שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  איום גבוה מאוד בסיני, פוטנציאל לסיכון בטורקיה: אזהרות המסע לחגים

  אגף הלוחמה בטרור פרסם לקראת החגים דגשים בנושא איומי הטרור ברחבי העולם: האיום בסיני גבוה לנוכח המשך הפעילות של דאעש, גם במצרים, ירדן וטורקיה הסיכון גבוה

  לקראת חגי תשרי מפרסם אגף הלוחמה בטרור (הלוט"ר) במטה לביטחון לאומי דגשים לציבור בנושא איומי הטרור בעולם ותיקוף אזהרות המסע. אין אזהרות מסע חדשות, אבל בלוט"ר מדגישים כי האיום בסיני, לשם נוהרים ישראלים רבים במהלך החגים, נותר ברמה גבוהה מאוד. הם כתבו כי גם טורקיה היא זירה בעלת פוטנציאל סיכון גבוה לישראלים, לאור תשתיות וכוונת ארגוני טרור לפעול במרחב. מדינות נוספות שבהן קיים סיכון גבוה לישראלים הן מצרים וירדן.

   

  מדינה אחר מדינה: אלו אזהרות המסע

   

  על פי הלוט"ר, רצף חגי תשרי עלול להוות מועד מיוחד לגורמי טרור למימוש פיגועים נגד יעדים ישראלים ויהודים בחו"ל. לפי הלוט"ר, הסיכון הפוטנציאלי לישראלים בחו"ל עודנו מוחשי. הוא נגזר גם מעלייה משמעותית ורציפה בהיקף התיירים הישראלים ונובע משילוב פעילות ארגוני הג'יהאד העולמי, היכולות והתשתיות של גורמי איראן וחזבאללה, לצד השפעות מהזירה הפלסטינית.

  מסוף טאבה. איום גבוה מאוד בסיני (צילום: יאיר שגיא "ידיעות אחרונות") (צילום: יאיר שגיא
  מסוף טאבה. איום גבוה מאוד בסיני(צילום: יאיר שגיא "ידיעות אחרונות")

  הם כתבו כי האיום בסיני גבוה לאור המשך הפעילות של דאעש, לצד התבססות תשתית אל קאעידה העשויה לייחד מאמצים ייעודיים לפגיעה בישראלים המבלים בחצי האי. פעילות צבא מצרים בסיני פגעה בפעילות דאעש במרחב, אך הפוטנציאל למימוש פיגועים עודנו גבוה ומוחשי. לאור זאת, ממליץ המטה לביטחון לאומי להישמע להמלצות ולהימנע מביקור בחצי האי.

   

  לסיכום הם ציינו כי ישראלים מתבקשים לחדד את הצורך בערנות ותשומת לב בשהייה במוקדמים הומי אדם בעיקר במהלך החגים, דוגמת אלו שמהווים יעדים לפיגועים ובכלל זה מוקדי תיירות, בתי תפילה (כנסיות, בתי כנסת ומסגדים), אירועים רבי משתתפים, אצטדיוני ספורט, אתרי תרבות כדוגמת מוזיאונים, מרכזי קניות ובילוי, בתי מלון, שדות תעופה ויעדי תחבורה ציבורית. כמו כן מומלץ להישמע להנחיות כוחות הביטחון המקומיים, בכל יעד.

   

  בנוגע לאל-קאעידה, צוין כי ארגון הטרור שואף לחזור לקדמת הבמה הג'יהאדית ולקדם פיגועים, כולל נגד יעדים ישראליים/יהודיים באמצעות שלוחותיו ברחבי העולם: הארגון ממשיך להיות דומיננטי בקרן אפריקה (מזרח אפריקה), הסהרה וצפון אפריקה, לצד אזורים בדרום מזרח אסיה (אפגניסטן, פקיסטן, הודו) והמזרח התיכון. עוד צוין כי הארגון שואף לייצר אחיזה משופרת במערב.

   

  בלוט"ר הדגישו כי פוטנציאל הטרור במערב שריר וקיים וכי המוטיבציה לביצוע פיגועי טרור עודנה גבוהה, כשהדגש מועתק מפיגועים מאוכוונים לכאלו המבוצעים בעיקר על ידי יוזמות מקומיות ומפגעים בודדים. הפיגועים אפשריים במספר מתארים - דקירה, דריסה, ירי והתאבדות. נכון לימים אלה, טרור הבודדים והיוזמות המקומיות מהוות את האיום החמור ביותר במערב, בתוך כך קיימת גם אפשרות לפגיעה אגבית בישראלים במסגרת פעולות אלה.

   

  לפי הלוט"ר, ארגון חיזבאללה ואיראן ממשיכים לבסס יכולות "ליום פקודה", ובניית יכולת למימוש פיגועים ברחבי העולם (כדוגמת הפיגוע שהתרחש בבורגס שבבולגריה ביולי 2012 ובו נרצחו שישה ישראלים. בלוט"ר ציינו כי בשנה החולפת התקבלה המחשה לקיומן של תשתיות טרור ייעודיות נרחבות מצדן של איראן וחיזבאללה בארה"ב, צרפת, גרמניה ובלגיה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים