שתף קטע נבחר

נץ שנפצע חזר לטבע בסיוע משפחת נשיא המדינה

לפני מספר שבועות התנגש נץ מצוי באדן הזכוכית במרפסת בדירתו של דניאל דורפמן בחיפה. הדייר הציל את העוף הדורס שנפגע קשה בכנף והועבר לטיפול בבית החולים לחיות בר בספארי ברמת גן. לאחר תקופת שיקום ארוכה, הנץ הושב לטבע במעמד משפחת נשיא המדינה

 
סוף טוב לנץ הפצוע. דניאל דורפמן, מטפל בעזרת בעלי חיים ומאמן רפואי, הופתע לשמוע רעש חבטה חזק בשעת בוקר מוקדמת במרפסת בדירתו בחיפה בחודש שעבר.

 

"אני רגיל לראות את הנץ עומד על אדן המרפסת ולהקות של עורבים נוהגות להציק לו ומבריחות אותו. בסביבות שש בבוקר שמעתי רעש חזק ויצאתי למרפסת בדירת הגג. הנץ כנראה התנגש באדן הזכוכית במרפסת ונפל למטה", הוא מספר.

 

נץ מצוי שנפצע בחיפה (צילום: דניאל דורפמן)
(צילום: דניאל דורפמן)
 

"העליתי אותו איתי הביתה וראיתי שהוא נפצע באופן חמור בכנף והיא נראתה שבורה. הוא לא יכול היה לעוף ונראה מבוהל".

 

זו לא הפעם הראשונה שדניאל מסייע לחיות בר פצועות, שמגיעות אליו במסגרת עבודתו בטיפול בעזרת בעלי חיים בסיוע למתמודדים עם מחלות נפש ופוסט טראומה. הוא שיכן את הנץ בכלוב, כיסה את הכלוב במגבת כדי למנוע עקה (סטרס) לעוף הדורס ויצר קשר עם מוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים.

 

בסיוע של מתנדב שהגיע לאסוף את החיה הפצועה, העוף הדורס נלקח והובא לטיפול בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים ברמת גן.

 

השבה נשיאותית בחזרה לטבע

בבית החולים העניקו לנץ טיפול ראשוני. לאחר צילום רנטגן ובדיקות, התגלה כי הנץ סבל משבר בחגורת הכנפיים. לדברי רוני אליאס, המטפלת הראשית בבית החולים, מדובר באזור רגיש ומסוכן לניתוח. בבית החולים חבשו את הנץ הפצוע ולאחר מספר שבועות, הנץ החלים בכוחות עצמו. לאחר שנצפה צד מזון באופן עצמאי, הוא נמצא כשיר לשוב בחזרה לטבע.

 

אתמול (ב') הגיעו נשיא המדינה, רובי ריבלין עם רעייתו נחמה ושניים מנכדיהם לביקור בספארי ברמת גן ובבית החולים לחיות בר. בני המשפחה האכילו ג'ירף וצפו בחיות השונות. בסיום ביקורם, סייעו גם בהשבת הנץ הפצוע בחזרה לטבע.

 

ראובן ריבלין, נשיא המדינה, מאכיל ג'ירפה בספארי ברמת גן (צילום: שגית הורוביץ, ספארי ר
(צילום: שגית הורוביץ, ספארי ר"ג)

 

ד"ר יגאל הורוביץ, וטרינר הספארי ומנהל בית החולים לחיות בר מסר לידיה של נחמה ריבלין את הנץ. במטרה להגן על נחמה מפני טפריו ומקורו החד של הנץ, היא צויידה בכפפות מיגון עבות. נשיא המדינה ונכדיו עמדו לצידה והיא שיחררה את הנץ שפרש כנפיים ונעלם במהירות מהאזור.

 

הנץ הפצוע ומשפחת הנשיא משיבה את העוף הדורס בחזרה לטבע (צילום: דניאל דורפמן | שגית הורוביץ, ספארי ר
(צילום: דניאל דורפמן | שגית הורוביץ, ספארי ר"ג)

 

בשבועות האחרונים הושבו שני ניצים נוספים שנפצעו ושוקמו בבית החולים לחיות בר, אליו מגיעות מדי שנה אלפי חיות בר פצועות. בבית החולים מציינים כי ניתן לדווח על חיות בר פצועות למוקד הסביבה (3639*) ולסייע בהבאת חיות הבר אל בית החולים באמצעות קבוצת חי-בולנס בפייסבוק, בה חברים אלפי מתנדבים למען חיות הבר

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל דורפמן | שגית הורוביץ, ספארי ר"ג
נץ מצוי נפצע בחיפה והושב ע"י משפחת נשיא המדינה בית חולים לחיות בר
צילום: דניאל דורפמן | שגית הורוביץ, ספארי ר"ג
מומלצים