שתף קטע נבחר

יורם שקולניק שוחרר ממאסרו

ההחלטה התקבלה ברוב של ארבעה שופטים מול שלושה. עם זאת, מתחו השופטים ביקורת על שחרורו לאחר 7 וחצי שנות מאסר בלבד. אביו של שקולניק, פרד שקולניק, אמר כי "זה מראה שצדקנו וחבל על כל השנים שהלכו לאיבוד". אביו של המחבל שרצח שקולניק: "ישראל היא מדינת פשע שגם הורגת את ילדי הפלסטינים וגם משחררת רוצחים שהורגים פלסטינים"

הרכב מיוחד של שבעה שופטי בג"ץ דחה אתמול (יום א') את העתירה שדרשה למנוע את שחרורו של יורם שקולניק, שרצח מחבל כפות. שקולניק נידון למאסר עולם, אך ועדת השחרורים החליטה לשחרר אותו אחרי שריצה 7 וחצי שנות מאסר בלבד. ההחלטה התקבלה ברוב של ארבעה שופטים נגד שלושה. בשעת צהריים יצא שקולניק מ"מעשיהו", ונסע לביתו, תוך שהוא מסרב לשוחח עם העיתונאים.
אשתו של יורם, סיגלית, פרצה בצעקות שמחה בתוך אולם הדיונים. אביו פרד אמר: "אני כמובן מאוד שמח. זה דבר נדיר ומפליא שמוסדות כל כך קשוחים כמו השב"כ, היועץ המשפטי לממשלה ובית המשפט העליון שינו את עמדתם וזה מראה עד כמה היינו צודקים. חבל על כל השנים שהלכו לאיבוד".
סולימאן אבו-סבחא, אביו של המחבל מוסא אבו-סבחא, שאותו רצח יורם שקולניק, אמר ל-ynet כי החלטת בג"צ לשחרר את שקולניק מוכיחה "שישראל היא מדינת פשע שגם הורגת את ילדי הפלסטינים וגם משחררת רוצחים שהורגים פלסטינים. הוא הוסיף כי הפלסטינים ימשיכו להיאבק במתנחלים למען מדינתם העצמאית עד לטיפת דמם האחרונה".
בעתירה טען הוועד הציבורי נגד עינויים, באמצעות עורכי הדין יוסי ארנון ודפנה הולץ-לכנר, כי ההחלטה על שחרורו המוקדם של שקולניק לוקה באי סבירות קיצונית בכל הקשור לחומרת הפשע שביצע, ואינה עולה בקנה אחד עם הערכים המשפטיים והמוסריים של מדינת ישראל. הוועד ביקש משופטי בג"ץ לקבוע תקדים, שיחייב את ועדת השחרורים להביא בחשבון גם שיקולי הרתעה לגבי שחרור מוקדם של אסירים - מלבד השיקול לגבי מידת המסוכנות של העציר לציבור.
ואכן, ברוב של 5 שופטים נגד שניים, החליט בית המשפט העליון כי "לא מספיק שוועדת השחרורים תתמקד בעבריין", ועליה לשקול גם את המוסריות שבשחרור והמסר החברתי העולה ממנו - אך בשאלה האם יש מקום במקרה זה לבטל את החלטת ועדת השחרורים ולהורות לה לקיים דיון נוסף במסגרתו יישקלו גם שיקולי ההרתעה, הוחלט ברוב דחוק של 4 שופטים נגד 3, כי אין מקום לבטל את החלטת ועדת השחרורים שכבר התקבלה והעמדה העקרונית של בית המשפט תיושם רק מעתה ואילך.
עם זאת, השופטים הביעו מורת רוח מהעונש הקל שנגזר על שקולניק. השופטים נמנעו מלמתוח ביקורת על החלטת הנשיא ויצמן לקצוב את עונשו, אך רמזו כי דעתם לא היתה נוחה מכך. השופטת דליה דורנר ציינה כי הנשיא אינו נתון לביקורת בית המשפט העליון אך אמרה כי הנוהג הוא שהנשיא קוצב עונש בעבירות רצח "ובדרך כלל לתקופות ארוכות". השופט מישאל חשין אמר בפסק הדין: "יורם שקולניק איבד נפש מהעולם, הוא ירה באבו סבח בגבו בעת ששכב על האדמה חסר אונים – הזה עונש – 8 שנות מאסר שייגזר עליו גם בעוון רצח?".
בפרקליטות הביעו שביעות רצון מהחלטת בג"ץ. עו"ד דפנה הולצכנר אמרה כי "בית המשפט קבע היום תקדים עקרוני במדינה, מהיום ואילך לא די בכך שוועדת השחרורים תתמקד באסיר, אלא היא צריכה לבדוק מה היה טיב המעשה שביצע, מהי חומרתו והאם העונש שביצע בפועל משקף את חומרת העבירה".
יש לציין כי שקולניק משתחרר מהכלא בתנאים מגבילים ובהם מגורים בתחומי הקו הירוק ואיסור יציאה לשטחים, חובת התייצבות מדי שבוע במשטרה והפקדת ערבויות כספיות.

זעם ברשות הפלסטינית

ברשות הפלסטנית זועמים על ההחלטה לשחרר את שקולניק מהכלא. שר התקשורת ברשות, עימד אל פאלוג'י, אמר ל-ynet כי ההחלטה מוכיחה שמדובר במדינה גזענית המעודדת רוצחים יהודים לפגוע בפלסטינים. "בשעה שישראל מעודדת טרור ומשחררת רוצחים היא מבקשת מאיתנו לעצור פלסטינים ופעילי אינתיפאדה שאפילו אינם מעורבים ברצח. זה רק מוכיח שישראל היא מדינת טרור רשמית", אמר פאלוג'י.
חאתם עבד אל-קאדר, מראשי התנזים, אומר כי ההחלטה היא אור ירוק מהמוסד המשפטי הגבוה בישראל לקיצונים היהודים להרוג פלסטינים.
סולימן אבו סבחא, אביו של מוסא אבו סבחא, אמר בעקבות החלטת בג"ץ כי "מעשי הרצח כמו זה של שקולניק והחלטות לשחרר רוצחים כמו שקולניק וקורמן, רוצחו של הילד חילמי שושא ואחרים הם חלק מהמאמץ הישראלי להתיש את הפלסטינים ולסלק אותם מאדמתם וממולדתם, אבל זה לא יצליח - אנו נישאר כאן וניאבק על שחרור אדמותינו ועל עצמאותנו ועל מקומותינו הקדושים עד לטיפת הדם האחרונה שלנו ועד לירושלים".
אבו סבחא הוסיף כי ההחלטה נוגדת את החוק הבינלאומי, את האמנות הבינלאומיות השונות ומהווה למעשה אור ירוק למתנחלים להרוג פלסטינים. "שהאו"ם יראה איך המדינה הפושעת הזו מתייחסת לפושעים", אמר.
הוא הוסיף כי בכוונתו לפנות לחברי הכנסת הערביים כדי שיעשו מאמץ לשנות את ההחלטה. "לא ייתכן שילד ערבי שמיידה אבן נכנס לכלא לתקופה של 10 שנים ואנשים כמו שקולניק שהורגים פלסטינים בדם קר משתחררים אחרי כמה שנים. שקולניק צריך להישאר במאסר את כל תקופת מאסר העולם המקורי שנגזר עליו".
מוסא אבו סבחא, קרוב משפחה של הנרצח, וחבר במועצה המחוקקת הפלסטינית. אבו סבחא אומר ל-ynet כי להחלטה צפויות השלכות קשות, והיא תיתן גם היתר לפלסטינים לפגוע במתנחלים. "ההחלטה היא מצד אחד אור ירוק למתנחלים לפגוע בפלסטינים ומצד שני היא תגביר את הזעם של הפלסטינים. המצב לא פשוט, יהיה הרג של מתנחלים. כשישראל דורשת מאתנו להכניס לכלא אנשי חמאס, הישראלים צריכים לבצע את מה שהם דורשים מאתנו ולכלוא את הפושעים בצד שלהם".
מוסא אמר כי ההחלטה המקורית לגזור מאסר עולם על שקולניק הקלה מעט על הרגשת המשפחה אולם עכשיו יתעורר מחדש הזעם של המשפחה "ולהחלטה של בית המשפט יהיו השלכות קשות, קשות מאוד".

תזכורת: הרצח

שקולניק, בן 31, הורשע בשנת 93' ברצח המחבל הכפות ונידון למאסר עולם. במארס 93' שמע שקולניק במכשיר הקשר שלו כי ליד הישוב סוסיא נתפס מחבל. הוא נסע למקום כשהוא נוטל עמו תת מקלע מסוג עוזי. הוא ראה את המחבל מוסא אבו סבחא שוכב על הרצפה כשידיו כבולות, פניו מופנות מטה ובגדיו קרועים. שקולניק ירה בו צרור כדורים ואמר "זה מגיע לו, צריך להרוג אותם וברוך שפטרנו".
הנשיא לשעבר, עזר ויצמן, קצב את עונשו של שקולניק ל-11 שנים. לפני כחצי שנה, לאחר שריצה שני שלישים מעונשו, פנה שקולניק לוועדת השחרורים, שהחליטה לשחררו. ההחלטה בוטלה בעקבות עתירה לבג"ץ של ח"כ זהבה גלאון ממרצ, אבל בחלוף חצי שנה שקולניק שב ופנה לוועדה. הפעם הסיר היועץ המשפטי לממשלה את התנגדותו לשחרור שקולניק. הוועדה הורתה על שחרורו בתנאים מגבילים. בעקבות העתירה לבג"ץ של הוועד נגד עינויים עוכב שחרורו עד להכרעה בעתירה.
במהלך הדיון בבג"ץ מתחו השופטים ביקורת על עמדתו העמומה של היועץ המשפטי לממשלה בעניין שחרורו של שקולניק ודרשו ממנו להבהיר את עמדתו. בעקבות זאת שינה רובינשטיין את עמדתו והחליט לתמוך בעותרים. רובינשטיין אמר כי לדעתו יש לבטל את ההחלטה לשחרר את שקולניק ולהחזיר את הסוגיה לדיון נוסף בוועדת השחרורים, שם ייבחנו גם שיקולי הרתעה וענישה.
שקולניק עצמו אמר במהלך הדיון בבג"ץ: "אני מסכים עם החומרה היתרה שיש בירי לעבר אדם כפות, ואני מתמיה את עצמי איך יכולתי לעשות דבר כזה, איך יכולתי להרוג אדם כפות". למרות זאת אמר שקולניק כי הוא סבור שמחמירים עמו יתר על המידה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום חגי אופן
שקולניק משתחרר. צעקות שמחה באולם
צילום חגי אופן
צילום חגי אופן
עוזב את בית המעצר. שקולניק
צילום חגי אופן
צילום חגי אופן
שקולניק יוצא. אתם מדינת פשע, אמר אבי הילד
צילום חגי אופן
מומלצים