שתף קטע נבחר

אונר"א על קיצוץ הסיוע: "אי אפשר להתעלם ממיליוני פלסטינים"

הנציב הכללי של סוכנות הסיוע לפליטים פלסטינים שיגר מכתב שבו הביע זעם על ההחלטה האמריקנית, וציין כי "אי אפשר לעשות דה-לגיטימציה לפליטים הפלסטינים; הם בעלי זכויות מכוח החוק הבינלאומי"

 

 

 טראמפ מפסיק את הזרמת הכספים לאונר
ארה"ב מפסיקה את הזרמת הכספים לאונר"א(צילום: AFP)

הנציב הכללי של סוכנות הסיוע לפליטים פלסטינים (אונר"א), פייר קרנהבול, הגיב היום (ב') להחלטת ממשל טראמפ לקצץ לחלוטין את הסיוע הכספי לארגון – ואמר כי "אי אפשר פשוט להתעלם ממיליוני פליטים פלסטינים". הדברים צוינו במכתב ששיגר קרנהבול לפליטים פלסטינים וצוותי הסיוע.

 

"לא משנה כמה ניסיונות ייעשו כדי למזער או לבצע דה-לגיטימציה של הפליטים הפלסטינים, העובדה שאותה אי אפשר להכחיש היא של-5.4 מיליון פלסטינים יש זכויות מכוח החוק הבינלאומי", כתב קרנהבול - והמשיך: "משבר הפליטים המתמשך אינו ייחודי לפלסטינים; ילדים ונכדים של פליטים באפגניסטן, סודן, סומליה, קונגו ומקומות נוספים בעולם קיבלו הכרה כזכאים לסיוע של אונר"א".

 

אתמול אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי יש להשתמש בכספים של אונר"א "כדי לשקם את הפליטים, שמספרם קטן משמעותית מזה שעליו דיווחה הסוכנות".

 

פיטורים באונר
(צילום: AFP)

אונר
(צילום: AFP)

פליטים פלסטינים במאבק נגד קיצוץ התקציב האמריקני ()

פיטורים באונר
(צילום: AFP)

ארה"ב: "מקצצים לחלוטין את התקציב לאונר"א"

בסוף השבוע הודיע ממשל טראמפ על ביטול המימון של כל קרנות סיוע האו"ם לפליטים. ב"וושינגטון פוסט" דווח כי המהלך מהווה חלק מחישוב מחודש של השקעותיה, כך שיתאימו למדיניותה בנוגע לתוכנית השלום הישראלית-פלסטינית. המימון החסר אמור לאלץ לשנות את ההגדרות של זהות הפליטים - כיוון שלא יהיה די כסף לסייע למי שמוגדר פליט כעת, ולמי ששמורה הזכות לשוב לביתו.

 

בכוונת הממשל להביע את מורת רוחו מהאופן שבו סוכנות הסעד והתעסוקה של האו" , משקיעה את כספיה. כמו כן יקרא הממשל לשינוי ההגדרות שלפיהן מכירה אונר"א בפליטים. כך שמחמישה מיליון הפליטים המוכרים בארגון יוותרו רק כמה עשרות אלפים - אלה שעדיין חיים מאז שהוקמה הסוכנות לפני כ-70 שנה. ואולם, הממשל לא יכול לשנות באופן חד-צדדי את הגדרות האו"ם למי שנחשב פליט הזכאי לסיוע של אונר"א - שכולל כיום גם את צאצאיהם של מי שגורשו או ברחו מאדמותיהם ומבתיהם

 

שינוי בהגדרות הפליטים הפלסטינים עשוי לשמוט את הקרקע מתחת לדרישתם לזכות השיבה. מומחים רבים בתחום מדיניות החוץ והביטחון, כולל בישראל, הזהירו כי קיצוץ תקציב אונר"א תוך כדי קריאה ל"רישומים" מחודשים של פליטים, יחמיר את המצב ההומניטרי שכבר הורע במיוחד ברצועת עזה, ויגביר את רמת האלימות.

 

מנגד, בוושינגטון סבורים כי ההתעקשות על זכות השיבה מהווה את אחת מנקודות המחלוקת המקשות על קידום המשא ומתן לשלום. באופן דומה, הנשיא טראמפ גם סבור כי פעל נכון כשהכיר בירושלים כבירת ישראל, ובאופן זה - הסיר את סוגיית ירושלים משולחן המשא ומתן.

 

בנוסף לסיוע הכלכלי לאונר"א, סיפקה ארה"ב סיוע ישיר רב לגדה המערבית ולעזה. בשבוע שעבר הודיעה מחלקת המדינה כי יותר מ-200 מיליון דולר שכבר הוקצו לשנה זו, ינותבו למקומות אחרים. גם מהלך זה מהווה חלק משינוי המדיניות שנוקט ממשל טראמפ באזור. אף שרק מעטים באזור מאמינים כי זכות השיבה יכולה להתממש באופן מלא, היא נחשבה זמן רב סוגיה מרכזית במשא ומתן בכל הסכם שלום.

 

 

הפלסטינים מאיימים לפנות לאו"ם, בישראל תומכים

לאחר שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הורה לבטל את הסיוע לסוכנות הסעד לפליטים פלסטינים ולקרנות הסיוע ברצועת עזה - הפלסטינים מאיימים לפנות לאו"ם.

 

דוברו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, אמר כי "ההנהגה הפלסטינית בוחנת את האפשרות לפנות לעצרת הכללית של האו"ם ולמועצת הביטחון כדי להתנגד להחלטת ארה"ב בעניין אונר"א".

 

בהודעה שפורסמה מטעמו הוסיף אבו רודיינה כי "החלטת ארה"ב לא משרתת את השלום אלא מחזקת את הטרור באזור והינה בבחינת פגיעה בזכויות העם הפלסטיני". העצרת הכללית תיפתח בניו יורק ב-18 בספטמבר למשך שבוע.

 

גם בליגה הערבית גינו בחריפות את הפסקת הסיוע. סגן מזכ"ל הליגה והאחראי על תחום פלסטין, סעיד אבו עלי, אמר כי אין לארצות הברית שום זכות לבטל את המימון לסוכנות שנוסדה בהחלטת האו"ם בשל הרצון לרצות את הקהילה הבינלאומית.

 

בישראל תומכים במהלך האמריקני להפסקת הסיוע לאונר"א, ואומרים כי הקיבוע של הפליטות הפלסטינית ע"י הסוכנות הייתה אחת הבעיות המרכזיות שמנציחות את הסכסוך עם הפלסטינים. "כדאי להסב את הכסף לגורמים אחרים שיעשו בו שימוש נאות לרווחת האוכלוסייה ולא להנצחת הפליטות", נמסר.

 

יצוין כי אונר"א מספקת שירותים לכחמישה מיליון פליטים פלסטינים בירדן, לבנון, סוריה, הגדה המערבית ועזה. כ-700 אלף מהם עזבו את בתיהם אחרי מלחמת העצמאות ב-1948.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  AFP
טראמפ ומטה אונר"א
צילום: AFP
מומלצים