שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תיעוד: "הסתערות על כוח חמאס בסג'עיה" מבלי לירות כדור אחד
  הדמיית הקרב בחדרים ממוזגים: כמו טייסי חיל האוויר, כל לוחם בחיל הרגלים נדרש לעבור בהצלחה הכשרה בסימולטורים מתקדמים כתנאי להסמכה. קצין הדרכה בכיר: "כל תרחישי הלחימה נכללים באימון הדיגיטלי"

    

  שדרוג משמעותי בעולם הסימולטורים ללוחמי החי"ר: בזרוע היבשה הפכו בשנה האחרונה את הלימוד במאמנים הדיגיטליים (סימולטורים) לתחנת חובה במסלול ההכשרה הבסיסי של כל לוחם חי"ר. הלוחם נדרש להתאמן בהם כבר בחודשי הטירונות והאימון המתקדם כתנאי להסמכתו הרובאית.

   

  סימולטורים מתקדמים נפרסו בבסיסי האימון החטיבתיים של חטיבות החי"ר, אך השדרוג העיקרי מתבצע בבסיס בית הספר למקצועות החי"ר (ביסל"ח) הסמוך לירוחם. בבסיס זה ניתן כבר לבצע תרגילי כיתה ומחלקה שלמים במתאר עזתי ולבנוני מבלי לצאת מהמזגן.

   סימולטורים חדשים בצה
  (צילום: יואב זיתון)

   סימולטורים חדשים בצה
  (צילום: יואב זיתון)

  אולמות הסימולטורים לחי"ר הולכים ונהיים יותר ויותר דומים באיכותם הטכנולוגית למאמנים של טייסי חיל האוויר. את האימון בסימולטורים עוברים הלוחמים לפני התרגילים האמיתיים שיחוו בשטחי האש, והמגוון הוא עצום: מתרחישי פיגועים על בסיס אירועי אמת של דקירה או דריסה שהתרחשו בשנתיים האחרונות ביהודה ושומרון, דרך התקדמות צוות ברחוב בעיר עזה כחלק ממבצע גדול של צה"ל נגד חמאס, ועד לתקיפה קרקעית של יעד חיזבאללה, בשיאו של תמרון בדרום לבנון.

   

  בתווך, הלוחמים מוכשרים בסימולטורים גם באופן אישי על כל אמצעי הלחימה שלהם, בהם טילי גיל ולאו, מטול, "מפצח אגוזים" שפורץ יעדים, מקלעים שונים (נגב, מא"ג, מקלע רימונים ומקלע כבד), ועוד.

   

  סימולטור שמופעל ממשוריין 

  הסימולטור פוגש את לוחמי גבעתי וגולני גם על הנגמ"שים הגדולים של שתי החטיבות: האימון המדמה בטרם היציאה לשטח נעשה גם הוא בתא קטן ותזזיתי בהעתק מדויק של תא לוחם - נהג של נגמ"ש הנמ"ר החדיש, בעוד סימולטור "מקלע הדרקונית" של נגמ"ש "האכזרית" הוותיק מופעל מהמשוריין עצמו.

   

  בצה"ל מנסים להתאים כמה שיותר את המציאות המבצעית המתפתחת למאמנים אלה, ולא אחת התרחישים שממתינים ללוחמים באולמות מעודכנים בהתאם למודיעין אופרטיבי ומשתנה על האויב.

   סימולטורים חדשים בצה
  (צילום: יואב זיתון)

   סימולטורים חדשים בצה
  (צילום: יואב זיתון)

  אפקטי הרעידות על הנשקים המדמים, שזהים במשקלם ובצורתם לנשקים האמיתיים, לצד רחשי הלחימה, החשכה, והפגיעות או ההחטאות שהמערכות הטכנולוגיות מזהות על קיר ההקרנה הענק, מאפשרות את התחקיר המהיר והסיכום, המוצלח או הכושל, לכל לוחם וצוות שמתאמן בצורה זו.

   

  "זה קיים כבר 9-8 שנים בזרוע היבשה, אבל כיום זה התפתח באופן שיש כבר את כל תרחישי הלחימה וכל האמצעים לכל הלוחמים", הסביר קצין הדרכה בכיר מזרוע היבשה. "בנינו באחרונה קורס מיוחד של מדריכי סימולטורים, שמבוסס על חיילים מהיחידות הקרביות. אותם חיילים מוכשרים ומוסמכים בביסל"ח לצד מדריכות.

   

  "הם עוברים את הפיקוח והחניכה המקצועית ביותר להילחם בסימולטור. המערכות הללו יודעות בדיוק לאן וכמה ירית, אם פגעת, איך חשבת כלוחם פרט או כצוות. הסימולטור מזהה את התנועה שלך ואת הצעקות שלך אם אתה מתחיל בנוהל מעצר חשוד או יורה מיד".

   

  התרחישים שהוזנו לסימולטורים התרחבו מעבר לזירות הלחימה בגזרות השונות, וכללו גם התמודדות של פלוגת האבטחה של בסיס הקריה בתל אביב עם "פיגוע חדירה והרג" בכניסה למחנה מטכ"ל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים