שתף קטע נבחר

שקד חתמה על רפורמת סדר הדין האזרחי: "תשנה את כל ההתנהלות"

המטרה - קיצור תהליכים דרמטי בבתי המשפט: שרת המשפטים הציגה את הרפורמה שבמסגרתה נקבעו תקנות חדשות בסדר הדין האזרחי מתוך כוונה לפשט את סדר העבודה. "נגמר עידן המריחות של עורכי הדין", אמרה השרה שקד

 

 

שרת המשפטים איילת שקד ובכירים במערכת המשפטית הציגו היום (ד') במסיבת עיתונאים את רפורמת סדר הדין האזרחי, שמטרתה לייעל באופן ניכר את ההליכים בניהול המשפטים בתביעות אזרחיות.

 

במסגרת הרפורמה יבוטלו הסדרים משפטיים, שהיו קיימים במשך שנים רבות, כמו "סדר דין מקוצר" ו"המרצת פתיחה". במקביל, מספר התקנות שמסדירות את ההליך האזרחי בבתי המשפט יצומצם משמעותית - מ-532 כיום ל-180.

 

במערכת המשפטית מקווים שהרפורמה תוביל גם להתייעלות ומתן מענה לאנשים בלתי מיוצגים. את התקנות הכין השופט בדימוס משה גל בסיוע משרד המשפטים והמחלקה המשפטית בהנהלת בתי המשפט.

 

בהתאם לתקנות החדשות, יש כוונה לקצר בהרבה הליך שיפוטי שאורך בממוצע 11 חודשים וחצי בבית משפט שלום ו-16 חודשים וחצי בבית משפט מחוזי.

רז נזרי המשנה יגאל מרזל איילת שקד  (צילום: מוטי קמחי)
המשנה ליועמ"ש נזרי, השרה שקד ומנהל בתי המשפט מרזל(צילום: מוטי קמחי)
 

אחרי שחתמה על התקנות החדשות אמרה השרה שקד כי "זו אחת הרפורמות הכי חשובות שאני עושה בקדנציה שלי, והיא תשנה את כל התנהלות בתי המשפט בתיקים אזרחיים. הרפורמה החלה בתקופת קודמתי ציפי לבני, זו הייתה גם יוזמה של הנשיא בדימוס גרוניס, מתוך הבנה שההליכים האזרחיים היום הם מאוד ארוכים.

 

"יש ניירת מיותרת, סחבת ודיונים מיותרים, ולכן היה צורך לאפס את המצב, לעשות תקנות חדשות שלתפישתנו יעילות הרבה יותר. משה גל עבד עם צוותים מצומצמים והם הכינו תקנות מאוד יעילות. בסופו של דבר השופטים יצטרכו להשתמש בתקנות הללו ככלי לניהול בתי משפט, ועורכי דין ילמדו שיש פחות בקשות דחיות. נטמיע את התקנות בקרב השופטים ועורכי הדין במשך שנה שלמה. נגמר עידן המריחות של עורכי הדין".

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, אמר: "זו מהפכה אמיתית של תקנות שקיימות עשרות שנים. זה אבסורד שאנחנו פועלים עם תקנות מלפני 55 שנה. זיקקנו 500 תקנות ל-180 תקנות חדשות. זה נעשה בשיתוף פעולה מצוין עם כל המערכות. אני מניח שהמוצר איננו מושלם - ומעריך שנעשה תיקונים במהלך הדרך במידת הצורך".

 

מנהל בתי המשפט יגאל מרזל אמר: "הציפייה שלנו היא שלאורך השנים נראה התקצרות בהמשך הטיפול בהליכים, הקטנת העומס וחיסכון במשאבים".

 

תקנות סדר הדין האזרחי נכתבו לראשונה ב-1963 ועברו עדכון קודם בשנות השמונים.ב-2012 נערך מחקר רחב היקף בנושא על רקע הימשכות הליכים בישראל בהשוואה למדינות מתקדמות. ב-2014 מינתה שרת המשפטים לשעבר לבני את השופט גל לבחינת הרפורמה בתקנות. מאז נמשך תכנון הרפורמה עד לחתימה עליה היום. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שרת המשפטים שקד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים