שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מצרים: חשבונות שיפיצו "פייק ניוז" ייחסמו

  נשיא מצרים אישרר חוק שמעניק לרשויות את הזכות לסגור חשבונות שיפיצו "פייק ניוז" ברשתות החברתיות. גם חשבונות שיסיתו לעבירה על החוק או לאלימות יושעו או ייסגרו. בחודש שעבר חתם הנשיא על חוק שמתיר לחסום אתרים ש"מאיימים" על הביטחון הלאומי וכבר יותר מ-500 אתרים נסגרו

  נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, אישרר את החוק שמעניק לרשויות את הזכות לפקח על משתמשי הרשתות החברתיות כחלק מהידוק הפיקוח על האינטרנט. מעתה ניתן יהיה להשעות או לחסום חשבונות שיפיצו "פייק ניוז" או יסיתו לעבור על החוק.

  נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי (צילום: AFP)
  הנשיא המצרי. חשבונות שיפיצו "פייק ניוז" ייחסמו או יושעו(צילום: AFP)

  החוק החדש אושר לפני כחודשיים בפרלמנט ולפיו המועצה העליונה לפיקוח על התקשורת במדינה תוכל לפקח על החשבונות של אנשים שיש להם יותר מ-5,000 עוקבים. המעקב יוטל על בלוגים, אתרי אינטרנט וחשבונות ברשתות החברתיות.

   

  לפי ההחלטה, המועצה תוכל להשעות או לחסום כל חשבון אישי ש"מפרסם או משדר 'פייק ניוז' או מידע שמסית לאלימות, לשנאה או לעבירה על החוק".

   

  ארגוני זכויות אדם זעמו על אישרור החוק, שלטענתם הוא חלק מסדרת צעדים שנועדו לבלום את חופש הביטוי ברשת, בזמן שהאינטרנט נשאר אחד המקומות היחידים לדיון ציבורים על שלטונו של א-סיסי.

   

  בחודש שעבר חתם הנשיא המצרי על חוק נוסף שאושר בפרלנט שמאפשר לשלטונות להורות על חסימת אתרי אינטרנט שמהווים "איום" על הביטחון הלאומי או על הכלכלה במצרית. אלו שמנהלים או מבקרים באתר, "בטעות או בכוונה", יכולים להיענש בקנסות ובתקופות מאסר. לפי ארגון מצרי שפועל למען חופש הביטוי, יותר מ-500 אתרים כבר נסגרו בעקבות החוק.

   

  השלטונות במצרים מתעקשים כי הצעדים הללו נדרשים כדי לסייע בהתמודדות עם הטרור וחוסר היציבות במדינה. אבל פעילי זכויות אדם מקומיים ובינלאומיים מאשימים באופן תדיר את הממשלה בניסיון לרסן את המחאות נגדה על ידי מעצר בלוגרים וחסימת אתרי חדשות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים