שתף קטע נבחר

חנאן עשראווי לאולפן ynet: "גם ישראל תשלם מחיר על ביטול הסיוע לאונר"א"

חברת הוועד הפועל של אש"ף הזהירה מהשלכות החלטת ארה"ב להפסיק את המימון לסוכנות הסעד לפליטים: "זה הורס את הסיכויים לשלום ויוצר מצב להמשך הסכסוך וליותר אלימות". דובר אונר"א בעזה: "התקציב לבתי הספר ייגמר בעוד חודש, 300 אלף תלמידים יסתובבו ברחובות"

 

 

חנאן עשראווי, חברת הוועד הפועל של אש"ף, התייחסה הבוקר (יום א') להחלטת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבטל את הסיוע לסוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים (אונר"א). בריאיון לאולפן ynet אמרה עשראווי כי "הייתי נזהרת מלשמוח לאיד על כל ההחלטות האלה של ארה"ב, כי שני העמים ישלמו את המחיר".

 

עשראווי אמרה עוד על הפסקת המימון כי "מדובר בחלק ממדיניות מתמשכת שבה הממשל האמריקני עושה כמבוקשה של הממשלה הקיצונית בישראל. זה הורס את הסיכויים לשלום ויוצר מצב להמשך הסכסוך, חוסר היציבות, המצוקה וכנראה גם יוצר יותר אלימות. זו אחת מההחלטות הכי לא אחראיות וחסרות זהירות שנלקחו".

 

מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה בסוף השבוע הודעה שבה נאמר כי "הממשל בחן בקפידה את הנושא והחליט שארצות הברית לא תוסיף לממן עוד את סוכנויות האו"ם שתומכות בפליטים הפלסטינים. ארה"ב תקדם דיאלוג עם האו"ם ומדינות אחרות על 'מודלים חדשים וגישות חדשות', שעשויות לכלול סיוע".

 טראמפ מפסיק את הזרמת הכספים לאונר
מבנה של אונר"א בעזה(צילום: AFP)

"לארה"ב וישראל אין מנדט להחליט מיהו פליט". עשראווי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"לארה"ב וישראל אין מנדט להחליט מיהו פליט". עשראווי(צילום: אוהד צויגנברג)

חברת הוועד הפועל של אש"ף עשראווי ציינה בהתייחסה לטענות הממשל האמריקני שלפיהן ישנם רק חצי מיליון פליטים פלסטינים ולא חמישה מיליון כי "אף אחד לא נתן לארה"ב או לישראל את המנדט להחליט מיהו פליט. כמובן שיש הגדרות בינלאומיות והסכמים בינלאומיים שחלים על כל הפליטים ואי אפשר להוציא מהכלל את הפליטים הפלסטינים כדי לשראת ישראל.

 

"אלה פליטים שמוגדרים על ידי החוק הבינלאומי וצריכים להיות מטופלים על ידי הקהילה הבינלאומית שהקימה את אונר"א ושמנסה לפחות לתחזק חיים תקינים לפליטים האלה עד שיהיה פתרון צודק. אי אפשר לפתור את העניין על ידי הענשת הקורבנות עוד יותר".

 

לארה"ב אין יותר תפקיד באזור?

"איך אפשר לקבל מתווך שלקח צד בצורה כל כך בוטה, יישם את החוק הבינלאומי באופן חד צדדי וממשיך להעניש אנשים שכבר נמצאים בשבי? אנחנו תחת כיבוש, כבר עכשיו אין לנו זכויות וישראל מחזיקה אותנו, וארה"ב ממשיכה להכות בנו כדי לרצות את ישראל. זה לא מקובל. ארה"ב היא כבר לא מתווך מוטה לצד אחד, כמו שאמרנו פעם, היא הפכה לצד בסכסוך. היא נכנסה לשותפות עם הכיבוש הישראלי ואיחדה כוחות עם המרכיבים הכי קיצוניים של הפוליטיקה הישראלית".

 

 

דובר אונר"א בעזה, עדנאן אבו חסנה, התייחס אף הוא להחלטה האמריקנית. לדבריו, "קיצצו 300 מיליון דולר מתחילת השנה ועכשיו פתחנו את שנת הלימודים ויש לנו כסף רק לחודש. אנחנו לא יודעים מה לעשות אחרי החודש הזה.

 

"ב-2019 יהיה קיצוץ גדול יותר, 360 מיליון דולר, וזה ישפיע על כל מערכת החיים בעזה. אנחנו מחלקים אוכל למיליון איש מהפליטים פה בעזה. אם המערכת הזאת תקרוס - אני חושב שתהיה סכנה גדולה לא רק לעזתים אלא גם לישראל ולכל השכנים".

 

את מי מאשימים תושבי עזה?

"אנשים פה בעזה בהלם, המכות באות מכל מקום. רוב התושבים בעזה הם פליטים ויש חששות שזה הסוף של אונר"א. הם מאשימים את ארה"ב, הם מאשימים את ישראל, הם מאשימים את הפילוג הפלסטיני. אבל הסיפור של אונר"א שונה לגמרי, אונר"א זה החיים של האנשים פה בעזה. בבתי הספר של אונר"א יש ילדים שאין להם שקל אחד בכיס והם לובשים בגדים משנה שעברה. יש איום גדול לסגור את בתי הספר. 300 אלף תלמידים יסתובבו ברחובות עזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים