שתף קטע נבחר

תביעה: תינוקת בריאה מתה עקב לידת ואקום

בני זוג טוענים שהתנהלות רשלנית של הצוות ב"אסף הרופא" גרם למוות ארבעה ימים אחרי הלידה. משרד הבריאות: "נגיב בבית המשפט, כמקובל"

בני זוג שבתם מתה ארבעה ימים לאחר שנולדה בלידת ואקום טוענים לשרשרת מחדלים שביצע הצוות הרפואי ב"אסף הרופא": בתביעה שהגישו לאחרונה לבית המשפט המחוזי בלוד נגד משרד הבריאות נטען שהמעקב וההתייחסות לאם נעשו באיחור ניכר ומבלי לעדכן את ההורים באפשרויות אחרות.

 

הלידה התרחשה בנובמבר 2017 בבית החולים "אסף הרופא", בשבוע ה-39 להריונה של האם (31), שהיה תקין לחלוטין. האישה, שזו הייתה לידתה הראשונה, הגיעה לבית החולים בשל ירידת מים ואושפזה להשגחה במחלקת הריון בסיכון. בשלב מסוים, לנוכח האטות קלות בדופק העובר, ניתנה ההנחיה להעבירה לחדר הלידה.

 

השלב הראשון של הלידה התפתח באופן תקין. לאחר שלוש שעות היא כבר הגיעה למצב של פתיחה מלאה, אך מאז הלידה הפסיקה להתקדם. רק בחלוף 4.5 שעות שבהן ראש העובר נשאר באותו מקום, החליט הצוות הרפואי לראשונה כי יש לסיים את הלידה באמצעות ואקום, וחלפה עוד חצי שעה תמימה עד שהחלו לבצע את ההליך.

 

על פי כתב התביעה, שהוגש על ידי עו"ד אבי שמואלי, ההחלטה התקבלה בלי להתייחס לתנוחה לא תקינה שבה היה ראש העובר, שהפכה את הפרוצדורה למסוכנת ביותר עבורו, ומבלי ליידע את ההורים על האפשרות לבצע ניתוח קיסרי.

 

מיד לאחר הלידה הבחין הצוות הרפואי בנפיחות חריגה בגולגולתה של התינוקת, חיוורון ובעיות נשימה, וכבר בשלב זה צוינה אבחנה של דימום תוך גולגלתי כתוצאה מהשימוש בוואקום.

 

בהמשך אובחן דימום מוחי מסיבי שגרם לגידול בהיקף ראשה של התינוקת, ומצבה הידרדר והלך. ארבעה ימים לאחר הלידה היא מתה כתוצאה מקריסת מערכות כללית.

 

בתביעתם טוענים ההורים שהצוות הרפואי לא מסר להם הסבר מקיף על הסיכויים והסיכונים הכרוכים בביצוע לידת הוואקום – שדרשה ניסיון ורמת מקצועיות גבוהה. לשיטתם, ניסיונות המשיכה בוואקום בוצעו באופן חובבני על ידי צוות לא מיומן, באופן שהגביר את הסיכון לדימום שגרם למות בתם. לדבריהם הצוות הרפואי גם לא עקב כנדרש אחרי מיקום הראש של העובר והתקדמות הלידה, ולא תיעד את המצב ברישומיו.

 

התביעה הוגשה נגד משרד הבריאות כמי שנושא באחריות שילוחית לנזקים שנגרמו להם כתוצאה מהתנהלות הצוות הרפואי ב"אסף הרופא", שהתבטאה בין היתר בעיכובים ממושכים בביצוע הבדיקות ובמעקב כושל אחר מהלך הלידה.

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "כתב התביעה טרם התקבל, וכשיתקבל נלמד אותו ונגיב בבית המשפט, כמקובל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים