שתף קטע נבחר

בכירי פייסבוק וטוויטר הכו על חטא בסנאט

מנכ"ל טוויטר וסמנכ"לית התפעול של פייסבוק השתתפו בשימוע של ועדת המודיעין והודו כי היו איטיים מדי בטיפול במעורבות הרוסית בבחירות. גוגל נעדרה מהדיון. מנכ"ל טוויטר הכחיש את הטענות על הטיה פוליטית, אבל התובע הכללי הודיע שיקיים דיון בנושא

הרשתות החברתיות מול הקונגרס: מנכ"ל טוויטר ג'ק דורסי וסמנכ"לית התפעול של פייסבוק שריל סנדברג הופיעו היום (ד') בשימוע של ועדת המודיעין בסנאט האמריקני והודו בטיפול הלקוי והאיטי בפרשת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016. גוגל בחרה שלא לשלוח נציג לדיון - ועוררה את זעמם של הסנאטורים. המניות של שתי החברות ירדו בעקבות השימוע.

 

 

מנכ
(צילום: EPA)

מנכ
(צילום: AFP)

 

זמן קצר אחרי הדיונים בקונגרס הודיע משרד המשפטים כי התובע הכללי ג'ף סשנס ייפגש עם התובעים הכלליים של המדינות בארה"ב על מנת לדון בטענות שחברות הטכנולוגיה "אולי פוגעות בתחרות ובכוונה מחבלות בתחלופה החופשית של רעיונות דרך הפלטפורמות שלהן". ככל הנראה ההודעה קשורה לטענות במפלגה הרפובליקנית - כולל של הנשיא טראמפ - על הטיה נגד הימין ברשתות החברתיות.

 

"אנחנו נחושים יותר מהיריבים שלנו ואנחנו נמשיך להילחם", הבטיחה סנדברג למחוקקים האמריקנים על רקע החשש מהתערבות רוסית גם

בבחירות האמצע ב-2018. סנדברג, שהתייצבה בסנאט כמה חודשים לאחר הבוס שלה מארק צוקרברג, הודתה כי החברה התעכבה בטיפול בתופעה וסיפרה על המאמצים של הרשת החברתית להיאבק בה באמצעות טכנולוגיות חדשות וגיוס כוח אדם.

 

דורסי הודה כי טוויטר לא הייתה ערוכה מספיק לטיפול בהתערבות הרוסית בבחירות ואמר כי "קבוצה קטנה יחסית של שחקנים בעלי כוונות רעות הצליחה להתל בטוויטר על מנת להשיג תוצאה משמעותית". הוא השתתף גם בדיון בוועדה של בית הנבחרים והכחיש את הטענות של סנאטורים רפובליקניים על כך שיש ברשת החברתית הטיה נגד שמרנים.

 

שתי החברות הציגו גישות שונות לטיפול בהתערבות הרוסית. פייסבוק "צדה" אחר חשבונות מזוייפים ומסירה אותם מהרשת, בזמן שטוויטר מנסה לנתח דפוסי התנהגות על מנת לאתר פעילות חשודה. שתי החברות עשו שינויים רבים במדיניות ומחקו חשבונות זדוניים בשנה האחרונה. עם זאת, המודלים העסקיים שלהן נותרו כשהיו.

 

יו"ר הוועדה, הסנאטור הרפובליקני ריצ'ארד בר, אמר שהקונגרס מודאג שלא נעשה מספיק נגד ההתערבות הרוסית. "ברור שהבעיה הזאת לא הולכית להיעלם, אני אפילו לא בטוח שהמגמה היא בכיוון הנכון", אמר. הסנאטור הדמורקטי מארק וורנר: "עידן המערב הפרוע ברשתות החברתיות מגיע לסיומו. השאלה לאן הולכים מפה נשארת פתוחה". הסנאטורים מתחו ביקורת על לארי פייג', מנכ"ל אלפבית (החברה האם של גוגל), שבחר שלא לשלוח נציג וטענו כי מדובר ב"יהירות".

 

לפני השימוע בסנאט טען הנשיא טראמפ, בלי להציג הוכחות, כי חברות הטכנולוגיה בעצמן מתערבות בבחירות האמצע שייערכו השנה. בריאיון שהעניק לאתר השמרני "דיילי קולר" ציין טראמפ כי הרשתות החברתיות הן "סופר ליברליות". בחודש שעבר התייצב הנשיא האמריקני מול גוגל וטען כי "תוצאות החיפוש עבור 'חדשות טראמפ' מציגות רק דיווחים של פייק ניוז".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
דורסי וסנדברג בסנאט
צילום: AFP
מומלצים