שתף קטע נבחר

טעות בזיהוי: קצין סילק באלימות פלסטיני שחילץ ישראלי בחברון

צעיר חרדי נכנס בטעות לחלק הפלסטיני של חברון והוקף בהמון שאיים עליו. תושב המקום בן 70 גונן עליו והזעיק את כוחות צה"ל. הקצין שהגיע למקום הדף אותו, איים עליו בנשקו וגירש אותו בגסות

 

 

אדריס זהדי, פלסטיני בן 70 שנחלץ לעזרתו של צעיר חרדי שנקלע בטעות לשכונת אבו סנינה בחלקה הפלסטיני של העיר חברון, ואף הזעיק את צה"ל - ספג איומים ויחס משפיל מצד קצין שהגיע למקום.  

אדריס עוזר לחרדי ()
זהדי מוליך את החרדי למקום מבטחים

אדריס עוזר לחרדי ()
הזעיק את צה"ל והושפל. אדריס זהדי

הצעיר החרדי טעה בדרכו ביום שישי בחלק הישראלי שצמוד אליה. תושבי המקום הפלסטינים החלו להקיף אותו ולאיים עליו, והמצב הפך למסוכן עבורו. עוברי אורח שהיו במקום הזעיקו את אדריס זהדי, פלסטיני תושב מזרח ירושלים שמתגורר במקביל גם בחברון. "הייתי בהלוויה של בן אחי וכשסיפרו לי מה קורה. עזבתי הכול והגעתי לשם. ראיתי בחור חרדי יושב על כיסא, רועד מפחד ומוקף באנשים. דיברתי איתו בעברית ואמרתי לו: 'אל תפחד, אתה באחריותי עכשיו'. הזהרתי את כל הנוכחים שלא יתקרבו אליו ושלא יגעו בו, החזקתי את ידו ולקחתי אותו איתי".

 

זהדי אחז בידו של הצעיר והחל להוביל אותו, ובמקביל יצר קשר עם המשטרה ועם צה"ל כדי שיגיעו לחלץ אותו. "אמרתי להם שאני חייב לחזור להלוויה ושאם אני אעזוב את הישראלי - הוא מיד יותקף". אחרי כמה דקות הגיעו לנקודת המפגש שתי מכוניות. מאחת מהן ירדו שני קצינים במשמר הגבול ומהשנייה ירד קצין צה"ל.

 

לתדהמתו של זהדי, קצין צה"ל החל לנופף בנשקו באיום ולצעוק עליו שיסתלק מהמקום. "הוא צרח עליי ואמר לי 'יאללה לך מפה! לך עכשיו!' כשהנשק מכוון לעברי. כל האנשים שהיו לידי ברחו מיד כשהם ראו מה הוא עושה. הייתי בהלם. לא הבנתי למה הוא עושה את זה. אני עושה טובה ומציל ישראלי וזה מה שמגיע לי?".

 

לדברי זהדי, קציני מג"ב שהיו במקום לחצו את ידו אחרי שלקחו את הצעיר החרדי, אך קצין צה"ל לא שינה את התנהגותו. "כולם מסביב צחקו עליי ואמרו לי: 'תראה מה קיבלת במקום שיגידו לך תודה'. מה הקצין הזה בעצם הראה לכל מי שהיה שם? הוא הבהיר להם שאם הם נקלעים למצב דומה - אז עדיף שלא יתערבו ויעזרו אלא ייתנו לישראלי להיפגע או למות". זהדי סיפר שמאז האירוע הוא מתקשה להירדם בלילות בעקבות העלבון שספג מהקצין.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ביום שישי האחרון התקבל דיווח אודות כניסת אזרח ישראלי לתוך שכונת אבו־סנינה בחברון. כוח צה"ל וכוח מג"ב שהיו בקרבת מקום הגיעו מיד על מנת לחלצו. בשלב זה הוקף האזרח בעשרות פלסטינים מקומיים, כשאחד מהם אחז בו. קצין צה"ל שנכח באירוע חשש כי האזרח נמצא בסכנה, הדף את הפלסטיני שאחז בו וצעק לעבר ההמון סביבו. בדיעבד התברר כי הפלסטיני אשר אחז באזרח הישראלי הינו תושב מקומי אשר הגן עליו מפני ההמולה והוביל אותו לכיוון הכוחות. בהמשך, התנצלו המפקדים בפני הפלסטיני על אי ההבנה והודו לו על סיועו בחילוץ האזרח". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים