שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  איש העסקים שמואל פלאטו שרון מאושפז במצב קשה

  שמואל פלאטו שרון לקה באירוע לבבי ופונה לבית החולים איכילוב בתל אביב. הוא אושפז כשהוא מורדם ומונשם, והבוקר שבה אליו הכרתו

   

  שמואל פלאטו שרון ()
  שמואל פלאטו שרון

  איש העסקים שמואל (סמי) פלאטו שרון (88) הובהל שלשום (יום א') לבית החולים איכילוב לאחר שלקה באירוע לבבי. מצבו הוגדר קשה והוא הורדם והונשם. הבוקר דווח כי חל שיפור במצבו של וכי הוא שב להכרה.

   

  פלאטו שרון נולד בשם שמואל שייביץ' בעיר לודז' שבפולין בינואר 1930. כשהיה בן 7 עבר עם משפחתו לצרפת. כשהיה בן 15 הוא היה פעיל ב”ליגת הקומוניסטים הצעירים” בפריז. בהמשך למד בבית ספר ליד שטרסבורג. בצרפת הוא הפך לאיש עסקים ובעל חברות.

   

  ב-1970 נפתחה נגדו חקירה בידי רשויות המס בצרפת. הוא הואשם בעבירות מרמה ואף הוצאו נגדו צו מעצר בינלאומי ובקשת הסגרה מישראל.

   

  ההשקעה הראשונה שלו בארץ הייתה ב-1972, כאשר רכש שטח של 6,000 מ"ר במקום שבו הוקמה התחנה המרכזית החדשה בתל אביב במחיר של 4 מיליון דולר. הפעילות השנייה שלו הייתה במסגרת תרומה. יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית דאז, פנחס ספיר, חיפש תורם ל"קרן ספיר" ולכן פנה אל פלאטו שרון.

   

  בשנת 1973, לאחר מלחמת יום כיפור, הוא עלה לישראל והפך גם כאן לאיש עסקים. בכתבה שהתפרסמה ב"ידיעות אחרונות" באוקטובר 1975 פורטו העסקים הרבים של העולה החדש, שהתגורר אז בווילה יוקרתית בסביון. הוא הקים את התחנה המרכזית החדשה בתל אביב ואת דיזנגוף סנטר, יחד עם היזם והקבלן אברהם פילץ. 

   

  הצרפתים טענו במשך עשרות שנים כי במסגרת עסקיו המסועפים משנת 1975 הוא ביצע הונאות בסדר גודל של כמיליארד פרנק. 20 צווי מעצר הוצאו נגדו בצרפת, והוא נשפט 15 פעמים שלא בפניו. העונשים שהוטלו עליו כללו קנסות של מיליוני דולרים ושנות מאסר רבות.

   

  בדצמבר 1976 הוא נעצר בנמל התעופה בן גוריון, לאחר שצרפת ביקשה להסגיר אותו לידיה. נציג המשטרה הציג בדיון מברקים שנשלחו על ידי משטרת צרפת באמצעות האינטרפול, ובהם הואשם פלאטו שרון בעבירות של מתן שוחד וקבלת כספים במרמה. נציג המשטרה אמר אז כי הוא השיג בדרכים בלתי כשרות סכום של 400 מיליון פרנק, שהיה שווה אז כמיליארד לירות.

   

  מתוקף הסכמי ההסגרה שעליהם חתומה ישראל הייתה חייבת המשטרה לעצור את פלאטו שרון עד שתגיע בקשת ההסגרה מצרפת. בסופו של דבר שוחרר פלאטו שרון בערבות של 10 מיליון לירות.

   

  שמואל פלאטו שרון ()
  שמואל פלאטו שרון

  "מה אתה עשית בשביל מדינה?"

  כשחרב ההסגרה לצרפת על צווארו התמודד פלאטו שרון על מקום בכנסת התשיעית. הוא היה המועמד היחיד במפלגתו, "פיתוח ושלום", וזכה במספר קולות המספיק לשני מנדטים. בשנת 1981 התמודד שוב לכנסת, אך לא עבר את אחוז החסימה.

   

  שרון היה חבר כנסת בין השנים 1981-1977, והוא זכור בעיקר בזכות המשפט שאותו אמר בעת ויכוחים בכנסת: "מה אתה עשית בשביל מדינה?".

    

  ב-1984 הוא הועמד לדין בישראל והורשע בשוחד בחירות במהלך הקמפיין שבע שנים קודם לכן. הוא נידון לעבודות שירות. בנוסף הוא הורשע בשימוש ברכב של עולה חדש לצורכי בחירות וקיבל קנס זעום.

   

  לאחר שלא נבחר לכנסת הוא השתדל שלא לצאת מהארץ, אבל ב-1986 הוא הגיע לאיטליה - ושם נעצר בשל בקשת הצרפתים להסגירו. אחרי חצי שנה, בדרך לא דרך, הוא הצליח להימלט ולחזור לישראל. בשנת 1991, בהליך אזרחי, נקבע שעליו לשלם 41 מיליון דולר לחברה צרפתית. לאחר משא ומתן מפרך הסכימו הצרפתים לקבל ממנו רק 12 מיליון דולר.

   

  באפריל 2000 הוא החל לרצות את עונשו בכלא חרמון, לאחר שנגזרו עליו 11 חודשי מאסר בגין עבירות מרמה שביצע בצרפת שמונה שנים קודם לכן. עונשו קוצר בשליש בשל התנהגות טובה.

   

  בשנים האחרונות המשיך פלאטו שרון בעסקיו. לאחר שהתגרש מאשתו אנט הוא התחתן כשהיה בן 85 עם קלרה חורי. הוא הופיע לא פעם במדורי הרכילות וגם במוספי הכלכלה, בין היתר לאחר שביקש למכור את ביתו בסביון. 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים