שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רצח בטורניר הגיימינג: קללת משחק הווידאו התממשה
  שלושה עשורים מאז הושק משחק המחשב Madden NFL, ועדיין יש מי שבטוחים שקללה מסתורית רובצת עליו. נערי הפוסטר של המשחק נפגעים ונפצעים בזה אחר זה, ואירוע הירי בטורניר הגיימינג הוא המימוש האכזרי ביותר שלה
  מאז השקת המהדורה הראשונה של Madden NFL ב-1988, הפך משחק הווידאו המבוסס על ליגת הפוטבול המקצוענית, לאחד מהפרנצ'ייזים המשגשגים בתחומו. מיליארדי דולרים זרמו לחברה המפתחת אלקטרוניק ארטס (EA), והכותר הפך לשם דבר בקרב האוהדים, וכן בקרב השחקנים עצמם. מה שהתחיל כסימולציה לענף הספורט האהוב ביותר בארצות הברית התערבל במציאות על המגרש וביציעים, ונטמע כחלק משמעותי בתרבות הפוטבול האמריקנית. אבל ל-Madden NFL יש גם צד אפל. הרבה לפני הטבח הנורא בטורניר הגיימרים בג'קסונוויל, קללה מסתורית דבקה במורשת המשחק.

   

  ביג יריות במשחק וידאו בפלורידה ()
  אירוע הירי בג'קסונוויל, פלורידה

   

  אירוע הירי בג'קסונוויל, במהלכו רצח דיוויד כץ שני גיימרים לאחר שהפסיד בעצמו והודח מטורניר Madden 2019, הוא ככל הנראה תרחיש האימה המזעזע ביותר שהמארגנים יכלו לדמיין לעצמם, אולם הסימנים לכך שקללה רודפת את המשחק היו שם לאורך שנים. האוהדים הצביעו עליהם ולקחו אותם לתשומת לבם. מנגד כוכבי הפוטבול שזיהו אותם, לא תמיד התייחסו אליהם. לא תמיד הם שקלו את האזהרות בכובד ראש, ולא פעם נפגעו באיברים אחרים בגופם. פציעות קשות, הופעות מאכזבות וחוסר מזל ליוו רבים מהם שנבחרו להופיע לאורך השנים על עטיפת המשחק. מה שהיה אמור להיות כבוד גדול, התברר כהתגרות בשטן.

   

  Madden NFL נהגה כרעיון על ידי הבעלים של אלקטרוניק ארטס, טריפ הוקינס, בתחילת שנות ה-80. בראיון הוא נזכר כיצד החלום לפתח משחק מחשב שימחיש את חווית הפוטבול היה בעצם מקור המוטיבציה שהניעה אותו לייסד את החברה ב-1982. ואכן, שנתיים לאחר מכן הוא פנה למאמן הוותיק ג'ון מאדן, ששימש אז כפרשן בשידורים ישירים של משחקי הליגה, והציע לו לפרוש חסותו על הפרויקט ולסייע למפתחים בפענוח רזי וחוקי הפוטבול. מדובר במקבץ של אסטרטגיות מורכבות שהיו אמורות לעבור מן המגרש אל מחשב הקומודור 64 ודומיו, הישר אל חוויית המשתמש. מאדן, שבמהלך עשר עונותיו כמאמן אוקלנד ריידרס (1969-78) זכה באליפות אחת (סופרבול 11 ב-1977), הקדיש עצמו למרחב וירטואלי זר לחלוטין עבורו.

   

  דייוויד כץ (צילום: טוויטר)
  היורה, דייוויד כץ(צילום: טוויטר)

   

  ארבע שנים אחרי הצטרפותו של מאדן לפרויקט ב-1984, הושקה המהדורה הראשונה של המשחק שנקרא אז John Madden Football. תחילה ניתן היה להטעינו רק באמצעות תוכנת הפעלה דוס על מחשבי קומודור ואפל 2, אולם החל מ-1990 פותחו גרסאות לקונסולת ג'נסיס ומקבילותיה, ובהמשך נוצרה גם גרסה מותאמת לווינדוס. המהלכים המורכבים של משחק הפוטבול קיבלו יצוג הולם אך בר שליטה על הצג באדיבות הידע של מאדן עצמו, שגם העניק את קולו לפרשנות ברקע. הגבר בעל החזות גדולת המימדים והמרשימה גם הקפיד להצטלם כנער פוסטר לעטיפת המשחק. שנה אחר שנה, עד למהפך ב-1998, שהביא עמו - כך נראה - את הקללה.

   

  ערב עונת 1998 של ה-NFL, החליטו ראשי אלקטרוניק ארטס, בניגוד לדעתו של מאדן, להקדיש את עטיפת המשחק לכוכבי הליגה. הכוונה הייתה לבחור בכל שנה שחקן מצטיין במיוחד כדי שיעטר בדמותו את העטיפה. גאריסון הרסט, אחרי עונת פריצה נהדרת במדי סן פרנסיסקו פורטי-ניינרס היה הראשון לזכות בכבוד זה, שבאותם הזמנים לא נחשב למפוקפק. ואכן הוא הצדיק את האמון בו עם עונה מסחררת, טובה אף יותר מקודמתה, שסחפה את הפורטי-ניינרס לפלייאוף. אלא שאז הגיע אותו רגע נורא בו נפצע בקרסול במהלך משחק קבוצתו באטלנטה - פציעה שכמעט וחתמה את הקריירה עבורו, לאחר אובדן של רקמות רגישות באיזור. חוסר מזל, אבל קורה. לא משהו מיוחד.

   

  בעונה שלאחר מכן נבחר ברי סאנדרס מהשחקנים הגדולים בתולדות דטרויט ליונס לייצג את Madden, אלא שהוא פשוט החליט לפרוש בהזדמנות זאת, אבל רק אחרי הפצת המשחק. אחריו הגיע אדי ג'ורג' מטנסי טייטאנס שהצטיין כהרגלו אבל הראה נטייה לא אופיינית לאבד את הכדור כולל במשחק פלייאוף גורלי בסופו הודחה קבוצתו. בשנה שלאחר מכן נבחר דאנטה קולפפר שסומן כאחד הכוכבים הצעירים המבטיחים של הליגה אחרי עונת פריצה במינסוטה וייקינגס, אבל גם במקרה שלו הצניחה הגיעה אחרי קבלת תו האיכות מאלקטרוניק ארטס עם פציעה והידרדרות ביכולת ממנה לא התאושש.

   

   טפט יריות במשחק וידאו בפלורידה ()
  טורניר הגיימינג הועבר בשידור חי

   

  כך זה המשיך, שנה אחר שנה, נערי הפוסטר של מאדן שנבחרו בקפידה בהסתמך על יכולתם על המגרש ומעמדם בקרב האוהדים, מצאו עצמם חווים משברים, פציעות ואכזבות אחרי שהופיעו על העטיפה. מרשל פולק מסנט לואיס ראמס שנפצע ופרש שלוש שנים לאחר מכן, מייקל ויק מאטלנטה פלקונס שנפצע והושבת לחצי עונה (ובהמשך מצא עצמו בכלא כי מרוב שעמום התחיל להיות מעורב בקרבות כלבים), דונובן מקנאב שאחרי עונת שיא צלל לכשלונות חסרי תקדים בקריירה שלו, ושון אלכסנדר שפציעה בלמה את הרצף המרשים שלו לאורך השנים וסימנה את סוף הקריירה. וכך גם במקרה של וינס יאנג המאכזב, וברט פארב הוותיק, שאחרי קריירה ארוכת שנים בגרין ביי חיפש את עצמו בניו יורק ג'טס. וגילה שכתבת קווים מחפשת גם אותו בגלל טקסטים לא נאותים ששלח לה.

   

  הופעה על העטיפה של Madden NFL היא לכאורה מעמד מכובד ואיתה גם שכר הולם המוערך בכ-200 אלף דולר, אבל איתו כאמור מגיע גם הסיכון של הקללה. עוד בין אלה שהתפתו ונפגעו הנפגעים אפשר לציין את טרוי פולאמלו מפיסטבורג סטילרס שנפצע ולא חזר לעצמו, או פייטון היליס מקליבלנד בראונס שאחרי עונת פריצה פשוט נעלם. אדריאן פיטרסון ממינסוטה ורוב גרונקובסקי מניו אינגלנד שנחשבו לאליטה של ה-NFL ספגו גם הם פציעות שהשביתו אותם בעונות שאחרי סיבוב הדאווין על העטיפה. כך Madden NFL שנוצר למעשה כדי לקרב אוהדים נלהבים לחוויה של כוכבי הפוטבול על המגרש, הפך לאורך השנים למשחק שקירב את האלילים ליציע, כמשתתפים סבילים מהצד. וכל זאת בעקבות אותה קללה.

   

  מן הסתם מדובר באמונה תפלה, אך זו השתלבה בהווי של הליגה ומצאה לעצמה מאמינים בקהל, וגם בקרב הקבוצות. לדייניאן טומלינסון מסן דייגו צ'ארג'רס דחה את ההצעה להופיע על העטיפה ב-2007, בין השאר בתמיכת מעריציו שהתנגדו באופן תקיף לאפשרות זו. ואילו פייטון היליס, שבהיעדר תירוצים מתקבלים על הדעת לנפילה בכושרו, הצביע על הקללה כהתערבות שמימית לאחר הופעתו על העטיפה ב-2011. "היו כמה דברים שקרו השנה שגרמו לי להאמין בקללות, אין ספק בכך", אמר בראיון. למעשה באותה שנה, ראשי אלקטרוניק ארטס, החליטו לפתוח את ההכרעה בנוגע לנער הפוסטר השנתי לבחירת הקהל. על פי הערכת החברה, רבים מבין האוהדים המשתתפים בהצבעה בוחרים נגד השחקנים המועדפים עליהם כדי למנוע את האפשרות שהקללה תפגע בהם. במקביל הודיעו אתרי הימורים כי הם פתחו אפשרות להמר מתי איפה ואיך תתממש הקללה במקרה של נבחרי מאדן בכל שנה (השנה אגב נבחר אנטוניו בראון מפיטסבורג).

   

  באלקטרוניק ארטס מבינים מהיכן מגיעות התהיות על קללה שרובצת על המשחק. סגן נשיא החברה כריס אירב הודה בראיון מ-2008 כי "לאור כמה מהדברים שקרו לחבר'ה על העטיפה, זה מתבקש", אמר, "ויני יאנג לדוגמא. שמנו אותו על העטיפה והוא החמיץ משחק, משהו שלא קרה לו מעולם בחייו. דונובן מקנאב מעולם לא נותח, אף פעם. אבל בשנה שהוא היה על העטיפה, הוא היה צריך לעבור ניתוח. אז הדברים הללו נכנסים לראש של אנשים. אבל אף אחד מאיתנו לא מאמין בזה. התקשורת נוטה לשחק עם דברים כאלה, אבל הסיכויים ששחקן ייפצע ב-NFL כל כך גבוהים, שאנחנו צוחקים על זה (הקללה) כי זה לא מבוסס. אין סיכוי. דיברנו עם המון חבר'ה בליגה והם לא רואים בזה כחוסר מזל. השחקנים איתם עבדנו מקרוב, הם בהחלט לא חושבים שזה חוסר מזל, כי הם יודעים יותר טוב מכל אחד אחר מה זה אומר להיפצע או לחוות עונה רעה".

   

  למרות כל זאת, אלקטרוניק ארטס השתעשעו ברעיון לנצל את האמונה התפלה כדי ליזום קומדיה שמבוססת על הקללה. בדצמבר 2010 פורסם כי התסריט מלווה גיימר שנאלץ לחזור לפעילות במסגרת התחרותית לאחר שהוא מבחין כי תמונותו מופיעה על העטיפה של Madden NFL ועליו לשוב ולהתמודד בטורניר כדי להסיר ממנו את הקללה. ב-2014 הודיע נציג החברה כי הפרויקט לא ייצא לפועל. עכשיו, אחרי הטבח המזעזע בג'קסונוויל קיבלנו כולנו סרט אימה במקום, שהתרחש במציאות. התממשות של הקללה בגרסה האכזרית ביותר שלה עד כה.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים