שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: סייעת בגן פרטי זכאית למענק של עובדי מדינה

עובדת ותיקה של בית הספר לנזירות בשפרעם תבעה לקבל את "מענק היובל" שלו זכאים מועסקים בשירות המדינה. בית המשפט הסכים איתה

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה הורה לאחרונה לבית הספר לנזירות בנצרת לשלם לסייעת בגן הילדים הפרטי שהוא מפעיל את "מענק היובל" – שלו זכאים עובדים בשירות המדינה. הרשמת מירי שי-גרינברג פסקה שלנוכח "חוקת העבודה", שהשוותה את תנאי השכר לאלו של עובדי מוסדות רשמיים, המעסיק מחויב לשלם את המענק.

 

הסייעת הועסקה על ידי בית הספר לנזירות בשפרעם בתפקיד של עוזרת גננת החל מ-1991 בגן ילדים פרטי המופעל בעיר. בפברואר 2017 היא הגישה את תביעתה לאחר שבית הספר לא שילם לה את "מענק היובל" עבור שנת 2016. מדובר על מענק בשיעור של 60% מגובה השכר – 2,645 שקל במקרה זה.

 

לטענתה, בהתאם לאמות המידה והסטנדרטים שנקבעו בחוקת העבודה, ומאחר שעבדה אצל המעסיק במשך 25 שנה, הוא היה מחויב לשלם לה את מענק היובל כפי ששולם לעובדים שהועסקו במוסדות מוכרים רשמיים.

 

מנגד טען בית הספר שחוקת העבודה לא חייבה אותו להשוות במדויק את זכויותיה של הסייעת לאלה של עובדי המוסדות המוכרים הרשמיים, אלא רק לבצע התאמות ביחס אליהם. הוא הוסיף כי אינו חבר בארגון מעסיקים ומשכך ההסכמים באשר לתנאי ההעסקה של עובדי ההוראה בחינוך הרשמי לא מחייבים אותו כלפי הסייעת.

 

הרשמת מירי שי-גרינברג ציינה כי מאחר שבית הספר מתוקצב על ידי משרד החינוך, הרי שאחד התנאים הקבועים בחוק להכרה בו כ"מוסד מוכר" הוא שמשכורות העובדים בגנים יהיו לפי השיעורים והכללים במוסדות חינוך רשמיים.

 

נקבע כי יש לסווג את מענק היובל כרכיב שהוא חלק מהמשכורת, בהתאם לפסיקת בתי המשפט שלפיה יש להשוות את תנאי העסקתם של עובדי מוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים לאלה של העובדים במוסדות הרשמיים.

 

להגשמת תכלית המחוקק, ציינה הרשמת, מחייבת לכלול במונח "משכורת" גם הטבות שכר במובן הרחב שלהן, לרבות "תשלומים אחרים המגיעים לעובד עקב עבודתו ובמשך עבודתו" – כדוגמת המענק – לשם מניעת אפליה כלפי עובדי המוסדות הלא רשמיים.

 

הרשמת שי-גרינברג הבהירה שהפרשנות למונח "משכורת" נעשה על רקע מטרת המענק – לתת לעובדי מדינה ותיקים תוספת הכנסה מיוחדת וחד-פעמית כאות הוקרה על שירותם במשך השנים. על כן, היא החליטה שהמענק ייכלל במסגרת הגדרת "שכר עבודה" במובנו הרחב, אף שאינו נחשב לשכר רגיל, על מנת שלא ליצור פערים בין עובדי המדינה לעובדי מוסדות החינוך הפרטיים.

 

התביעה התקבלה ונפסק שהסייעת זכאית לקבל את מענק היובל בגובה 2,645 שקל, בתוספת הוצאות משפט בסך 3,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: ראובן קופיצינסקי
עו"ד חיה מנע
צילום: ראובן קופיצינסקי
מומלצים