שתף קטע נבחר

דווקא לפני החגים: סתימה בצנרת הביוב

מתי הסתימה תחייב אתכם להזמין ביובית, מה חשוב לבדוק לפני וכמה זה יעלה? בדקנו. אתר "המקצוענים" עם הטיפים שיעזרו לכם לעבור את החגים בנעימים

החגים אוטוטו כבר כאן, ואיתם שעות ארוכות של ניקיונות, בישולים והכנות לקראת החג. הדבר האחרון שאתם רוצים שיקרה לכם בימים חגיגיים אלו הוא הצפת ביוב. אם אתם גרים בבית משותף, לעתים אי הקפדה על תחזוקה נכונה של השכנים יכולה לגרום לתקלות ולהצפות אצלכם בדירה או בחצר.

 

אם הדבר הגיע למצב שבו מי הביוב עלו על גדותיהם והציפו את בור הביוב בדירה שלכם, בחצר או בבור הביוב של הבית המשותף, כנראה שהזמנת אינסטלטור לא תספיק לצורך תיקון התקלה. במקרה זה, זו אף תהיה הוצאה מיותרת, שכן במרבית המקרים תצטרכו להזמין ביובית (משאית לשאיבת מי ביוב) בנפרד.

 

כיצד ניתן לפתור את הבעיה בעזרת שירותי ביובית?

"ביובית היא משאית שמשמשת לטיפול בתקלות גדולות במערכת הביוב", מסבירים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "על-ידי הכנסת צינור אל תוך מערכת הצנרת ושאיבה בלחץ ובוואקום, היא אוגרת את הלכלוך שהצטבר במיכל אגירה מיוחד שממוקם בתוך המשאית עצמה. קוטר הצינור שבו נעשה שימוש הוא בין חצי צול ועד 16 צול (בהתאם לגודל הביובית). בכל ביובית יש שתי מערכות: האחת, לשאיבת מים והשנייה לדחיסתם. היחידה של שאיבת המים פועלת באמצעות משאבת וואקום שמאפשרת שחרור של סתימות מורכבות".

 

עוד כתבות בנושא:

איך מונעים עובש בבית

נקודות התורפה של מערכות אזעקה ומיגון לבית

סימנים של רטיבות

 

   (צילום: רוני נבות) (צילום: רוני נבות)
(צילום: רוני נבות)

באילו מקרים נצטרך להזמין בביובית?  

אם הצטבר שומן או לכלוך בצנרת הביוב הביתית בצורה משמעותית עלולה להיגרם סתימה בקו הביוב. מוקד השירות: "זה קורה בעיקר בשל הצטברות של שערות, מגבונים, תחבושות הגייניות או שומן בכמויות גדולות (אם יש בית-עסק פעיל באחת הקומות התחתונות של הבניין, למשל). אם הסתימה גרמה למצב של הצפת ביוב בתוך הבית, המערכת מספקת גם ציוד לשאיבת מים".

 

כמו כן, ייתכנו מקרים שבהם גם אם כל דיירי הבניין יקפידו על תחזוקה נאותה, הרי שיכול להיגרם מצב שבו שורשים יחדרו אל צנרת הביוב ויגרמו לסתימות קשות בה. מוקד השירות: "זה קורה בייחוד כשהצנרת בקרבת עצים מסוג מסוים. קחו בחשבון שהביובית תוכל לפנות את השורשים שהתפתחו בתוך הצנרת, אך היא לא יכולה למנוע את גדילתם מחדש בצנרת".

 

באחריות מי להזמין את הביובית ולשאת בעלויות השירות?

"אם הסתימה היא בתוך הדירה, האחריות היא על בעל הדירה. אם מקור הסתימה הוא ברכוש המשותף, האחריות להזמין ולשלם על התיקון היא של כלל הדיירים, כשועד הבית או חברת הניהול אחראים לטפל בכך. אם הסתימה היא בקו הראשי של צנרת הביוב, שהוא מתחום לשטח של הבית או הבניין, האחריות תהיה של הרשות המקומית שבשטחה התגלתה התקלה.

 

"חשוב למסור מידע מדויק בטלפון, ולהתאים את גודל הביובית לנסיבות. למשל, אם במקום יש תקרה נמוכה, אם יש קושי לתמרון והמעבר צר – נצטרך לעשות שימוש בביובית קטנה במיוחד (מיקרו ביובית). כמו כן, יש להתאים את סוג מנוע השאיבה של הביובית לגודל הבעיה. למשל, ביוביות בעלות מנוע דיזל יוכלו לתת מענה במקרה של תקלה בסדר גודל בינוני, אך אם יש צורך בביובית עם משאבה בעלת הספק גדול יותר, נצטרך ביובית עוצמתית יותר עם מיכל שאיבה גדול יותר".

 

כמה זה יעלה לכם?

מוקד השירות: "שאיבת ביוב עם ביובית תעלה לכם 700-1,000 שקל, בהתאם להיקף ולמורכבות העבודה. שטיפת קו ביוב תעלה 650-750 שקל, כשהמחיר מתייחס לשחרור סתימה בלחץ מים, עבור קוטר צינור של עד 6 צול ובאורך של עד 10 מטר צנרת. ניקוי שורשים בביוב יעלה לכם 600-800 שקל, כשהמחיר מתייחס לטיפול במקטע שורשים באורך של עד 3 מטר".

 

מחפשים שירותי ביובית? לרשימה המלאה

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים