שתף קטע נבחר

תיעוד: מול עיניים לבנוניות - צה"ל בונה חומה בגבול לבנון

בפיקוד הצפון משלימים 13 ק"מ של חומה גבוהה מול מטולה וליד ראש הנקרה, שאמורה לשבש חדירה עתידית של אלפי לוחמי עילית של חיזבאללה. עלות ביצור כל הגבול, שטרם אושרה, 1.7 מיליארד שקלים. בכיר בפיקוד צפון: "הפעלת פלוגות רדואן של חיזבאללה תהיה הזדמנות להשמידן. יש התקדמות להסדרת 12 נקודות המחלוקת בגבול, אך נקים מכשול גם ללא הסדרה"

 

 

 

אופטימיות בפיקוד הצפון לגבי המחלוקות עם לבנון על נקודות המחלוקות לאורך הגבול – לצד מסר חד משמעי על השלמת פריסת החומה בגבול, גם ללא הסדרת הנושא: 12 נקודות המחלוקת לאורך כ-130 הקילומטרים בגבול היבשתי של ישראל עם לבנון, עולות מדי כחודש במפגשים התלת-צדדיים בין צבא לבנון, צה"ל ויוניפי"ל. לפי קצין בכיר בפיקוד הצפון חלה התקדמות בנוגע למציאת פיתרון שישים סוף לוויכוח בין ישראל ללבנון בנושא.

 

מדובר על נקודות מחלוקת לגבי מיקומו המדויק של הגבול בין שתי המדינות, שנותרו מאז סוף מלחמת לבנון השנייה. חלקן סביב שטח של כמה מטרים, ואחרות סביב שטח קצת גדול יותר. צה"ל לא עובד לפי שעה בנקודות אלה לשדרוג המכשול ההנדסי החדש בגבול, אך קצין בכיר בפיקוד הצפון הבהיר אתמול בשיחה עם כתבים: "אנחנו לקראת הגעה לקו מסוכם בנושא, אבל נבנה את המכשול המשופר גם ללא הסדרה. להערכתנו, האיומים הלבנוניים (לפעול נגד ישראל בגלל העבודות, י"ז) הם איומי סרק".

 

אתמול הציג צה"ל לכתבים הישראלים והזרים קטע מתוך שניים של הקמת חומה גבוהה וחדשה בגובה של כתשעה מטרים. החומה המוקמת בצמוד לגבול, ברכס הסולם שבגזרה המערבית, סמוך ליישובים כמו שלומי וראש הנקרה. קטע החומה השני נמצא צפון מזרחה משם, באצבע הגליל, ליד מטולה ומשגב עם.

החומה בצפון גבול לבנון ישראל  (צילום: AFP)
"החומה הזו מגנה מפני איומי מטעני חבלה וירי ולצידה אנחנו גם סוללים כביש מערכת חדש"(צילום: AFP)

החומה בצפון גבול לבנון ישראל  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

גבול לבנון בניית גדר גליל עליון ליד ראש הנקרה (צילום: AFP)
אנשי צבא לבנון וחיזבאללה מתצפתים על העבודות בגבול(צילום: AFP)

יום עיון על פרויקט המכשול ההנדסי של צה
(צילום: דובר צה"ל)

שני הקטעים הללו, בסך הכול, מונים כיום כבר 11 קילומטרים של חומה בשטח הישראלי של הגבול, כ-500 מטרים בכל קטע. עד סוף השנה יסתיים הפרויקט, שיכלול בסך הכול 13 קילומטרים של חומה. ביתר החלקים המאוימים הסמוכים לגבול עם לבנון צה"ל הקים בשלוש השנים האחרונות מיצוקים, חישופי קרקע ומכשולים הנדסיים כדי להקשות חדירה עתידית של אלפי לוחמי "רדואן", כוח העילית של חיזבאללה, ליישובים או למוצבים סמוכי גבול.

 

בפיקוד הצפון אותתו אתמול כי בצבא רוצים שלאורך כל הגבול תיבנה חומה, מעבר ל-13 הקילומטרים שאושרו ותוקצבו. ראש מנהלת גבולות ותפר במערכת הביטחון, תת אלוף ערן אופיר, שאחראי על פרויקטי ביצור גבולות ישראל, אף נקב בעלות הקמת החומה מראש הנקרה ועד לאזור הר דב: 1.7 מיליארד שקלים.

 

חומה זו, בדומה לשני הקטעים שכבר הוקמו, תכלול מצלמות תצפית מתקדמות וגבוהות שישדרו את הנעשה מצפון לחומה לחמ"לים הגזרתיים, וניתן יהיה להורידן לטובת פעולות אחזקה באמצעות מעלית, מבלי לחשוף את הכוחות לאיומים.

 

תא"ל אופיר אמר כי "מעל לחומה של שישה מטרים יהיו עמודי פלדה בגובה של כשלושה מטרים. החומה הזו מגינה מפני איומי מטעני חבלה וירי ולצידה אנחנו גם סוללים כביש מערכת חדש". פרויקטי ביצורי הגבולות כללו עד כה 1065 קילומטרים של חומות או גדרות חדשות, מתוכם כ-220 קילומטרים בגבול עם מצרים, 605 קילומטרים סביב יהודה ושומרון, 35 קילומטרים בערבה מול ירדן, כ-20 קילומטרים בגבול רצועת עזה ו-110 קילומטרים ברמת הגולן, מול סוריה. קצין אחר בפיקוד הצפון ציין כי כלל העבודות מבוצעות בתיאום מלא על כוחות יוני"פיל.

החומה בצפון גבול לבנון ישראל  (צילום: AFP)
"החומה הזו מגינה מפני איומי מטעני חבלה וירי"(צילום: AFP)
 
יום עיון על פרויקט המכשול ההנדסי של צה
(צילום: דובר צה"ל)

יום עיון על פרויקט המכשול ההנדסי של צה
(צילום: דובר צה"ל)
 

במהלך ביקור הכתבים בקטע החומה הסמוך לראש הנקרה, תצפתו וצילמו כל העת שלושה לובשי מדים לבנונים, לא חמושים, מתוך מגדל שנשק לחומה החדשה: הכוח כלל חיילים של צבא לבנון וככל הנראה גם פעיל חיזבאללה. נוכחות זו באה על רקע כיעורה האפור של החומה, שחתכה את ליבו של רכס ירוק עד. מפסגתו, באופק הקרוב לו, ניתן לראות חוף מפרצי לבנוני ואת הכפרים והעיירות הסמוכות שמדרום לצור.

 

חומה זו, לצד המכשולים ההנדסיים האחרים שמוקמים לאורך הגבול עם לבנון, אמורה לסייע בעיכוב חדירות אפשריות של פלוגות רדואן של חיזבאללה, ככל הנראה כחלק מתוכניתו ההתקפית לרשום הישג מרכזי נגד ישראל במלחמה הבאה: לא רק הגנה והתמודדות עם התמרון הישראלי בדרום לבנון, אלא גם פעולה אקטיבית שתכלול החדרה מהירה ומסונכרנת של פלוגות חמושות בנשק קל, מקלעים וטילי נ"ט, לצד פעולות הסחה וסיוע באש ארטילרית כבדה, לתוך ישראל.

 

כל פלוגה כזו עלולה להכיל בין 100 ל-200 לוחמים מיומנים ומטרתה תהיה להשתלט עם דגל הארגון על יישוב או מוצב ישראלי סמוך גבול, ובעיקר לתעד זאת כדי לזקוף לזכות חיזבאללה את תמונת הניצחון במערכה הבאה. לפי הערכות בצה"ל, שהייה שכזו במבנה בתוך יישוב ישראלי תימשך זמן מה, ובזמן הזה כוחות צה"ל צפויים לכתר את המתחם שעליו השתלטו המחבלים כדי להרוג את כל הפעילים שבתוכו. בניגוד לאמירות עבר בנושא, קצין בכיר בפיקוד הצפון הסביר אמש כי כוחות אלה הם לא מתאבדים ואמר: "יש להם כוונה לפעול ולחזור ללבנון. אנחנו נפעל שאף פעיל חיזבאללה בכוחות אלה לא יחזור ללבנון".

 

כך או כך, בפיקוד הצפון מעריכים כי חלק מתוך אלפי לוחמי כוחות רדואן נמצאים בלבנון באזורים צפוניים יותר כמו בבקעה או בביירות, כך שלצה"ל יהיה את המענה לאירוע שככל הנראה יוביל לפרוץ מלחמת הצפון הבאה. המענה כולל עתודות מטכ"לית בזמינות מהירה של חטיבות מילואים שלוחמיהן יודעים בדיוק היכן יוצבו באירוע אמת מסוג זה, כחלק ממשימת ההגנה של אוגדת הגליל. תוכנית ההגנה מפני פלוגות רדואן כוללת גם אפשרות של תקיפה אווירית, בשטח ישראל, של הנקודות שבהן יתמקמו הכוחות של נסראללה אחרי שיחדרו.

 

יום עיון על פרויקט המכשול ההנדסי של צה
לצה"ל יהיה המענה לחדירת אנשי כוח העילית של חיזבאללה(צילום: דובר צה"ל)

ערן אופיר (צילום: אביהו שפירא)
ראש מנהלת הגבולות והתפר, תת-אלוף ערן אופיר(צילום: אביהו שפירא)

יום עיון על פרויקט המכשול ההנדסי של צה
(צילום: אביהו שפירא)

בנוסף, בפיקוד הצפון ובפיקוד העורף כבר תרגלו כמה פעמים את תוכנית פינוי האוכלוסייה מ-22 היישובים הסמוכים לגבול, שעשויה לצאת אל הפועל עוד בשלב ההתרעה מחדירת חיזבאללה, התרעה מודיעינית שלפי גישת הרמטכ"ל איזנקוט – תגיע לבטח.

 

הקצין הבכיר הוסיף כי "הרגל הזו של פלוגות רדואן החלה ב-2011 והתחזקה בחיכוך של חיזבאללה בסוריה, שם הארגון לחם לצד הרוסים והאיראנים, גם אם המלחמה הביאה לו ל-1,800 הרוגים ואלפי פצועים. אם רדואן יצליחו לחדור אז זה יהיה בכוחות קטנים, וחיזבאללה יודע שזה יביא למלחמה. הפעלת רדואן תהיה הזדמנות בשבילנו להשמידו".

 

"זה לא יכריע את חיזבאללה אך יביא להישג משמעותי נגדו. כיום חיזבאללה ייכנס למלחמה רק אם לא תהיה לו ברירה, אחרי שכוחו התחזק בפרלמנט בבחירות האחרונות במאי וכוחות חזרו מסוריה - שני היבטים שמרחיקים אותו מרצון למלחמה. אני לא רואה את האיראנים מפעילים את חיזבאללה למלחמה נגד ישראל אם לנסראללה לא יהיה אינטרס לכך באותו זמן".

 

הקצין הזכיר בדבריו כי כיום חיזבאללה נמצא במצוקה כלכלית גדולה. "אני חושב שזו תהיה טעות במלחמה הבאה להפריד בין מדינת לבנון לחיזבאללה, כפי שכבר הייתה ב-2006", ציין הקצין, "אם ניכנס למלחמה אז עדיף מדינת לבנון מרוסקת ללא הפרדה בינה לבין חיזבאללה ושלבנון תחטוף מכה קשה. סוריה, היום למשל במצבה, יכולה להילחם בישראל?". הקצין התייחס בדבריו גם לאחד החידושים המאיימים ביותר של חיזבאללה במלחמה הבאה: הפצמ"רים הכבדים המכונים "בורקאן", שמכילים מאות ק"ג של חומר נפץ לכל פצצה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בניית החומה בגבול הצפון
צילום: AFP
מומלצים