שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האלימות ברכבות: "אנחנו מעירים לנוסעים בפחד, מפחדים לגשת"
  תקיפת עובדי הרכבת הגיעה לשיאה בשבוע שעבר: 6 פקחים הותקפו תוך יומיים. בחיפה הותקף פקח שלא ידע מתי יוצאת הרכבת הבאה ובת"א הותקף פקח שהעיר לצעירים שהרעישו. עובד ותיק: "מעולם לא הייתה תקופה רעה כמו זו"

   

   

   

  האלימות בתחבורה הציבורית הגיעה לרכבת: שישה פקחים של רכבת ישראל הותקפו תוך יומיים בשבוע שעבר במהלך הנסיעה. בעקבות התקיפות פנה ועד עובדי הרכבת למנהל הפקחים ודרש את התערבותו: "לא ניתן שהעובדים יהפכו לשק חבטות בשל מחדלי ההנהלה".

   

  באחד המקרים, שאירע בשבוע שעבר, הכה נוסע בן 50 את הפקח בראשו מכיוון שלא ידע לענות לו מתי תצא הרכבת הבאה לתל אביב. באותו המקרה הופעלו כוחות הביטחון של הרכבת שעצרו את התוקף ואף הוגשה תלונה במשטרה.

   

  במקרה אחר, בסוף השבוע האחרון, הותקף פקח על ידי חבורת צעירים, שככל הנראה היו שיכורים והטרידו נוסעת. "הם היו שישה שכנראה חזרו מבילוי כי הם היו שיכורים, עשו רעש בקרון ושמעו מוזיקה", סיפר גורם שמעורב בפרטים. "הפקח ניגש ואמר להם בשקט שיש תנאים להמשך נסיעתם ועליהם לשמור על השקט".

   

  בתגובה קמו שניים מהצעירים והחלו לקלל אותו: "מי אתה? מה אתה רוצה? נז**ן אותך במכות". בשלב הזה החליט הפקח לנתק מגע ובתחנה הבאה הוא ביקש תגבור, לאחר שהצעירים ניסו לאתר אותו בין הקרונות.

   

  עומס בתחנת רכבת בית יהושוע (צילום: רועי ליבנה)
  עומס ברכבות. "לא ניתן שהעובדים יהיה שק חבטות בשל מחדלי ההנהלה"(צילום: רועי ליבנה)

  רגע לפני שהרכבת נכנסה לתחנת ההגנה הצעירים הגיעו אל הפקח, שבינתיים איתר שוטר שהיה ברכבת ונחלץ לעזרתו. "למרות שהיה שוטר התוקפים נצמדו אליו, איימו עליו ודחפו אותו. הם אפילו ניסו לנשוך אותו", אמר הגורם. "הפקח ביקש משאר הנוסעים לעזוב את הקרון מחשש שייפגעו".

   

  רק כשהרכבת הגיעה לתחנת תל אביב סבידור מרכז עלו עליה מאבטחים והתעמתו השישה. "אירוע כזה משפיע על הפקח, זה פוגע בביטחון שלו", הוסיף הגורם. "ההנהלה מנסה לדאוג לפקחים כאלה שהותקפו אבל נשארת צלקת ונשאר פחד. כולנו יודעים שאם הפקח היה עונה להם או לא מתרחק זה היה יכול להיגמר באסון".

   

  "אני פה כבר שנים ומעולם לא הייתה תקופה רעה כמו זו", סיפר ל-ynet פקח ותיק. "הגענו למצב שזה מפחיד לגשת לאנשים. אנחנו מעירים לנוסעים בפחד. חייבים לעשות משהו, גם להציב עוד פקח בכל משמרת או בחלק המשמרות יכול להיות פתרון. חייבים לעשות משהו לפני שהמצב יתדרדר".

   

  אתמול בבוקר שלח ועד העובדים מכתב תקיף למנהל הפקחים ברכבת, יחיאל טובול, שבו דרשו את התערבותו המידית. "אנחנו כוועד לא יכולים להשלים עם התופעה ולא ניתן שעובדינו יהפכו לשק חבטות בשל מחדלי ההנהלה (כגון ביטולי רכבות, עומסים בלתי אפשריים, איחורים ועוד)", נכתב במכתב.

   

  בהמשך המכתב אמרו בוועד כי הנחו את הפקחים לא להיכנס לעימותים עם הנוסעים, גם אם זה יפגע בעבודתם. "ההנחיה המיידית היא להימנע ככל שניתן מכניסה לעימותים עם הנוסעים, גם אם הדבר כרוך בוויתור על חלק ממטלות הפקח, בהתאם לראות עיניו".

   

  מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "אלימות נוסעים נגד צוותי הרכבת היא דבר חמור ואינו מתקבל בשום צורה. הנהלת רכבת ישראל יזמה פעילות משותפת עם רשויות אכיפת החוק כדי להפסיקה לאלתר, בין היתר באמצעות צוותי אכיפה ומאבטחים סמויים שמוצבים ברכבות. מרבית נוסעינו נוהגים ללא דופי, אם נוסע יפעל באלימות נגד צוותי הרכבת הוא יעוכב מיד עד להגעת המשטרה למקום".


  פורסם לראשונה 03/09/2018 23:03

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים