שתף קטע נבחר

עריקאת: "ארה"ב וישראל הורסות את הפלסטינים המתונים"

יו"ר הוועד הפועל של אש"ף אמר בראיון לאולפן ynet כי קיצוץ המימון האמריקני הוא "מלחמה נגד הפלסטינים" והאשים את האמריקנים בקיצוץ הכספים שהרשות מעבירה לעזה. דובר אונר"א היה אופטימי יותר: "אם זה יסייע לתהליך השלום - אנחנו ניתן לזה הזדמנות"

 

 

יו"ר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, התייחס הבוקר (א') לקיצוץ הסיוע האמריקני לפלסטינים. בראיון לאולפן ynet הוא אמר: "זו מלחמה נגד הפלסטינים. נתניהו וטראמפ מאמינים שהם יכולים להוריד את ירושלים והפליטים מהשולחן, להפוך התנחלויות לחוקיות, לנטוש את הרעיון של שתי מדינות בגבולות 1967. הם מאמינים שהפלסטינים יקבלו את זה".

 

"אני לא יודע מה ישראל וארה"ב עושים חוץ מלהרוס את הפלסטינים המתונים שמאמינים בפתרון שתי המדינות, שהכירו בישראל ושמאמינים בהשגת שלום באמצעות משא ומתן ולא באלימות", הוסיף עריקאת.

עריקאת. "ארה"ב וישראל הורסות את הפלסטינים המתונים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עריקאת. "ארה"ב וישראל הורסות את הפלסטינים המתונים"(צילום: AFP)

עריקאת התייחס לטענות חמאס על קיצוץ בכספים שמועברים מהרשות הפלסטינית, והאשים גם בזה את האמריקנים: "לא קיצצנו שום דבר לעזה. בממוצע אנחנו מוציאים 1.5 מיליון דולר בחודש על עזה. בחודשיים האחרונים בגלל הקיצוצים האמריקנים ואחרים זה ירד ל-96 מיליון דולר, זה משהו שונה לחלוטין".

 

יו"ר הוועד הפועל של אשף נשאר מסויג בנוגע להבטחת הנשיא האמריקני שישראל תשלם מחיר גבוה על העברת השגרירות. "אני לא יודע למה הוא מתכוון. צריך להיות ברור לכם ולאמריקנים שבלי ירושלים כבירת פלסטין - לא יהיה שלום אי פעם".

 

"אנחנו הכרנו בזכותה של ישראל להתקיים בביטחון ובשלום בגבולות 1967 וישראל הורגת את הפלסטינים, מאשימה אותם שהם טרוריסטים - הופכת את ההורגים לקורבנות ואת ההרוגים לטרוריסטים", אמר עריקאת. "זה לא ישרת שום מטרה אחרת חוץ מהבתה והגדלה של מעדל האלימות".

 

אונר
אונר"א. "הכסף שיש לנו מספיק עד לסוף ספטמבר. לא יודעים מה יהיה אחר כך"(צילום: AFP)
 

בתוך כך, דובר אונר"א, עדנאן אבו-חסנא, מוכן לתת הזדמנות למהלך האמריקני. "אנחנו לא יודעים למה הם קיצצו, אין שום סיבה. אם זה יקדם את תהליך השלום - אנחנו נותנים הזדמנות", אמר, והדגיש כי הקיצוץ בכספי הסיוע האמריקני לפלסטינים לא צפוי לפגוע בארגון: "יש חששות אצל כמה ארגונים שקשורים לסיוע האמריקני. הם חוששים שהקיצוץ יפגע בהם".

 

בסוף השבוע דיווחה סוכנות הידיעות AP כי מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה לקונגרס שהממשל יקצץ יותר מ-200 מיליון דולר מכספי הסיוע לפלסטינים בעקבות בחינה מחדש של היקף הסיוע. בהודעה נכתב שהתקציב יועבר לנושאים בעלי עדיפות גבוהה יותר בהתאם לאינטרסים הלאומיים של ארה"ב ומשלם המסים האמריקני.

 

בראיון הזהיר דובר אונר"א כי הכספים שיש ברשות הארגון לא יאפשרו לקיים שנת לימודים סדירה: "הכסף שיש לנו מספיק רק לסוף ספטמבר ואנחנו לא יודעים מה יקרה עוד חודש. אנחנו עושים מאמץ גדול מאוד שיהיה כסף, אבל לא יודעים מה תהיה התוצאה".

 

"המצב בעזה קשה מאוד", הוסיף אבו-חסנא. "בבית שלי למשל יש שלוש שעות חשמל ביום. אין מים זורמים, אני קונה מים – ולי יש יכולת כספית. לאנשים הפשוטים אין את היכולת. אין להם עבודה, אין שום דבר".

 

"חייבים לעשות שינוי דרמטי בחיים של שני מיליון איש בעזה, אין להם מה להפסיד", הוסיף דובר אונר"א. "אני לא דובר ארגון פלסטיני, אני מדבר על האו"ם. חייבים לתת הזדמנות אמיתית עם עתיד לאנשים פה בעזה. אם יהיה להם מחר יהיה להם מה להפסיד. יהיה להם חיים, לימודים, בריאות – הכל. אנחנו חושבים שהדבר הזה יעזוק, בצד הפתרון הפוליטי לבעיית הפליטים, לבעיית העזתים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים