שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפרקליטה האחראית על תיקי נתניהו: "הכי גרוע - אם נעביר המלצה לא נכונה"
  עו"ד ליאת בן ארי, המלווה את תיקי רה"מ, אמרה כי הפרקליטות החליטה להגיש המלצה מאוחדת לכל התיקים: "הזמן לא יכול לבוא על חשבון האמת". המשנה ליועמ"ש העריך כי החלטה תתקבל בחצי הראשון של 2019: "ההסכם עם חפץ הביא מאות קלטות שצריך לעבור עליהן"

   

   

   

  "הכי גרוע יהיה אם נעביר המלצה לא נכונה". כך אמרה היום (ג') הפרקליטה האחראית על תיקי נתניהו, עו"ד ליאת בן ארי, בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין בישראל, המתקיימת בתל אביב.

   

  לדברי עו"ד בן ארי מפרקליטות מיסוי וכלכלה, "אחריות כבדה מוטלת על כתפינו - אנחנו צריכים להמליץ ליועץ המשפטי לממשלה ולומר מה דעתנו. קל לומר שצריכים להכריע ב1000- ו-2000 לחוד, אבל יש גם את תיק 4000 ויש לו השפעה גדולה". היא אמרה כי "הזמן לא יכול לבוא על חשבון האמת. הדבר הכי גרוע הוא אם נעביר המלצה לא נכונה". 

   

  ליאת בן ארי ו רז נזרי (צילום: מוטי קמחי )
  עו"ד ליאת בן ארי ורז נזרי (צילום: מוטי קמחי )
   

  "אכן, אחריות כבדה מוטלת על כתפינו", אמרה בן ארי. "קיבלנו החלטה שנגיש ליועמ"ש המלצה אחודה לגבי התיקים הללו. למילה 'סחבת' יש קונוטציה שלילית. אני מציעה שנימנע לנקוט במונח הזה כל מי שעוסק בתיק הזה או אחרים. יש לסמוך עלינו שאנו עובדים שעות ארוכות ועושים כמיטב יכולתינו.  לא אהיה מוכנה בגלל לחץ של זמן להמליץ משהו שלא אהיה בטוחה בו".

   

  בנימין נתניהו (צילום: עמוס בן גרשום, לע
  בנימין נתניהו(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

  לדבריה של בן ארי הצטרף עו"ד רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה: "עדויותיו של עד המדינה ניר חפץ השליכו תיקים 1000 ו-2000. זה דרש השלמות חקירה - וזה לוקח עוד זמן. לא אנקוב בהערכת זמן מדויקת, אבל אני כן יכול לומר שאנו עושים כמיטב יכולתנו כדי לקבל החלטה מהירה. זה לא ייקח עוד יותר מדי זמן. יש דיונים מעת לעת אצל היועמ"ש בדברים הללו.

   

  "ההסכם עם ניר חפץ עמו הביא עשרות או מאות קלטות שיש בהן אלפי שעות של שמע", המשיך נזרי. "יכול להיות שיש ראיות מרשיעות או מזכות בקלטות. האחריות שלנו היא לדעת מה יש שם, לכן הוחלט לעבור על הדברים הללו לילות וימים. אני מניח שההחלטה תתקבל בחציון הראשון של 2019".

   

  קודם לכן אמר ניצב (בדימוס) מני יצחקי, לשעבר מפקד אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל, כי לדעתו, "ישנן סיבות אובייקטיביות שגורמות למשכי זמן. צריך להישיר מבט ולפעול לצמצם את משכי הזמן. ישנם רעיונות יצירתיים. במשטרה יש פלוס-מינוס 400 אלף תיקים ואלפי בסיסי מידע. מרבית התיקים מטופלים בטווח המיידי. התיקים שגוזלים זמן רב וקשב רב הם בעיקר תיקי השחיתות - ואי אפשר להשוות אותם לתיקי השגרה".

   

  "אפרד מהטיעון שהסחבת נעשית בכוונת מכוון", המשיך יצחקי. "טיעון בחשד כזה מעקר את הדיון. הימשכות החקירה ואני מדגיש היא בניגוד גמור לאינטרס החקירתי. זה השיעור אצלנו הראשון בחקירות. הסחבת היא אויבת החקירה, היא מעקרת את ההתפתעות והיצירתיות של החקירה. מבזבזת אנרגיה חקירתית, מבזבזת זמן חוקר, מזמנת דיונים רבים בבתי המשפט בהם אנו נאלצים לחשוף חומרי חקירה.

   

  "הסחבת מאפשר ליעדי החקירה לתאם וזמן להתאושש מהפתעה. מדבריי מובן שהסחבת איננה באינטרס המשטרתי ובכל זאת ישנם מקרים שמשך ארוך אמנם במיעוט התיקים, אבל קורה. ההסברים - אנו פועלים על פי חוק והמגבלות וטוב שכך. אנו פועלים בפרשיות משותפות עם מערכות משפט מגוונות במדינות העולם".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים