שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בלי בית, בלי חיבוק: הילדים שמחפשים משפחה

  שלושה אחים בני 7-4 שחוו אלימות והזנחה מצד הוריהם, בת 6 שנמצאה משוטטת ברחוב ותאומות בנות 3 שנולדו למכורה לסמים: כ-100 תינוקות, ילדים ובני נוער מסיכון שהוצאו מבתיהם זקוקים למשפחות אומנה. בעמותות המסייעות מחפשים עבורם משפחות חזקות ויציבות: "לדעת להכיל את הילד"

   

   

  טליה רועי ואדווה ()
  טליה, רועי ואדווה. חוו אלימות והזנחה מצד הוריהם

  ראש השנה הוא חג משפחתי, אך לא עבור כולם. כ-100 תינוקות, ילדים ובני נוער בסיכון שהוצאו מבתיהם, מחכים כבר זמן רב למשפחה שיוכלו לחגוג איתה. הם נאלצו להתנתק מהוריהם לאחר שנשקפה סכנה לחייהם ולהמשך התפתחותם - ואת חגי תשרי הקרובים הם יבלו במרכזי חירום או במשפחות "קלט חירום" זמניות.

   

  העמותות "אור שלום" ו"מכון סאמיט", בפיקוח ותקצוב משרד הרווחה, מדווחות על מחסור במשפחות אומנה שיוכלו להעניק לילדים בית חם ויוכלו לקבל את התנאים הדרושים להתפתחותם התקינה עד שיבשילו התנאים לחזרתם להוריהם הביולוגיים. את ראש השנה הבא הילדים האלה מאחלים לעצמם לחגוג בקרב בני משפחותיהם החדשים.

   

  "מתי תבוא המשפחה שלי?" 

  טליה, רועי ואדווה (כל השמות בכתבה בדויים) - שלושה אחים בני 7-4 - חוו אלימות והזנחה מצד הוריהם. הם הגיעו למרכז החירום כשסימני אלימות על גופם. כבר תשעה חודשים הם ממתינים שתימצא עבורם משפחה אומנת ובית חם. נציגי עמותת "אור שלום" מספרים כי בתחילת שהותם במרכז החירום היו הילדים חסרי מנוחה וסוערים. מאז הם התקדמו רבות, וכעת הם זקוקים למשפחה שתעניק להם יציבות ותסייע להם להתגבר על החוויות הקשות שחוו בגיל כה צעיר.

   

  טליה (7) היא ילדה חכמה ועצמאית מכפי גילה. הצוות המטפל מספר כי טליה הייתה נוהגת לספור את כמות החבורות הכחולות על גופה בכל בוקר, ולציין בקול רם אם הן דהו או לא. בתחילה היא הייתה נרתעת ממבוגרים, אולם בעזרת הרבה סבלנות ואהבה, היא למדה לתת בהם אמון ולהיפתח. כשילד או ילדה עוזבים את מרכז החירום לטובת משפחה אומנת, טליה נהיית שקטה במיוחד. היא מסתכלת אחריהם בעיניים כלות ושואלת את המטפלים בה: "מתי תבוא המשפחה שלי? למה היא לא מגיעה?".

   

  רועי (5) התקשה להירדם וסבל מסיוטים בלילות הראשונים במרכז החירום. הצוות מספר כי רועי הוא ילד מתוק שאוהב ללכת לגן, לאכול קציצות, והיה נרדם אך ורק כאשר חיבקו אותו. רועי כרוך מאוד אחרי אחותו הגדולה טליה, הולך אחריה לכל מקום, חוזר על דבריה ואף מחקה את התנהגותה.

   

  אדווה (4) נראית צעירה מגילה. גורמי הטיפול מספרים כי כשהגיעה למרכז החירום היה הייתה שקטה וקפואה, בקושי זזה ובכתה ללא קול, דמעות גדולות שהתגלגלו על לחייה. אדווה סובלת מעיכוב התפתחותי ומטופלת במכון להתפתחות הילד. בעמותה מספרים כי היא זקוקה מאוד לחום ולאהבה והיא גם מעניקה את כל אלו בשפע למי שמתייחס אליה בחביבות.

   

  בין האחים קיים קשר קרוב וחם. כשאדווה בכתה במהלך האבחון ההתפתחותי, רועי ניגש אליה, ליטף אותה ברוך ואמר "אדווה צריכה חיבוק".

   

  החשש: הפרדה לשתי משפחות שונות

  עמותת "אור שלום" מחפשת עבור האחים משפחה עם הכוח והיכולת לטפל בכמה ילדים קטנים במקביל. אם לא תימצא כזו, ייתכן שלמרבה הצער לא תהיה ברירה אלא להפרידם לשתי משפחות שונות. בעמותה מציינים כי בניגוד לתפישה הרווחת, גידול אחים יכול להיות אפילו קל יותר מגידול ילד אחד, מכיוון שהם תומכים אחד בשני ומקלים על תהליך הקליטה שלהם במשפחה.

   

  נעה (4) היא ילדה בעלת חיוך כובש, מלאת אנרגיה וצחוק, בת לאם עם מוגבלות נפשית שאינה מסוגלת לטפל בה. היא סבלה מהזנחה וסיגלה לעצמה מגיל מאוד קטן סממני עצמאות ובגרות. היא משולבת בגן ילדים ומפגינה סקרנות ושמחת חיים. נעה קשורה מאד לאם במשפחת הקלט שבה היא נמצאת ומבטיחה שתמיד לבוא לבקר עם המשפחה החדשה שלה.

   

  גלית (8) ושני (5) הן שתי אחיות שהוצאו לפני חודשים מחזקת אמן הצעירה, שסבלה ממצוקות רבות במהלך חייה. הילדות הגיעו לקלט החירום לאחר שעברו חוויית הזנחה קשה, ללא מסגרת חינוכית קבועה והרגלי חיים נורמטיביים. הצוות מספר כי גלית ושני הן ילדות טובות, שזקוקות בדחיפות ליציבות וקביעות, לאור המעברים הרבים שחוו בחייהן הקצרים. שירות האומנה של "מכון סאמיט" עושה מאמצים רבים למצוא להם משפחה אחת ולא להפריד ביניהן.

  נתנאל (שם בדוי) ()
  נתנאל. זקוק למשפחה שפנויה לצרכיו הרגשיים

  גם מישל (6) ממתינה שיימצא עבורה בית חם. היא הוצאה מביתה על ידי רשויות הרווחה על רקע סכסוך מתמשך בין הוריה, שהוביל להזנחתה הקשה. מישל נמצאה משוטטת ברחוב יחפה וללא השגחה. שיערה היה מטונף, מלא כינים ומלא קשרים במידה כזאת שהיא נזקקה לתספורת משמעותית. לאחר בירור, התגלה כי מישל אינה מבקרת באופן סדיר בגן ומוזנחת פיזית ורגשית. היא אומרת כי "המתנה שאני רוצה לשנה החדשה היא משפחה".

   

  מישל הגיעה למשפחת קלט החירום כשהיא סובלת מעיכוב התפתחותי. ב"אור שלום" מספרים על ילדה רבת דמיון, שמשתמשת בו כדי להתמודד עם החוויות הקשות אותן עברה. ניכר כי היא זקוקה מאוד לתשומת לב הורית ולטיפול חם ומסור שמסייעים לה מאוד. כאשר הבינה שמחפשים עבורה משפחה אומנת, שאלה "האם גם בבית החדש ההורים יחבקו אותי?". מישל מקבלת סיוע בתחומי התפתחות שונים, מתוך תקווה שהדבר יסייע לה לרכוש שוב אמון בעולם המבוגרים ולהשיג אבני דרך התפתחותיות.

   

  נתנאל הוא תינוק בן שנה עם צרכים מיוחדים. הוא סובל מעיכוב התפתחותי משמעותי ועדיין לא זוחל. נתנאל זקוק למשפחה שתדע להעניק לו חיזוק ויציבות, שתלווה אותו לטיפולים פרא-רפואיים ושתהיה פנויה לצרכיו הרגשיים.

   

  גפן ולוטם, תאומות בנות 3, נולדו לאם מכורה לסמים והוצאו מהבית לפני כחצי שנה. הן קשורות מאוד אחת לשנייה ולכן שירות האומנה של "מכון סאמיט" מבקש להשאירן יחד ולא להפריד ביניהן. הצוות מספר כי האחיות חולמות על חדר של נסיכות עם בית בובות והרבה משחקים. גפן ולוטם זקוקות למשפחה שבה יהיו הצעירות בילדים ושתדע להעניק להן יציבות וחום.

   

  אושר (4) הוצא מהבית עקב אשפוזה של אמו בבית חולים פסיכיאטרי, והגיע למשפחת קלט חירום לפני חודשים לאחר הזנחה קשה. הוא היה זקוק לחום ואהבה על מנת להתייצב ולפתח אמון וקשר טוב עם אם משפחת הקלט. אושר מתחיל גן טרום חובה במסגרת זמנית וזקוק בהקדם למקום שבו יוכל להתחיל גן קבוע. בעמותה מספרים כי במהלך החופש הגדול אושר היה סקרן מאוד לדעת מי תהיה הגננת שלו ולאיזה חבר הוא ילך אחרי הגן.

   

  אריאל (7) נמצא יותר משנה במרכז חירום. הוא ילד אנרגטי, תכול עיניים, שסובל מעיכוב התפתחותי משמעותי. משפחות רבות שאליהן פנתה העמותה חששו להתמודד עם המורכבות, למרות שהיא ניתנת לטיפול בעזרת טיפול פרא-רפואי והדרכה צמודה מקצועית. לכן, אריאל החל את כיתה א' ללא כתובת מגורים קבועה ובעמותה עושים מאמצים למצוא לו משפחה כבר עכשיו. אריאל ביקש שימצאו לו משפחה שתשחק איתו כדורגל.

   

  רפאל, ישראל ויונתן הם שלושה אחים בני 7, 5, ו-3 שנמצאים בקלט חירום כמה חודשים. הם מחוברים זה לזה ועברו חוויות לא פשוטות בבית אמם. רפאל, האח הבוגר, שומר על אחיו, אומר להם שהם בחופש, ומבטיח שכשאימא תרגיש טוב הם יחזרו אליה. בעמותה רואים חשיבות עליונה להשאיר אותם ביחד ולא להפרידם.

   

  "טראומה מעצם ההוצאה מהבית"

  מלבד ילדים אלו, העמותות מחפשות משפחות אומנה גם לרבים נוספים. "מגיעים אלינו ילדים במצבי משבר שחוו טראומה מעצם ההוצאה שלהם מהבית והפרידה מההורים, שיושבת על טראומות נוספות כמו אלימות, הזנחה ומצוקה כלכלית", אומרת מנהלת שירות האומנה של "מכון סאמיט", אורית עמיאל. "אנחנו מחפשים משפחות חזקות ויציבות שיכולות להתמודד עם המורכבות הזו, שגם יכולים להכיל את הילד וגם לתת מקום למשפחה הביולוגית שלו".

   

  משרד הרווחה מעניק לכל משפחת אומנה תקציב חודשי להוצאות גידול הילדים ומממן את כל הטיפולים הרגשיים והפיזיים שהילדים זקוקים להם. המשפחות שיזכו לשמש כאומנה יעברו קורס הכשרה. עובדת סוציאלית של הארגון תלווה את המשפחה לכל אורך הדרך ותסייע בפתרון קשיים ודילמות בתהליך.

   

  רחל איגר לוין, מפקחת ארצית על תחום משפחות האומנה במשרד הרווחה, מציינת כי "המשרד מעביר יותר מ-160 מיליון שקלים בשנה עבור מענים לילדים שהוצאו מבתיהם. המשרד משקיע בכל ילד את מלוא המשאבים הנדרשים בהתאם לגיל ולצרכים על מנת לסייע להם להתפתח בצורה אופטימלית. מדיניות המשרד היא לטפל בילדים ולשלבם בתוך הקהילה סמוך לקרובי המשפחה כדי שיוכלו לזכות בחיים נורמליים ככל שניתן".

   

  משפחות מאזור המרכז, השרון והשפלה (חדרה עד גדרה) המעוניינות להיות משפחות אומנה מוזמנות לפנות ל"אור שלום" בטלפון 03-5417000 או במייל Omna@Orr-Shalom.co.il

   

  משפחות מאזור ירושלים והדרום מוזמנות ליצור קשר עם "מכון סאמיט" בטלפון: 08-6654292. פרטים נוספים ניתן לקבל באתר המכון בכתובת: www.summit.org.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים