שתף קטע נבחר

בית המשפט זיכה נהגים מעבירת מהירות: "לא הוכחה אמינות המצלמות"

מצלמות המהירות הנייחות (א-3) לא עברו בדיקות נדרשות ולכן אמינותן מוטלת בספק. כך קבע בית משפט השלום בעכו שזיכה 21 נהגים מעבירות תנועה. בית המשפט מתח ביקורת קשה על מכון התקנים: "המומחה לא אמר אמת, הבדיקות הן 'עדות שמועה'". במכון התקנים טוענים: "המצלמות אמינות"

 

 

 

בית משפט השלום בעכו זיכה בצהריים (יום ה') מעבירות תנועה 21 נהגים וקבע כי לא הוכחה אמינות מצלמות המהירות הנייחות מסוג א-3. הדו"חות שהנפיקה המשטרה הוקפאו לפני כשלושה חודשים במהלך המשפט מחשש שהמצלמות אינן אמינות. יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, התייחס במשדר מיוחד ב-ynet להחלטת בית המשפט ואמר כי "ההחלטה לא יכולה להיות רק לנהגים שזוכו במשפט".

 

בית המשפט מתח ביקורת קשה על מכון התקנים וקבע כי "המומחה לא אמר אמת בבית המשפט עת העיד שהוא ואחרים מהמכון נכחו בניסויים שבוצעו בהולנד לצורך דיוק המדידה של המערכת. בהתאם, יש לתת לעדותו משקל נמוך אם בכלל". עוד ציין בית המשפט כי לא העיד כל נציג אחר ממכון התקנים ביחס לניסויים שלכאורה בוצעו וכי "לא הובאו לעדות המומחים ההולנדים שחתומים על דו"ח בדיקות יחידות הקצה שבוצעו לכאורה במעבדה. לא הוגש כל מסמך מטעם המאשימה המעיד על הניסויים שבוצעו".

 

לקריאת ההחלטה המלאה בנושא המצלמות - לחצו כאן

 

בית המשפט החליט כי "ניתן לקבוע באופן חד וברור כי הבדיקות שנטען על ידי המאשימה שבוצעו לצורך תקינת המערכת הן בגדר 'עדות שמועה'" על כל המשתמע מכך. על כן הוכח שהמומחה לא נכח בבדיקות אלא הסתמך על גורמים חיצוניים שאף הם לא הובאו להעיד מטעם המאשימה". עוד נקבע כי "לאור העובדה שתו התקן לא הוכח כלל הרי שיש לקבוע כי עובדות כתבי האישום לא הוכחו מעבר לספק סביר ולטעמי לא הוכחו כלל מעבר לנדרש".

 

 

מצלמת בכביש החוף (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מצלמת בכביש החוף(צילום: עידו ארז)

במכון התקנים טוענים: "המצלמות אמינות"

במקביל להחלטת בית המשפט, מסר מכון התקנים כי המעבדה ההולנדית ,NMi הנחשבת למעבדה המובילה בעולם, ביצעה מעל 500 מדידות שבדקו את מצלמות המהירות א-3 והוכיחו את אמינות המצלמות. יו"ר מכון התקנים הישראלי, אורי דורי, אמר: "ידענו והאמנו כי יוכח כי מצלמות המהירות אמינות, מהימנות ועומדות בדרישות התקן. אני שמח שגם הדו"ח הסופי קובע זאת, ומצר על כך שגורמים אינטרסנטיים ניסו להשחיר לכל אורך הדרך את מכון התקנים".

 

הבדיקות בוצעו על המערכת למדידת מהירות כלי רכב מהסוג המצוי כיום בכבישי ישראל. המדידות בוצעו ברובן במסלול מיוחד בבלגיה. בדיקת המהירויות הגבוהות (150 עד 250 קמ"ש) נעשתה במסלול בגרמניה המתאים לבדיקות מסוג זה.

 

המשטרה טענה לפני כשבועיים כי מהנדסי הטכניון העבירו עדכון שממנו עולה כי אמינות מצלמות המהירות א-3 "גבוהה מאוד". "דו"ח הבדיקות של מהנדסי הטכניון נמצא בשלבי גיבוש סופיים", נמסר אז. "עם קבלת הדו"ח הסופי הוא יועבר לעיון ואישור פרקליטות המדינה. בכפוף לאישור זה, תחודש האכיפה והנפקת הדו"חות בתקופה הקרובה".

 

עם זאת, בפרקליטות המדינה שאמורה לאשר את הדברים ציננו את דברי המשטרה ואמרו כי "טיוטה של הדו"ח כבר הועברה לבחינת הפרקליטות, אשר סברה כי יש עוד מספר נקודות הטעונות הבהרה בטרם קבלת החלטה סופית. הפרקליטות תמתין לדוח הסופי, כמקובל, בטרם קבלת הכרעה כלשהי בעניין".

   

מצלמות המהירות א-3 מוצבות בצדי כבישים ברחבי הארץ. ברגע שרכב תועד כשהוא נוסע במהירות מופרזת הוא מצולם, הצילום משודר מהמצלמה למוקד המשטרה ודו"ח שבו צילום הרכב נשלח לבעליו.

 

בעקבות תביעה שהגיש עו"ד תומר גונן בשם נהגים שתועדו במצלמה כשהם נוסעים במהירות מופרזת, עלה ספק לגבי אמינות המצלמות והפרקליטות הורתה לפני כשלושה חודשים למשטרה להפסיק את שליחת הדו"חות לנהגים עד לבירור אמינות המצלמות. יחד עם זאת, המצלמות המשיכו לתעד נהגים אך הדו"חות לא נשלחו אליהם.

 

בחודשיים האחרונים נערכו בדיקות אמינות רבות למצלמות, בין היתר, כאמור, בטכניון. לעניין תשלום הדו"חות שכבר ניתנו, ללא קשר לפרסום דו"ח הבדיקות, המשטרה נתנה ארכה נוספת לתשלום הקנס המקורי, וזאת עד ליום 15.10.18. בנוסף, דו"חות שממתינים לקביעת מועד לדיון בבתי המשפט מיום 10 ביוני 2018 יקבלו מועד דיון חדש.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור פז
מצלמת מהירות
צילום: ליאור פז
מומלצים