שתף קטע נבחר

יש הסכם: המעונות פועלים, המטפלות יקבלו מענקים

לאחר שביתה בת יום נפגשו הצדדים הלילה והגיעו להסכם שסלל את הדרך לפתיחת מעונות היום כבר הבוקר. במסגרת ההסכם תקבל כל עובדת במשרה מלאה מענקי חג בראש השנה ובפסח בסך 1,500 שקלים כל אחד. בנוסף, תוקם ועדה שתבחן את נושא התקינה במעונות

 

 

מעון נעמ
הושגו הסכמות, שנת הלימודים תיפתח. מעון נעמ"ת בתל אביב(צילום: בלה ארביב)

מעונות היום פועלים כסדרם בעקבות הסכמות שהושגו הלילה (יום ב') בין נציגי משרדי האוצר והעבודה לארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים. במסגרת ההבנות הסכימו הצדדים כי מטפלות וצוות המעון (במשרה מלאה) יקבלו תוספת למענקי החג בסך 1,500 שקלים בחגי תשרי ו-1,500 שקלים נוספים בחג הפסח. כ-80 אלף פעוטות פתחו הבוקר את שנת תשע"ט לאחר שנותרו אתמול בבית בגלל השביתה.

 

עוד הוסכם בין הצדדים על הקמת ועדה ממשלתית בראשות הממונה על זרוע העבודה במשרד הרווחה, שתבחן בין היתר, את נושא התקינה במעונות היום לשם בחינת מערך מעונות היום ושיפורו. במקביל יגדילו הארגונים את היקף המטפלות המוכשרות והמוסמכות. בוועדה ישתתפו נציגי אגף התקציבים ומשרד ראש הממשלה והיא תגיש את המלצותיה עד 30 באפריל, "זו הפעם הראשונה שהממשלה מתייחסת ברצינות לנושא החינוך לגיל הרך", אומרים בארגונים המייצגים את עובדות המעונות. המענקים והוספת התקציב הם פתרונות זמניים שנועדו להקל על המטפלות עד לגיבוש רפורמה מקיפה על בסיס המלצות הוועדה.

 

בנוסף יקבלו הארגונים המפעילים את מעונות היום תקצוב ייעודי לטובת סיוע לצוותי המעונות שייאפשר למטפלות להתמקד בעבודה החינוכית-טיפולית במעונות. ההבנות הושגו בהוראת שר האוצר משה כחלון, בהובלת סגן שר האוצר, יצחק כהן, ובגיבוי שר העבודה והרווחה חיים כץ. משרד העבודה והרווחה יבחן ויפעל לפישוט מנגנון ההכשרות המקצועיות, כך שהארגונים יפעלו להרחבת היקף המטפלות שיעברו הכשרה מקצועית, תוך ניצול מיטבי של תקציבי ההכשרה המקצועית שעומדים לטובת הנושא.

שביתה בארגונים המפעילים את מעונות היום ()
המודעות שנתלו בסוף השבוע לקראת השביתה אתמול. היום חוזרים המעונות לעבודה סדירה

מעון נעמ
שלט שנתלה בכניסה למעון נעמת בגבעתיים(צילום: כרמית ענתבי)
 

הפגישה התנהלה בשעות הלילה ונקבעה ללא תנאים מוקדמים. נציגי הארגונים הוזעקו לירושלים לקראת חצות, למרות הצהרת משרד האוצר אתמול כי לא ינוהל משא ומתן תוך כדי שביתה. השביתה כללה אתמול כ-1,400 מעונות יום מפוקחים של נעמת, ויצו, אמונה ועשרות ארגונים קטנים יותר - שבהן עובדות יותר מ-10,000 מטפלות. פעוטות בגילאי שלושה חודשים עד שלוש שנים נותרו בבית והורים רבים נאלצו לקחת יום חופש כדי לטפל בהם.

 

השביתה הוכרזה במחאה על המחסור במטפלות, שרובן לא שורדות במקצוע יותר משנה, בשל שכר נמוך ותנאים עבודה קשים. בעוד שהתקינה במדינות ה-OECD עומדת על מטפלת אחת לכל ארבעה פעוטות, בישראל היא 6 עד 11 פעוטות למטפלת, בהתאם לגיל, ובמקרים רבים גם התקינה המצומצמת הזאת לא מאוישת במלואה. הארגונים דרשו להוסיף לפחות עוד מטפלת אחת בכל מעון. במשרד האוצר, לעומת זאת, הצביעו על כך שהארגונים התחייבו בשנת 2016 ל"שקט תעשייתי" עד סוף שנת 2019, בעקבות הסכם שנחתם להגדלת שכר המטפלות ב-400 שקלים, שבמסגרתו ניתנו לארגונים מעל 100 מיליון שקלים מעבר לתוספת הנגזרת מהגידול בשכר. ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור, אף אמר בפגישה קודמת כי "גם כשראש הממשלה פנה אלינו לבקש כסף לאירוויזיון, שזה אירוע חד-פעמי, אמרנו לו שאין כסף ואצלכם מדובר בבעיה מתגלגלת".  

 

השר חיים כץ אמר בתגובה להבנות שהושגו הלילה: "אני מצר על כך שהיינו צריכים להגיע לשביתה ובאותה נשימה מברך על ההסכמות. עשינו צעד נוסף לשיפור איכות הטיפול בפעוטות ותיקנו עוול שנעשה למטפלות. עם חזרת הכנסת מפגרה נפעל לסיום הליך החקיקה של חוק הפיקוח במטרה ליצור מנגנון שישמור על שלומם והתפתחותם התקינה של ילדינו".

 

הארגונים משווים את ההישגים לרפורמת "אופק חדש" במערכת החינוך. יו"ר נעמת, גליה וולוך, אמרה כי "הלילה הושג אופק חדש לגיל הרך. נקבע כי תוקם במהירות ועדה ממשלתית עם תאריך יעד ברור, מקורות מימון ומסקנות כבר בחודש אפריל. בכדי להקל על המצוקה עד אז, קיבלנו תקציבים נוספים מהאוצר לטובת מענקים למטפלות, הכשרות, סיוע בעבודות פיזיות ופתיחת סל התעריפים".

 

"אני מודה לכל הארגונים שלקחו חלק במאבק המשותף, לשר העבודה והרווחה חיים כץ, לשר האוצר משה כחלון ולסגנו יצחק כהן וליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על התערבותם. זהו הסכם שמביא עמו תקציב מיידי אך במקביל מציג מתווה ברור לפתרון המשבר במעונות ותקווה חדשה למטפלות, להורים ולפעוטות. תודה מיוחדת לציבור המטפלות המדהים שלנו ולהורים, שעל אף הימים הקשים, תמכו בנו בהמוניהם ואפשרו ההישגים", הוסיפה וולוך.

 

יו"ר ויצו העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי, אמרה כי "המאבק לקידום מעונות היום המפוקחים בישראל הוא מהחשובים והמוצדקים ביותר. ההישגים שהושגו הלילה יקדמו את מצבן של המטפלות בטווח המיידי, אך עיקר חשיבותם בהתחייבות המדינה, לראשונה מזה עשרות שנים, לשיפור משמעותי במצב ענף מעונות היום ותקינת המטפלות, בתהליך ציבורי מחייב. אנו מודים להורים הרבים שתמכו ומאחלים לכולנו פתיחת שנה מוצלחת ומיטיבה".

 

יו"ר תנועת אמונה, ליאורה מינקה, הביעה שביעות רצון מההסכם שהושג: "היום הובלנו סוף סוף לטיפול מקצועי ורציני בתחום מעונות היום וזאת באמצעות ועדה מקצועית וממשלתית מוגדרת בזמן ומחויבת למקורות תקציביים. עד סיום עבודת הוועדה השגנו גם מענקים, תקציב לשחרור המטפלות מעבודות ניקיון קשות לטובת העבודה החינוכית עם הפעוטות, תוספת הכשרות למטפלות חדשות וותיקות ועוד. אני שמחה שהבאנו לסיום השביתה ולהישגים ממשיים בטווח המיידי למען המטפלות וכמובן למען ילדי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בלה ארביב
מעון נעמ"ת בתל אביב
צילום: בלה ארביב
מומלצים