שתף קטע נבחר

הונחה אבן פינה למכינה ע"ש אסף רמון ז"ל: "לפתח את הדור הבא"

רונה רמון, אמו של חלל צה"ל סרן אסף רמון ז"ל ואלמנתו של האסטרונאוט אילן רמון ז"ל, השתתפה בטקס הנחת אבן פינה למכינה קדם-צבאית במצפה אילן על שם בנה. הנשיא ריבלין פנה לרונה: "המכינה היא הגשמה של התובנה שלך להאמין ולפתח את הדור הבא"

 

 

נשיא המדינה ראובן (ראובן) ריבלין ורונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל, השתתפו הערב (יום ג') בהנחת אבן הפינה למכינה הקדם-צבאית "בית אסף" במצפה אילן סמוך לחריש. המכינה, שצפויה להיפתח במהלך 2019, תיקרא על שמו של הבן, סרן אסף רמון ז"ל, טייס חיל האוויר שנהרג בהתרסקות מטוס F-16 בדרום הר-חברון לפני תשע שנים.

טקס הנחת אבן הפינה (צילום: אלעד גרשגורן)
השר גלנט, הנשיא ריבלין, רונה רמון ובנה יפתח(צילום: אלעד גרשגורן)

ריבלין סיפר לנוכחים על מפגש שקיים עם רונה רמון לפני כמה חודשים בחוג תנ"ך במעונו בירושלים. "המפגש עסק במשמעותו של ספר איוב, ואת אמרת בו שלושה דברים שנצרבו אצלי עמוק בזיכרון. הראשון היה, ואני מצטט, ש'תפקידנו הבסיסי כהורים ובני אדם וכבני אנוש זה להאמין ולפתח את הדור הבא'. הדבר השני שאמרת רונה, היה שמה שהחזיר אותך לחיים ומה שהניע אותך לפעילות אחרי האובדן הנורא של אסף היה משפט אחד, רגיש וחכם ונפלא שכתב הבן היקר שלך.

 

"'אסף כתב', כך אמרת, 'שהוא ואחיו זכו לשאוף להגשמת החלומות על בסיס האמונה שכל אחד צריך למצוא את ייעודו בעצמו'. והדבר השלישי שאמרת, היה התובנה הנהדרת לגבי איוב שאני שוב מצטט: 'אנחנו לא פותחים דף חדש, אנחנו לוקחים את כל הספר איתנו ומשם מתחילים מבראשית, כי אין ביטוי ואין נחמה על היקר שאבד'".

אסף רמון התרסקות מטוס (צילום: גבי מנשה )
סרן אסף רמון ז"ל(צילום: גבי מנשה )
 

טקס הנחת אבן הפינה (צילום: רועי רובינשטיין)
(צילום: רועי רובינשטיין)

הנשיא ציין עוד בדבריו כי "מכינת 'בית אסף', שאת משכן הקבע שלה אנחנו חונכים יחד היום, היא הגשמה הלכה למעשה של התובנה הראשונה שלך, המחויבות שלך, להאמין ולפתח את הדור הבא. שנת המכינה מגלמת את האמונה הבלתי מתפשרת בכל אחד ואחד מהחניכים, הצעירים הנפלאים הללו, שעוד יגיעו רחוק. התובנה השנייה שהזכרת, המשפט של אסף שכל אחד ימצא את ייעודו בעצמו, היא המשאלה הכי גדולה שלנו, המבוגרים, והיא פונה אליכם חניכי המכינה.

 

"זו התקווה שאתם - הילדים, המתבגרים, הצעירים שסביבנו, תשאפו גבוה ורחוק תמצאו בעצמכם את הייעוד שלכם, את המקום שאליו נמשך הלב שלכם. ושאנחנו לא נפריע לכם ואולי גם נוכל לעזור לכם להגיע אליו. זו המשימה שלנו, להנגיש את 'החלום הישראלי' לכל צעיר וצעירה בישראל. ובהחלט, יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות כדי שנוכל לקיים את המשאלה הזו. אבל שנת המכינה שהתחלתם עכשיו היא צעד ענק בכיוון הזה. צעד שאתם בחרתם לעשות, מתוך ידיעה שהוא יעזור לכם להגשים את החלומות שלכם, להתגייס לצבא, לפתוח לעצמכם דלתות, להשתלב בחברה אחר כך.

 

"התובנה השלישית שלך רונה, שרלוונטית כאן לכולנו, היא הידיעה שכל אחד ואחד מאיתנו סוחב איתו את 'הספר' שלו. אתם לא פותחים דף חדש, אתם מביאים איתכם את עצמכם. את הכאב, את הכישלונות, את ההצלחות. וזה, השילוב הייחודי הזה, הוא הוא הכוח שלכם. הוא זה שיכול לעזור לכם להתחיל מבראשית. עשיתם צעד ראשון אמיץ ועכשיו צריך להצליח. ויש הרבה אנשים שמאמינים בכם ורוצים בהצלחתכם. חזרתי והזכרתי את דברייך רונה, משום שאני בטוח שהדברים הללו יהיו הלב הפועם של הבית הזה ושל התהליך שיעברו חניכי המכינה".

 

"רעיון שנולד מתוך הרבה מאוד כאב"

יפתח, אחיו של אסף, הקריא בטקס דברים שאותם כתבה אמם רונה. "'חונכנו אחיי ואני, לשאוף להגשמת חלומותינו על בסיס האמונה שכל אחד צריך למצוא את ייעודו בעצמו'. משפט של בני אסף שהביא אותי לפעולה בכל נושא ההנצחה, צוואה לחיים. הקמת קרן רמון ו'בית אסף'. המונח 'בית אסף' נולד בימים קשים מאוד של שבעה. השבעה של אסף. מיד כשראיתי את תושבי מצפה אילן מגיעים. לחשה אמי לחגי באוזן - 'אצלכם נבנה את בית אסף'. 'בית אסף' הוא רעיון שנולד מתוך הרבה מאוד כאב.

 

"היום, כ"ד באלול, יום נפילתו העברי של אסף, אנו הופכים חזון למציאות יחד עם שותפינו היישוב מצפה אילן והמכינה הקדם צבאית 'אחד משלנו' . היום אנו מתחילים את העלייה לקרקע של 'בית אסף', בית חם לנערים צעירים בתחילת דרכם העצמאית. חברים ושותפים תרמו ותמכו בדרך להגשמת החזון: קרן קימת לישראל = שנרתמה בזמן שיא ובלעדיה החלום הזה לא היה מתגשם, קרנות פילנתרופיות ועסקים, אלפי תורמים – חברים של אילן ואסף ממשפחת חיל האוויר, מדן ועד אילת ומארצות הברית. תהליך מרגש של התגייסות המונית.

 

"כבוד הנשיא. אנו מודים לך על המאמץ הגדול שעשית כדי להגיע ולחגוג איתי את הרגע הזה. אנחנו מוקירים את האופן שבו בית הנשיא בראשותך מייצג את כל גווני החברה בישראל מתוך אמונה באדם, אהבת המדינה ותקווה לשלום. ומודים לך על הקשר העמוק שאתה מקיים עם משפחות השכול. 'קרן רמון' מעריכה ומעודדת את יוזמת 'תקווה ישראלית' ומאמינה במתן הזדמנויות לכל אדם באשר הוא להגשים את ייעודו ועל כן בכל תוכניותינו אנו משלבים אוכלוסיות שונות, תרבויות שונות מכל רחבי הארץ".

 

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, שנכח אף הוא באירוע, אמר: "אני כאן בשלושה כובעים. הראשון הוא שאני חבר של רונה, השני הוא כחייל לשעבר בצה"ל להיות כאן ולהצדיע לאילן ואסף, והשלישי בתפקידי כשר הבינוי והשיכון שאנחנו שותפים להקמת המכינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
הנשיא ריבלין ורונה רמון
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים