברים אחרים אבל בטווח הקצר זה עושה טוב".

 

"מעבר לכך הוא בעיקר אומר שיעשה. הוא אמר שיבטל את תוכנית הביטוח הרפואי - 'אובמה קר', והוא הוא לא ביטל. הוא אמר שיקים חומה בגבול עם מקסיקו ואנחנו עוד לא ראינו את החומה. הוא צדק כשאמר שארה"ב מופלית לרעה בנושא המכסים, כי לארה"ב יש גרעון של 800 מיליארד דולר במאזן הסחר. כלומר כל האחרים חוגגים על ארה"ב. אבל מבחינה כלכלית, הוא לא שינה סדרי עולם".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
צילום: EPA
מומלצים