שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האישום נגד מפעילי האתר: ילדים באקט מיני, "כוכבת רשת" בת 11 ו"קטעי המיטב" ב-VOD
  בני הזוג מאילת, שהואשמו בפגיעה בפרטיות ילדיהם, קיבלו בשנה שעברה פנייה ממפעילי האתר ששידר אקטים אינטימיים מבית המשפחה. באישום נגד המפעילים נטען כי הם הפצירו בילדים להסתובב עירומים, והסריטו ילדה בת 11 בבגדים תחתונים. סנגורי מפעילי האתר: "ההורים הסכימו לחשיפה"

  כתב האישום החריג, שהוגש אתמול (א') נגד בני זוג מאילת בגין פגיעה בפרטיות ילדיהם, הוא חלק מחקירה מסועפת שבמסגרתה הואשמו מפעילי אתר אינטרנט בשידור אקטים אינטימיים של בני המשפחה, בהם הילדים בני 11 ו-14. כמה שעות לאחר הגשת כתב האישום נגד ההורים, מאשימים סנגוריהם של מפעילי האתר המשדר: "ההורים הסכימו, הם חטאו במישור הפלילי".

   

  פרטים על אודות ההתרחשויות בעלות הגוון הפדופילי בבית המשפחה הגיעו ליחידת הסייבר בלהב 433 במשטרה כבר בשנה שעברה. המשטרה פשטה על בית המשפחה, פירקה את מצלמות השידור החי שהוצבו בביתה ובהמשך עצרה כמה חשודים, בהם גם ההורים שלאחר מכן שוחררו.

  מפעילי האתר הואשמו בעבירות של שימוש בגופו של קטין להצגת פרסום תועבה (אילוסטרציה) (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מפעילי האתר הואשמו בעבירות של שימוש בגופו של קטין להצגת פרסום תועבה (אילוסטרציה)(צילום: shutterstock)

  לקראת סוף השנה החולפת הגיע המידע גם לכנסת. יו"ר הוועדה המיוחדת לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו), פנתה בנושא לכמה שרים והתריעה על כך שבאתר האינטרנט "watchme247" משודרת "תוכנית ריאליטי" בהסכמת ההורים. במכתבה לשרים ציינה אז ח"כ שאשא-ביטון כי "הפגיעה בפרטיותם של הקטינים בתוכנית בעל כורחם ברורה. קיים חשש אמיתי של צילום הקטינים בעירום".

   

  בכתב האישום, שהוגש נגד ההורים בבית משפט השלום באילת, נטען כי הם הסכימו לרישות ביתם במצלמות לבקשת אתר אינטרנט ששידר את הנעשה בבית באופן רצוף 24 שעות ביממה. המשפחה תועדה תמורת תשלום במצבים אישיים, אינטימיים, מיניים או מביכים, כולל של שלושת ילדיהם הקטינים (תאומים בני 14 ובת 11) ושל חבריהם שהתארחו אצלם.

   

  בתחילת השנה הגישה מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה כתב אישום לבית משפט השלום בפתח תקווה נגד מפעילי האתר, בנימין ברשישת (46) ועופר סלע (45) מאילת. השניים הואשמו בעבירות של שימוש בגופו של קטין להצגת פרסום תועבה, פרסום תועבה ובו דמותו של קטין, פגיעה בפרטיות, הטרדה מינית והתנכלות.

   

  לפי כתב האישום, השניים הפעילו אתר אינטרנט שדרכו ניתן היה לצפות בשידור חי ממצלמות המותקנות בבתים של משפחות ישראליות, לרבות בחדרי השירותים והמקלחת וחדרי שינה של בני המשפחה.

  עם הזמן התקינו הנאשמים יותר ויותר מצלמות במקומות "רגישים" (אילוסטרציה) (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  עם הזמן התקינו הנאשמים יותר ויותר מצלמות במקומות "רגישים" (אילוסטרציה)(צילום: shutterstock)

  האתר הציע צפייה ישירה חינמית לפרק זמן מוגבל וכן אופציה לרכישת מנוי בתשלום על מנת לצפות ללא הגבלה בכל המצלמות וגישה לספריית וידאו וספריית תמונות של דיירי הבית. המיזם שווק כ"ריאליטי פורץ דרך", אך עם הזמן, כך טוענת הפרקליטות, מהלך העניינים הידרדר לכדי ייצור ופרסום של תכנים פדופיליים מתוך ביתה של המשפחה מאילת.

   

  מפעילי האתר התקשרו עם המשפחה מאילת. עם הזמן התקינו הנאשמים יותר ויותר מצלמות במקומות "רגישים" בביתה של המשפחה – בחדרי השינה של הילדים, בשירותים ובאמבטיה, והטענה היא שהפצירו בבני המשפחה, לרבות הילדים, להסתובב עירומים בבית וכדומה, על מנת להגדיל את האטרקטיביות של השידור. מפעילי האתר מסרו שאם לא כן, יפסיקו את ההתקשרות עם המשפחה, שהייתה במצוקה כלכלית.

   

  על רקע הלחצים האמורים, נקלטו במצלמות שבבית המשפחה תכנים מיניים שונים של בני המשפחה, ובפרט של הילדים ובכלל זה אקטים מיניים שונים בהשתתפות הקטינים, עירום חלקי ומלא שלהם, תיעודם בעת עשיית צרכים בשירותים ועוד.

   

  נוסף על כך, הנאשמים נהגו להקליט ולשמור חלקים מן השידור החי בבית המשפחה שאותם זיהו כ"מעניינים" וערכו את הקטעים תוך יצירת ספריית VOD של מיטב קטעי המשפחה, שהצפייה בהם הייתה בתשלום. חלק לא מבוטל מתכני ה-VOD כלל תכנים מיניים ואינטימיים של בני המשפחה, לרבות הקטינים. הטענה היא כי ההורים לא ידעו על כך.

   

  בשלב מסוים לפי האישום נגד המפעילים, הציעו הנאשמים לקדם את הילדה בת ה-11 ככוכבת רשת או דוגמנית. לשם כך, סיכם ברשישת עם הקטינה שישמש כסוכן הבלעדי שלה, ובכמה הזדמנויות קבע עמה סטים של צילומים. סלע חבר לברשישת, ובמהלך הצילומים, הסריטו הנאשמים את הקטינה בבגדים תחתונים או בבגד ים בלבד, תוך התמקדות מכוונת באיבר מינה, בישבנה ובחזהּ והעמדתה בתנוחות מיניות.

  אילוס אילוסטרציה מצלמת רשת ()
  הנאשמים נהגו לשמור חלקים שאותם זיהו כ"מעניינים" (אילוסטרציה)

  בפרקליטות סבורים כי מפעילי האתר פעלו באופן מחושב וציני. המיזם שלא צלח בתחילה, דרדר את ההתנהלות של מפעיליו לאזורים אינטימיים יותר. כשהמידע הגיע לרשויות - היה ברור כי כבר מדובר באקט לא חוקי. המידע הראשוני הגיע למשטרה מדיווח של אדם בארצות הברית, שסיפר כי זיהה פעילות החשודה כפדופילית בשרת ישראלי.

   

  ההחלטה להגיש כתב אישום במועד מאוחר יותר נגד ההורים לעומת מפעילי האתר, התקבלה בשל הרצון לשמוע את גרסתם במסגרת שימוע. לפרקליטות היה ברור שההחלטה בעניין ההורים היא קשה יותר, מאחר שלא מדובר במקרה של אלימות פיזית או מינית מצדם. הם גם לא היו יכולים להעיד אחד נגד השני, אולם בסופו של דבר כן הוחלט להגיש נגדם כתב אישום.

   

  התיק בעניינים יעסוק בין היתר גם בהסכם שעליו חתמו ההורים, שלטענת הפרקליטות מהווה פגיעה בפרטיות הילדים. התיק מוגדר כבעל ערך מוסרי ומכאן חשיבותו - הוא עוסק בגבולות הפרטיות של הילדים. לא בטוח שההורים ידעו על העלאת התכנים המיניים לאתר ולכן גם לא הואשמו בכך. החוק קובע כי עבירה של ייצור תכני תועבה על ידי הורה עלולה לגרור עמה עונש של עד 10 שנות מאסר.

   

  "הייתה הסכמה לחשיפה" 

  ברקע הדברים יצוין כי משפטם של מפעילי האתר, שמכחישים את המיוחס להם, עדיין מתנהל. סנגוריהם הטילו אמש כאמור את האחריות על ההורים. עורכי הדין רענן עמוסי ויפעת כהן, סנגוריו של ברשישת, מסרו כי "עניין כל המצולמים במיזם 'בית האח הגדול', שבמסגרתו תועדה שגרת חייה של משפחה, היה לאחר שהתייעצו עם עורכי דין והביעו את הסכמתם לחשיפתם.

   

  "תיק 'בית האח הגדול' מצוי בראשיתו. הגשת כתב האישום נגד ההורים היא החלטה דרמטית ולא פחות מכך. למעשה, החלטת פרקליטות המדינה מאשררת את טענותינו כי ההורים לא חטאו רק במישור המוסרי אלא גם במישור הפלילי".

   

  עו"ד יזהר קונפורטי מהסנגוריה הציבורית, סנגורו של סלע, אמר כי "בימים אלו אנו מסיימים ללמוד את חומר הראיות הרב בתיק - אשר חלקו מוחזק באופן בלעדי במשרדי הפרקליטות. כפי שמסרנו בעבר, אנו נשיב לאישומים גופם בבית המשפט עם תום לימוד התיק. יחד עם זאת, אנו חוזרים ומציינים כי עצם צילום שגרת חיי בית מגורים בסגנון 'האח הגדול', בהסכמת המחזיקים בו - כפי שלכאורה אירע בעניינינו, אינו מהווה עבירה.

   

  "יתרה מכך, הגשת כתב האישום נגד ההורים - מחזיקי הבית - רק מחזקת, כך לכאורה, כי אלו ידעו והסכימו לתיעוד, וככל הנראה עודדו את ילדיהם, או עצמו עיניהם נוכח ביצוע מעשים אשר הוסכם בכתובים כי הם אסורים - והכול לצורך הגברת העניין בתיעוד המשפחה. העובדה כי לאחר זמן הוספו מצלמות בחדר השינה והשירותים של ההורים, אף היא אינה עבירה. כך הוא הדין גם לגבי תיעוד חדרם של הקטינים.

   

  "פרט חשוב מאין כמותו הוא כי מצלמות הבית שידרו באופן ישיר למנויים, כפי שנעשה באתרים דומים רבים בעולם. לפיכך, לא ניתן לייחס למרשי ידיעה, וודאי שלא בזמן אמת, כי מתבצע מעשה תיעוד/פרסום של אקט אסור הקשור בקטינים, שהרי בפער מהפקת 'בית האח הגדול' אין אתר מעסיק צופה בזמן אמת למצלמות הבית. אשר לפרסום היזום בתשלום של קטעי וידאו הכוללים תכנים אסורים, מרשי מכחיש קשר אליהם".


  פורסם לראשונה 26/08/2018 21:02

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הילדה צולמה בבגדים תחתונים (אילוסטרציה)
  צילום: shutterstock
  מומלצים