שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נסגרו תיקי החקירה נגד ראש העיר צפת וראש העיר קריית שמונה
  חודשיים לפני הבחירות ברשויות המקומיות, הודיעה הפרקליטות לאילן שוחט ולרב ניסים מלכה כי כל תיקי החקירה נגדם נסגרו בגלל היעדר ראיות מספיקות והיעדר אשמה

   

  אילן שוחט ניסים שחר (צילום: טל שחר ,דוברת המפלגה ישראל ביתנו)
  ראש העיר צפת שוחט וראש העיר קריית שמונה הרב מלכה(צילום: טל שחר ,דוברת המפלגה ישראל ביתנו)

  פרקליטות מחוז צפון הודיעה בצהריים (יום ד') לבאי כוחם של ראש העיר צפת אילן שוחט וראש העיר קריית שמונה הרב ניסים מלכה, כי תיקי החקירה נגדם נסגרו. בהודעה צוין כי רוב תיקי החקירה נגד שוחט נסגרו בשל היעדר ראיות מספיקות, ובנוגע למלכה נמסר כי רוב תיקי החקירה נגדו נסגרו מהיעדר אשמה. ברקע הדברים יצוין כי הפרקליטות מסיימים באחרונה את הטיפול בתיקים רבים נגד ראשי רשויות, לקראת הבחירות המוניציפליות שיהיו בעוד כחודשיים.  

   

  בתוך כך, ל-ynet נודע כי בקריית שמונה התקבלה החלטה לסגור את התיקים ל-11 איש שהיו בגדר חשודים, בהם יונתן מלכה, בנו של ראש העיר. בצפת הוחלט בינתיים על סגירת התיקים לשוחט בלבד. עוד לא התקבלה החלטה לגבי שאר המעורבים.

   

  בפרקליטות פירטו שוב את החשדות נגד השניים ואת הסיבות לסגירת כל אחת מהחקירות. בעניינו של שוחט נמסר כי התעורר חשד שלפיו בעת בניית בית מגוריו, קיבל ראש העיר צפת הנחות מבעלי מקצוע וספקים שונים, שניתנו לו לבקשת קבלן בתמורה לטובות הנאה שקיבל אותו קבלן מהעירייה.

   

  "לאחר בחינת מכלול הראיות נמצא כי אין ראיות ברמה הנדרשת בפלילים, על מנת להוכיח כי שוחט היה מודע לכך שההנחות שקיבל ניתנו בשל התערבותו הקבלן האמור. כמו כן לא נמצאו ראיות מספיקות לכך שראש העיר נתן תמורה לקבלן בגין הנחות אלה. בנסיבות אלה הוחלט לגנוז את התיק לגביו מעילה של היעדר ראיות מספיקות".

  פברואר 2017: שוחט לאחר שחרורו ממעצר (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
  פברואר 2017: שוחט לאחר שחרורו ממעצר(צילום: אלעד גרשגורן)

  חקירה נוספת עסקה בחשד למתן שוחד בחירות, לאחר שנטען כי שוחט מינה אדם לתפקיד בעירייה בתמורה לתמיכה פוליטית מצד משפחתו של אותו אדם. גם בתיק זה לא נמצאו ראיות מספיקות ברמה הנדרשת בפלילים על מנת להוכיח כי שוחט הבטיח את המינוי הנטען או כי פעל לקידומו. "לא נמצאו ראיות מספיקות על מנת להוכיח שהליך המינוי של אותו אדם לא היה ענייני. בנסיבות אלה הוחלט לגנוז גם פרשה זו מעילה של היעדר ראיות מספיקות".

   

  בנוסף נחקר חשד לשיבוש הליכי משפט ולטיוח של תלונה שהגישה צעירה ממשפחה נזקקת נגד קרוב של שוחט בתמורה לעזרה כלכלית. מחומר הראיות שנאסף עולה כי ראש העיר סייע למשפחת הצעירה הן לפני הגשת התלונה והן לאחריה. בפרקליטות ציינו כי "בנסיבות אלה לא ניתן יהיה להוכיח את הקשר הנדרש בין הסיוע הכלכלי לטיוח התלונה, ולפיכך הוחלט לגנוז פרשה זו מן העילה של הידר ראיות מספיקות".

   

  תיק נוסף, בחשד למרמה והפרת אמונים בגין מתן טובות הנאה ורכישת טובין מכספי העירייה עבור מקורבת לשוחט, נסגר בשל היעדר אשמה. ביולי 2017 הודיעה המשטרה בתום חקירתו של שוחט כי ממליצה להעמיד אותו לדין, אולם היום, כאמור, הודיעה הפרקליטות כי כל התיקים בעניינו נגנזו.  

   

   

  שוחט מסר היום בתגובה: "שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה. היום נעשה צדק במדינת ישראל - הפרקליטות החליטה לסגור ולגנוז את התיק נגדי בהחלטה אמיצה ראויה צודקת והוגנת. מהיום הראשון עמדתי מול המצלמות והבטחתי כי הצדק ייצא לאור. היום זה קרה. בראש ובראשונה אני רוצה להודות לבורא עולם, לרעייתי סיון ולמשפחה כולה, לחברים הטובים שלא אכזבו והאמינו בחפותי לאורך כל הדרך ולתושבי צפת היקרים שהאמינו בחפותי לאורך כל הדרך.

   

  "תודה והערכה רבה לעו"ד רותי ליטבק ועו"ד מוטי לזר על הליווי, התמיכה וההצלחה להוציא את האמת לאור. צר לי על פגיעה בשמה הטוב של צפת, אך מה שחשוב הוא להסתכל קדימה, להפשיל שרוולים ולתת הכול לעוד חמש שנים של עבודה מאומצת לטובת פיתוח צפת בירת הגליל. כפי שהאמנתי בשנה וחצי האחרונות מדי יום ביומו בחפותי, כך אמשיך להאמין בכל יום מחדש בצפת ובעתיד המזהיר הנכון לה".

   

  סנגוריו, ליטבק ולזר, מסרו: "אנחנו שמחים על ההחלטה לגנוז את תיק החקירה. כמי שמלווים את התיק מתחילת החקירה טענו שבחינה משפטית שקולה ונקיה מלחצים תוביל לגניזת התיק. אנחנו בטוחים שאילן ימשיך בדרכו לפעול לטובת העיר צפת כפי שעשה עד היום".

   

  התיקים נגד מלכה

  בחקירות נגד הרב מלכה עלה חשד כי קיבל תרומות אסורות מאנשי עסקים בשלושה מקרים תמורת קידום ענייניהם בעירייה, אך מדובר בתרומות שניתנו כחוק ולא נמצאו ראיות כי ראש העיר קריית שמונה פעל לקידום ענייניהם של התורמים, או שהיה בכוונתו לעשות זאת. הוא אף נחקר בחשד לשיבוש הליכים בפרשה זו. כל החשדות בתיק נגנזו בשל היעדר אשמה פלילית.

   

  הפרקליטות ציינה עוד כי "חשד נוסף שנחקר נגע להבטחה שלכאורה ניתנה על ידי ניסים מלכה לחבר מועצת העיר, שלפיה ימנה אותו למשרה ציבורית, בתמורה לתמיכתו בישיבת מועצה במינוי שראש העיר היה מעוניין בו. בחינה יסודית של חומר הראיות שנאסף בעניין זה, מלמדת כי אין ראיות המצביעות כי ראש העיר הבטיח הבטחה כלשהיא בעניין זה. בנסיבות אלה הוחלט לגנוז פרשה זו מהיעדר אשמה פלילית".

  "ידעתי תמיד שאינני אשם בשום דבר". מלכה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  "ידעתי תמיד שאינני אשם בשום דבר". מלכה(צילום: אביהו שפירא)

  חקירה נוספת, בחשד לעבירה של הלבנת הון בשל חשד שראש העיר עשה שימוש בחשבון בנק של קרוב משפחה תושב חוץ, נסגרה אף היא מהיעדר אשמה פלילית. "ממצאי החקירה בעניין זה מלמדים שההעברות הכספיות שנעשו בחשבון קשורות להשקעות של בעל החשבון בישראל".

   

  עוד נמסר בעניינו של מלכה כי חקירה בדבר חשד למימון בחירות אסור בבחירות 2013 נסגרה בשל העדר ראיות מספיקות.

   

  מלכה מסר היום בתגובה: "על אף שההודעה הרשמית התקבלה היום, ידעתי תמיד שאינני אשם בשום דבר. לצערי, היו ויש גורמים אינטרסנטים אנשי פוליטיקה מהזן הנמוך ביותר אשר יצרו מצג שווא והזינו יום וליל את כל אמצעי התקשורת ואת הרשתות החברתיות שאני כאילו אשם ואפילו עבריין נמלט. אני שמח שבתום עבודת המשטרה והפרקליטות האמת יצאה לאור ואין רבב בהתנהלותי האישית והציבורית.

   

  "אני מודה למשטרה ולפרקליטות שעשו עבודה מקצועית. תודה למשפחתי, לאשתי היקרה, ילדיי, חבריי הרבים ובעיקר לתושבי קריית שמונה שחיזקו והאמינו בי לאורך כל הדרך. תודה לקדוש ברוך הוא שנתן לי את הכוחות הנפשיים לעמוד בחוויה הלא נעימה הזאת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: טל שחר ,דוברת המפלגה ישראל ביתנו
  שוחט ומלכה
  צילום: טל שחר ,דוברת המפלגה ישראל ביתנו
  מומלצים