שתף קטע נבחר

בגין תקף את שקד: "דיבורים גסים"; בנט השיב: "מילים קשות מדי"

ח"כ בני בגין תקף את דברי שרת המשפטים נגד בית המשפט העליון: "דברי הבל שמאיימים על יכולתנו לשמר את מסגרת היחד". באירוע השקת ספרו של יועז הנדל, ענה לו שר החינוך נפתלי בנט: "אמרת מילים קצת קשות מדי"

 

 

ח"כ בני בגין (הליכוד) תקף הערב (ד') את שרת המשפטים איילת שקד, בעקבות נאומה אמש שבו טענה כי בית המשפט העליון פוגע ביסודות הדמוקרטיה. "הדיבורים הגסים האלה כבר נוגעים בחישוקים ששומרים עלינו יחד", אמר בגין בנאום באירוע השקת ספרו החדש של יועז הנדל במרכז מורשת בגין בירושלים.

 

איילת שקד בני בגין  (צילום: יואב דודרביץ', עמית שאבי)
שקד ובגין(צילום: יואב דודרביץ', עמית שאבי)

בני בגין  דיון  בועדת החוץ והביטחון בכנסת בעניין מוכנות העוף לתרחיש רעידת אדמה (צילום:  אלכס קולומויסקי)
בגין. "דיבורים גסים"(צילום: אלכס קולומויסקי)

"יש בינינו מי שערכים אוניברסליים הם לצנינים בעיניהם ובהם גם, כפי ששמענו מפיה שוב אתמול, שרת המשפטים במדינת ישראל. המונח הזה הפך בפיהם לשיקוץ ובעזרתו הם מנגחים בדברי שקר את מגדל העוז של הדמוקרטיה שלנו, את בית המשפט העליון שלנו, כאילו חבריו אינם קשובים דיים, אינם לאומיים דיים, אינן פטריוטים דיים, כלומר... מוטב שאפסיק כאן", אמר בגין.

 

הוא הוסיף: "דברי ההבל האלה מאיימים על יכולתנו לשמר את מסגרת היחד החיונית שבה נשמרות זכויות יסוד של אזרחים בישראל. הדיבורים הגסים האלה כבר נוגעים בחישוקים ששומרים עלינו יחדיו".

בנט בחדר המצב, ערב לפני פתיחת שנת הלימודים (צילום: מוטי קמחי)
בנט. "אמרת מילים קצת קשות מדי"(צילום: מוטי קמחי)

שר החינוך נפתלי בנט הגיב באירוע לדבריו של בגין והגן על שותפתו למפלגה: "אי אפשר מצד אחד לחגוג את הויכוח ואת השיח הפתוח ומצד שני לומר לשרת המשפטים שהיא צריכה להיות בשקט. אמרת מילים קצת קשות מדי. יש ויכוח מאוד לגיטימי לגבי הזכות או אי הזכות של בג"ץ לפסול חוקי יסוד, זה אירוע חוקתי שלא התמודדנו מעולם".

 

"זה כמו ששופט כדורגל ישרוק פתאום באמצע המשחק ויגיד 'טוב היה פה ברך, המצאתי חוק חדש - מעכשיו יש ברך. השופט צריך לשפוט על פי חוקים שהאסיפה המכוננת מגדירה", אמר בנט. "הוא יכול לבטל חוקים אם הם סותרים את חוקי היסוד, אבל את חוקי היסוד עצמם? זה מצפן העל! הוא לא יכול לקבוע עקרונות יסוד שלא נגזרים מכוח החוקה. זה מה שאיילת שקד אומרת. אני חושש מאוד מהרגש שהעליון יתחיל לשרוק ברך וכתף - דברים שלא קיימים בחוקים".

 

 

שקד תקפה אתמול בכנס פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין את החלטת בג"ץ שלא לדחות עלהסף את העתירות נגד חוק הלאום. לדבריה, המהפכה השיפוטית שמובילה לאקטיביזם בבית המשפט גרמה לכך שהמשטר בישראל השתנה "משלטון העם לשלטון מועצת חכמי המשפט".

 

היא אמרה כי בשורה של פסיקות שינתה הרשות השופטת את פניה של הדמוקרטיה בישראל והפכה את בית המשפט למי שרואה עצמו כמעצב פני החברה הישראלית. "מהממונה על פרשנות הדין הפך עצמו בית המשפט לממונה על המדיניות", הוסיפה.

ועידת המשפט השביעית של לשכת עורכי הדין בת
שקד(צילום: מוטי קמחי)

שקד הזהירה בנאומה כי אין להשלים עם התערבות כזו שתגרום לעם להיות לא רלוונטי. "בכך יסיים העם את תפקידו במה שהיה לפנים שיטתנו הדמוקרטית. מעתה ייקבעו הנורמות שלא באמצעות העם".

 

ריבלין: "חוק הלאום רע לעם היהודי"

מוקדם יותר באירוע ההשקה נאם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. הנשיא תקף את חוק הלאום ואמר: "החוק בנוסחו הנוכחי רע למדינת ישראל ורע לעם היהודי".

 

"בואו נחשוב על היום שבו, באמצעות החוק הזה, נגדיר ונסווג אזרחים. בואו נחשוב על מחר שבו באמצעות החוק נתחיל להגדיר ולסווג סוגי יהודים - יהודים יותר ויהודים פחות", הוסיף ריבלין. "החוק הוא חלק ממגמה רחבה יותר, עולמית אולי, שחותרת להשתיק את הוויכוח, שחותרת למציאות שבה יש שתי אפשרויות - או שאתה איתי או שאתה נגדי. או שאתה איתי או שאתה בוגד, אויב. בין אם אתה שמאלני ובין אם אתה הנשיא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, מוטי קמחי
בני בגין ואיילת שקד
צילום: אוהד צויגנברג, מוטי קמחי
מומלצים