שתף קטע נבחר

מומחים: טקסט של בני המאיה על נוגה - אמיתי

במשך שנים הטילו חוקרים ספק באמינות הטקסט, שמכיל הבחנות ונבואות הקשורות לתנועה של כוכב הלכת נוגה ונכתב לפני כ-1,000 שנה. עתה אישרו חוקרים - המסמך אמיתי

54 שנה אחרי שנמכרה על ידי שודדים, הפיקטוגרפיה (ייצוג אובייקטים באמצעות ציורים) העתיקה של בני המאיה הוערכה כאותנטית בידי חוקרים.

המכון הלאומי להיסטוריה ואנתרופולוגיה של מקסיקו הודיע כי הטקסט דמוי-יומן נוצר בין השנים 1021-1154 לספירה והוא למעשה המסמך הפרה-היספני העתיק ביותר.

 

 

עשרת העמודים ששרדו מ"הספר" המקופל מקליפת עץ, שהיו ידועים כ"קודקס של גרולייר", יכונו מעתה ה"קודקס של המאיה במקסיקו". במקור ככל הנראה היו בקודקס 20 דפים, אבל חלקם אבדו אחרי מאות שנים במערה בדרום צ'יאפס.

 

המסמך מכיל שורה של הבחנות ונבואות הקשורות לתנועה של כוכב הלכת נוגה. הטקסט של המאיה כתוב כסדרה של הברות בייצוגים גרפיים, בהם דמות מצויירת מסוגננת.

 

אחד העמודים במסמך של בני המאיה (צילום: AP)
אחד העמודים במסמך של בני המאיה(צילום: AP)

 

אספן מקסיקני קנה את המסמך ב-1964 והוא הוצג לראשונה במועדון "גרולייר" בניו יורק ב-1971. ב-1974 האספן ג'ושוע סאנז החזיר את הספר לרשויות במקסיקו. העובדה שהוא נשדד ושהוא בעל עיצוב פשוט יותר מטקסטים אחרים ששרדו, הובילה לספקות לגבי מידת האותנטיות שלו.

 

"הסגנון שלו שונה מקודקסים אחרים מוכרים של המאיה, שהוכחו כאותנטיים", נאמר בהצהרת המכון. כשלושה "ספרים" אחרים של המאיה שרדו ניסיון של הכובשים הספרדים להרוס חפצים של המאיה.

 

לפי המכון הלאומי, כיוון שהספר נכתב כל כך מוקדם, הוא נוצר בתקופה דלה יחסית בהשוואה לעבודות האחרות. אבל סדרה של בדיקות כימיקליות הוכיחו את האותנטיות של הדפים והדיו הפרה-היספני, שבו נעשה שימוש כדי לכתוב אותם.

 

בעוד שמחקרים קודמים תמכו באותנטיות של הטקסט, הממצא הזה הוא סוף לעידן של ספקות ביחס לאמינות של הספר. "במשך זמן רב מבקרים של הקודקס אמרו כי הסגנון לא מתאים למאיה וכי הוא 'המכוער שבהם' במונחים של צורות וצבע", אמרה סופיה מרטינז דל קאמפו, חוקרת מטעם המכון. "אבל הפשטות של העבודה מוסברת על ידי התקופה שבה נוצרה, בתקופה הזו הכל היה מועט ואנשים השתמשו במה שהיה בידם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אמיתי. המסמך של בני המאיה
צילום: AP
מומלצים