שתף קטע נבחר

שריפת ענק במוזיאון בברזיל: "200 שנות מחקר וידע אבדו"

לא ברור איך פרצה השריפה בריו דה ז'ניירו. נשיא המדינה אמר כי "מדובר באובדן שלא ניתן לאמוד". בכיר במוזיאון: "תכננו לחדש את מערכת מניעת הדליקות בעזרת השקעה שעליה חתמנו". לא היו נפגעים באירוע

 

 

 

שריפה במוזיאון הלאומי של ברזיל בריו דה ז'ניירו (צילום: רויטרס)
המוזיאון סבל מהזנחה(צילום: רויטרס)

שריפה גדולה פרצה הלילה (ב') במוזיאון הלאומי בברזיל הנמצא בריו דה ז'ניירו. לא ברורה עדיין מה הסיבה לפרוץ הדליקה. לפי שעה לא דווח על נפגעים. המבנה, בן 200 שנה, שימש בעבר כארמון קיסרים. נשיא ברזיל מישל טמר התייחס לשריפה ואמר כי "מדובר באובדן שלא ניתן לאמוד. זהו יום עצוב לכל הברזילאים". במוזיאון יותר מ-20 מיליון פריטים, ובהם ממצאים ארכיאולוגיים ופריטים היסטוריים מתקופות שונות, חלקם אף הגיעו ממשפחת המלוכה של ברזיל.

 

טרם ברורים ממדי האסון, אך הנשיא טמר כבר קבע כי מדובר ב"200 שנים של עבודה, מחקר וידע שאבדו". השריפה פרצה בשעה 17:00 לערך (שעון ברזיל) והאש המשיכה לבעור במשך שעות. דובר מטעם מערך הכבאות מסר כי כ-80 כבאים פעלו במקום ואזורים מסוימים במוזיאון לא נשרפו. "הצלחנו להוציא חפצים רבים החוצה בעזרתם של עובדי המוזיאון", אמר לרשת הטלוויזיה "גלובו ניוז".

שריפה במוזיאון הלאומי של ברזיל בריו דה ז'ניירו (צילום: AP)
(צילום: AP)

שריפה במוזיאון הלאומי של ברזיל בריו דה ז'ניירו (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

שריפה במוזיאון הלאומי של ברזיל בריו דה ז'ניירו (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

המוזיאון, המשויך לאוניברסיטה הפדרלית של ריו ולמשרד החינוך הברזילאי, הוקם ב-1818. מוצגים בו כמה אוספים חשובים, בהם חפצים מצריים, אמנות יוונית-רומאית והמאובן האנושי העתיק ביותר שנמצא בברזיל. סגן מנהל המוזיאון טען בשידור בטלוויזיה הברזילאית כי המוזיאון סבל מהזנחה במשך שנים, אף שממשלות שונות היו אמונות על תחזוקתו. "לא קיבלנו דבר מהממשלה", אמר לואיז דוארטה.

 

הוא הוסיף: "לאחרונה חתמנו על הסכם עם בנק שמנהלת המדינה על השקעה גדולה במוזיאון, כך שנוכל סוף-סוף לשחזר את הארמון. למרבה האירוניה, תכננו להתקין מערכת מניעת דליקות חדשה. בהצהרה שפורסמה בחודש יוני נכתב כי הבנק הסכים להעביר כ-5 מיליון דולר לטובת שחזור המבנה ההיסטורי וביצוע עבודות שיבטיחו את ביטחונם של האוספים במוזיאון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
השריפה במוזיאון בריו
צילום: AP
מומלצים